W Zawierciu znów można rodzić w “swojej” porodówce

W Zawierciu znów można rodzić w “swojej” porodówce

Fot. Szpital Powiatowy w Zawierciu

Oddziały Położniczo-Ginekologiczny i Noworodków z Pododdziałem Patologii Noworodka w Zawierciu wznawiają jutro (1 marca) działalność po remoncie.

Jak informuje Szpital Powiatowy w Zawierciu, całkowitą metamorfozę przeszedł m.in. trakt porodowy. Dwie osobne sale porodowe, w tym sala porodów rodzinnych, zapewniają kobietom intymną atmosferę, a nowy sprzęt zakupiony przez szpital znacznie rozszerzył wachlarz możliwości przy wyborze formy porodu. Do dyspozycji pacjentek jest m.in. nowoczesne łóżko porodowe umożliwiające przyjmowanie pozycji wertykalnych.

Nowością są systemy monitorowania – zarówno pacjentek na sali porodowej, jak i noworodków oraz scentralizowany system monitorowania i nadzoru okołoporodowego, dzięki któremu zmniejszy się ryzyko niedotlenienia okołoporodowego noworodków.

Spełniająca najwyższe normy bezpieczeństwa sala cięć cesarskich ze stanowiskiem do resuscytacji noworodka pozwala na natychmiastowe zakończenie porodu w przypadku wystąpienia komplikacji.

Do zespołu dołączyli doświadczeni specjaliści

Powiększyła się także kadra obu oddziałów. Do zespołu dołączyli lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach i szpitala w Myszkowie oraz doświadczone położne z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Zawierciańska placówka zawarła także porozumienia z Kliniką Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego oraz z Kliniką Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka.

– To znacznie podniesie nie tylko komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo pacjentek – mówi Piotr Zachariasiewicz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu. – Dzięki współpracy z klinikami, w przypadku powikłanej ciąży, kobiety i ich nowo narodzone dzieci wymagające wysoko specjalistycznej opieki będą miały zapewnioną natychmiastową pomoc w szpitalach o najwyższym stopniu referencyjności – dodaje.

Porody rodzinne w rygorze pandemicznym

Mimo pandemii, w szpitalu będą możliwe porody rodzinne. Każdej rodzącej może towarzyszyć wybrana, bliska osoba. Warunkiem jest jednak to, że musi być ona zdrowa i poddać się testowi w kierunku SARS-CoV-2, który zostanie wykonany na koszt szpitala. 

Kangurowanie nie tylko dopuszczalne, ale mile widziane

Oddział noworodków także zadbał o rodzinną atmosferę. Kangurujący tatusiowie są tutaj mile widziani.

– Kontakt “skóra do skóry” jest dla noworodka niezwykle ważny.  Powinien rozpocząć się zaraz po porodzie i trwać nieprzerwanie przez dwie godziny. W przypadku cięcia cesarskiego kangurowanie początkowo odbywa się na życzenie z udziałem osoby bliskiej, a następnie po przewiezieniu mamy do sali położniczej przez nią samą – mówi Jolanta Koclęga-Bryndal, kierownik Oddziału Noworodków z Pododdziałem Patologii Noworodka w zawierciańskiej placówce.

Na oddziale pojawił się pokój laktacyjny, zapewniający intymność mamom chcącym ściągnąć pokarm. Każda mama może też liczyć na profesjonalną pomoc doradcy laktacyjnego.

Nowe łóżka i sprzęt do diagnostyki

Szpital doposażył oddziały m.in. w pompy infuzyjne, stanowisko do resuscytacji noworodka, wysokiej klasy inkubatory oraz USG, aparaty EKG, wagi, ciśnieniomierze, glukometry. Wymienione zostały łóżka dla pacjentek.

W części ginekologicznej oddziału wykonywane są badania diagnostyczne, leczenie zachowawcze i operacyjne pacjentek ze schorzeniami narządu rodnego, w tym zabiegi laparoskopowe, histeroskopowe, operacje pochwowe bez konieczności otwierania brzucha, zabiegi uroginekologiczne w wysiłkowym nietrzymaniu moczu oraz onkologiczne.

– Szeroki zakres oferowanych świadczeń jest możliwy m.in. dzięki wyposażeniu oddziału w specjalistyczny sprzęt, taki jak histeroskop III generacji z optyką full HD i torem wizyjnym umożliwiający precyzyjną ocenę stanu wewnętrznych ścian macicy, pobranie wycinków do badania histopatologicznego pod kontrolą wzroku z miejsc podejrzanych o zmiany nowotworowe, czy usunięcie zmian w macicy utrudniających zajście w ciążę. Posiadamy także kolposkop z torem wizyjnym i archiwizacją badań, pozwalający na wykrycie zmian nowotworowych szyjki macicy oraz zakażeń dróg rodnych i moczowych. Do diagnostyki narządu rodnego i ciąży zakupiliśmy nowoczesne ultrasonografy – wymienia Andrzej Sosnowski, kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego.

Modernizacja Oddziału Położniczo-Ginekologicznego wraz z Oddziałem Noworodków to część projektu realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Koszt remontu i wyposażenia to ponad 3,7 mln zł, z czego prawie 1,7 mln zł to środki własne szpitala.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.