Nie popełniaj tych błędów, bo zniszczysz włosy!

Nie popełniaj tych błędów, bo zniszczysz włosy!

- Uroda
Fot. Pixabay.com

Łupież, wypadanie, przetłuszczająca się skóra głowy to najczęstsze problemy z włosami, z jakimi mierzy się 85 procent Polaków. Gdzie szukamy w takich sytuacjach pomocy? Czy przykładamy odpowiednią wagę do kosmetyków pielęgnacyjnych? Jak na co dzień dbamy o swoją fryzurę?

Jak wynika z badania SW RESEARCH, przeprowadzonego wśród 1045 Polaków w wieku 18-40 lat na zlecenie WS Academy Wierzbicki & Schmidt, profesjonalnej marki kosmetyków do pielęgnacji włosów, zdecydowana większość Polaków ma przynajmniej jeden problem z włosami. Najpopularniejszym jest łupież (28 proc. badanych), przetłuszczająca się skóra głowy (20 proc.), wypadanie włosów (27 proc.) oraz przesuszone końcówki (17,5 proc.). Tylko 15 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie ma żadnych kłopotów z włosami.

Mimo powszechnych dolegliwości, większość (71 proc.) z nas do pielęgnacji włosów używa na co dzień wyłącznie szamponu. Tylko 31,5 proc. sięga również po odżywkę ze spłukiwaniem, maskę (20 proc.) lub  odżywkę bez spłukiwania (16 proc.).

Wybierając kosmetyki, cztery na 10 osób kieruje się jakością, więcej niż co trzecia (36 proc.) ceną, a 30 proc. dopasowaniem do własnych potrzeb. A jakie znaczenie ma skład używanych przez nas kosmetyków pielęgnacyjnych do włosów? Tylko 5 proc. Polaków deklaruje, że zna wiele składników kosmetyków i tyle samo osób stara się analizować etykiety. Aż 30 proc. ankietowanych nie rozpoznaje, niestety, składu i interesuje się jedynie przeznaczeniem kosmetyku, a 21 proc. zapoznaje się z nim tylko wówczas, gdy szuka specjalistycznego produktu.

Chociaż znajomość składu kosmetyków nie jest naszą mocną stroną, 76 proc. Polek i Polaków deklaruje, że poszukuje informacji na temat pielęgnacji włosów. Reszta robi to według własnego uznania.

Głównym źródłem naszej wiedzy są portale internetowe (35 proc.), konsultacje z fryzjerem (29 proc.) oraz blogi (23 proc.). Często wiedza lub intuicja okazuje się jednak niedostateczna, bo ciągle popełniamy błędy. Prawie co drugi Polak (44 proc.) trze włosy po umyciu ręcznikiem, 26 proc. aplikuje szampon bezpośrednio na skórę głowy, a co czwarty zasypia z mokrą głową lub naraża włosy na przesuszenie, traktując je gorącym powietrzem suszarki. Wiele osób popełnia kilka grzechów jednocześnie, co jeszcze bardziej zwiększa ryzyko uszkodzenia kosmyków i podrażnień skóry głowy.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Choroby krwi nie mogą czekać na koniec pandemii!

W dobie pandemii SARS-CoV-2 robimy, co trzeba, aby