Czy pigułki antykoncepcyjne wpływają na jakość seksu?

Czy pigułki antykoncepcyjne wpływają na jakość seksu?

- Psychologia, Zdrowie
Happy cute couple in love lying on the bed

Zdaniem 62 proc. kobiet biorących udział w badaniu OmniPBS, przeprowadzonym w ramach kampanii Antykoncepcja Szyta Na Miarę, stosowanie doustnej antykoncepcji poprawia jakość życia seksualnego. Taką opinię wyraziły przede wszystkim panie do 34. roku życia.

Pozytywna ocena wpływu tabletek antykoncepcyjnych na jakość życia seksualnego wydaje się być powiązana z posiadaniem dzieci i statusem związku. Kobiety, które są mamami, najczęściej oceniają ten wpływ pozytywnie (stwierdza tak 63 proc. mam). Podobnie wygląda kwestia związku – panie, które były lub aktualnie są w związku, częściej są zdania, że dzięki tabletkom antykoncepcyjnym zadowolenie z życia intymnego może wrastać. Tak sądzi co druga singielka, 65 proc. mężatek i 67 proc. kobiet rozwiedzionych lub pozostających w separacji.

Co ciekawe, zależność ta staje się tym silniejsza, im większa jest liczba osób w rodzinie. Być może jest ona związana z tym, że stosowanie antykoncepcji przez kobiety posiadające liczną rodzinę, pozwala im uprawiać seks bez obaw o nieplanowaną w danym momencie ciążę. Antykoncepcja doustna zapewnia im poczucie bezpieczeństwa i komfortu, a także kontroli nad własnym życiem. Mogą planować przyszłość swoją i rodziny zgodnie z aktualnymi priorytetami. Pigułki pomagają kobietom zyskać spokój wewnętrzny i zdecydowanie poprawiają samopoczucie, co może przekładać się na ich satysfakcję z życia seksualnego.

Bez względu na sytuację zawodową i materialną

Kobiety doceniają pozytywny wpływ hormonalnej antykoncepcji doustnej na zadowolenie z życia seksualnego niezależnie od ich sytuacji zawodowej – korzystnie ocenia go 63 proc. pań aktywnych zawodowo i 59 proc. kobiet, które aktualnie nie pracują. Wysokość miesięcznych dochodów oraz sposób gospodarowania pieniędzmi nie maja większego znaczenia. Zarówno panie, które zadeklarowały w badaniu, że pieniędzy starcza im na wszystko i są w stanie oszczędzać, jak i kobiety, którym środków finansowych starcza tylko na podstawowe potrzeby, zauważają, że tabletki antykoncepcyjne poprawiają jakość życia intymnego (tak stwierdza 50-73 proc. badanych).

Lepsze samopoczucie to większe zadowolenie z seksu

Tabletki antykoncepcyjne są dobrym rozwiązaniem dla kobiet borykających się z problemami o podłożu hormonalnym. Doustna antykoncepcja poprawia wygląd skóry i włosów, a także wspomaga walkę z tak poważnymi zaburzeniami, jak łojotok lub hirsutyzm (nadmierne owłosienie u kobiet). Gładka cera i błyszczące włosy znacząco podnoszą samoocenę kobiet, a wraz z nią – satysfakcję z życia seksualnego.

Niektóre pigułki antykoncepcyjne mogą korzystnie wpływać na samopoczucie kobiety dzięki swojemu składowi, dopasowanemu do potrzeb użytkowniczki. Pigułki zmniejszają obfitość i bolesność miesiączek i pomagają wyregulować cykl miesiączkowy i ograniczyć liczby krwawień w ciągu roku.

U części pań doustna antykoncepcja hormonalna sprzyja likwidowaniu lub zmniejszeniu objawów związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS), takich jak rozdrażnienie, zmiany nastroju czy zatrzymywanie wody w organizmie. W takich przypadkach pomocne będzie stosowanie tabletek z ultraniską dawką hormonów w przedłużonym schemacie stosowania: krótsza przerwa między kolejnymi opakowaniami i minimalna dawka zawartych w tabletkach hormonów wpływają na poprawę samopoczucia.

Pigułki zawierające chlormadinon, będący pochodną progesteronu, intensyfikuje wydzielanie beta-endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Dzięki temu kobieta jest bardziej rozluźniona, uspokojona i lepiej się czuje, co sprawia, że może w nieskrępowany sposób cieszyć się z seksu.

W czym tkwi sekret popularności pigułek antykoncepcyjnych?

Z badania wynika, że właśnie w tym, iż poza właściwościami antykoncepcyjnymi wpływają one korzystnie także na inne obszary życia kobiet, powiązane z ich satysfakcją z życia seksualnego. Kluczowy jest w tym wypadku właściwy dobór antykoncepcji, tak aby odpowiadała ona potrzebom danej kobiety. Panie przyjmujące dopasowane do swoich potrzeb pigułki antykoncepcyjne mogą poczuć się lepiej w swoim ciele i bez obaw cieszyć się życiem intymnym. Aktualnie na polskim rynku dostępny jest szeroki wachlarz środków antykoncepcyjnych, wśród których niemal każda kobieta może znaleźć coś dla siebie.

Więcej informacji na temat kampanii i badań można znaleźć na stronie: www.antykoncepcjanamiare.pl

 

1 Comment

  1. Jak najbardziej poprawia jakość życia seksualnego.Po za tym dziś pigułki nie zawierają az tylu hormonów jak jeszcze kilkanaście lat wstecz.Ja biorę belarę i czuje się dobrze.Po za tym że nie mam stresu,gdy uprawiam sex,bo wiem że nie zajdę w ciążę,to jeszcze miesiączki mam wyregulowane,żadnych bolesności przed okresem,z twarzy pozbyłam się trądziku,same plusy.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Bezpłatne badania trychologiczne – warto z nich skorzystać

2 września w Wieluniu (woj. łódzkie) rozpocznie się