Nie bądźmy zagłębiem raka szyjki macicy w Europie!

Nie bądźmy zagłębiem raka szyjki macicy w Europie!

Fot. materiały prasowe

80-90 proc. Finek i tylko 17 proc. Polek wykonuje regularnie badanie cytologiczne. Dlaczego warto się na nie zgłaszać?

Każda z nas spotkała się z przekazami medialnymi na temat konieczności dbania o profilaktykę antynowotworową oraz z akcjami zachęcającymi do wykonywania badań cytologicznych. Jednak w większości przechodzimy wobec nich obojętnie, jakby nas nie dotyczyły. Być może podchodzimy do nich z pewną dozą wyuczonej i bezradnej akceptacji jak do odrażających zdjęć na paczkach papierosów. Musimy jednak zmienić swoje myślenie.

W Polsce działa specjalny, dedykowany dla kobiet Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, dzięki któremu w publicznych poradniach ginekologicznych każda ubezpieczona Polka w wieku 25-59 lat, raz na trzy lata, może wykonać bezpłatną cytologię. Jednak okazuje się, że tylko 17 proc. uprawnionych pań korzysta z takiej możliwości. Jest to jeden z najgorszych wyników w Europie.

Marta Mączka, specjalistka ginekologii i położnictwa z Centrum Medycznego Kobieta i Matka w Warszawie, postanowiła przekonać Polki, że warto się badać i stworzyła własny projekt edukacyjny.

Prowadząc swój Projekt Salus feminis – PROJEKT DLA ZDROWIA KOBIET, liczę na to, że kiedyś nastanie taki moment, w którym polski ginekolog będzie realnie zaskoczony, jeśli zobaczy u pacjentki zaawansowanego raka szyjki macicy. Aktualnie taka sytuacja jest możliwa na przykład w Finlandii, gdzie aż 80-90 proc. kobiet wykonuje regularne badania cytologiczne z szyjki macicy, co skutecznie chroni je przed rozwojem raka. W celu szerzenia dostępu do badań profilaktycznych, a także wiedzy na temat ich celowości, stworzyłam Projekt Salus feminis – PROJEKT DLA ZDROWIA KOBIET. Pierwszy etap działań, który został przewidziany na najbliższy rok, ma się koncentrować wokół profilaktyki raka szyjki macicy. Bezpłatne, profilaktyczne badania cytologiczne w ramach tego projektu będą prowadzone w dwa pierwsze piątki każdego miesiąca w Warszawie, aż do sierpnia 2020 roku. Potem przyjdzie kolej na profilaktykę raka piersi. [lek.med. Marta Mączka, specjalista ginekologii i położnictwa, Centrum Medyczne Kobieta i Matka]

Ekspertka wskazuje na kilka ważnych powodów, dla których warto jak najszybciej zrobić cytologię oraz zadbać o profilaktykę zdrowotną, przeciwdziałając tym samym postaniu w Polsce europejskiego zagłębia raka szyjki macicy.

Na pytanie, co zyskujemy, wykonując regularne badania cytologiczne, odpowiada:

  1. Przeciwdziałamy rozwojowi zaawansowanego raka szyjki macicy – wykrywamy problem na początkowym etapie, w którym możemy zapobiec rozwojowi nowotworu.
  2. Unikamy inwazyjnych rozwiązań – leczymy ewentualną chorobę nowotworową lub przednowotworową w początkowym etapie, czyli w stadium, w którym leczenie jest szybkie i proste, oraz w którym absolutnie nie wymaga się stosowania zaawansowanych technik operacyjnych czy radioterapii.
  3. Dbamy o jakość i komfort życia – zamiast obawiać się choroby, dzięki regularnym badaniom czujemy się pewnie i bezpiecznie.
  4. Dajemy dobry przykład naszej rodzinie, znajomym – edukujemy i tym samym dbamy także o zdrowie naszych najbliższych.
  5. Dajemy sobie szansę na długie i szczęśliwe życie – mamy możliwość realizacji swoich pasji i marzeń. Taką szansę dajemy także naszym dzieciom.

Więcej informacji na www.salusfeminis.pl

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz też

Czy w diecie małych dzieci jest miejsce na strączki?

Specjaliści zachęcają do spożywania pokarmów roślinnych. To pierwsze