Czerwiec to najsmaczniejszy miesiąc w roku. W ogródkach i na straganach pojawiają się sezonowe warzywa i owoce. Oprócz smakowych mają także walory zdrowotne.
Korzystanie z sezonowego kalendarza jest świetnym sposobem na urozmaicenie menu i dostarczenie organizmowi niezbędnych witamin, minerałów oraz mikroelementów. To najlepszy czas, żeby zajadać się na zdrowie – radzi pediatra i lekarka rodzinna Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Sezonowe są najzdrowsze
Owoce i warzywa sezonowe, uprawiane w ogródkach, czy na polach są pod względem składników odżywczych znacznie bardziej wartościowe, niż te wyhodowane poza sezonem i transportowane z najdalszych zakątków świata.
Czerwiec obfituje w truskawki, kalarepę, czereśnie, młodą marchew, młody kalafior, młode brokuły, botwinkę, kapustę, groszek zielony. Czerwone porzeczki dojrzewają od czerwca do sierpnia, w tym samym czasie można się do woli zajadać owocami agrestu, natomiast rabarbar z naturalnych upraw zwykle ląduje na naszych stołach w różnej postaci do końca czerwca.
Bomby witaminowe
Owoce i warzywa sezonowe smakują w każdej postaci. Gospodynie chętnie przyrządzają z nich desery i sałatki. Ale to również doskonałe dodatki do koktajli i obiadów. A jeść warto, bo to prawdziwe bomby witaminowe!
Zapewniają organizmowi najlepszą terapię witaminowo-minerałową. Są bogatym źródłem witaminy C, prowitaminy A i kilku witamin z grupy B. Odkwaszają organizm, dostarczają energii oraz regulują przemianę materii. Mają korzystny wpływ na cerę, włosy i paznokcie. Skutecznie poprawiają urodę! – przypomina dr Bożena Janicka.
Dla zdrowych i chorych
Truskawki zalecane są osobom dotkniętym chorobami reumatycznymi oraz cierpiącym na dolegliwości wątroby czy nerek (są moczopędne). Skutecznie obniżają poziom cholesterolu i ciśnienie tętnicze. Są wskazane dla osób otyłych i z nadwagą. Wiśnie i czereśnie wspomagają leczenie niektórych dolegliwości, np. artretyzmu, i dostarczają jodu – pierwiastka niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania tarczycy.
Korzystajmy z lata!
Bogaty w witaminy czerwiec wkrótce się skończy. Ale przed nami całe lato, więc witamin na pewno nie zabraknie.
W lipcu w ogródkach dojrzewa agrest i malina. Pojawiają się nektarynki i brzoskwinie. A do warzyw nieśmiało dołącza pomidor. Sierpień to miesiąc jagód i winogron. We wrześniu sady zarumienią się barwami soczystych jabłek i gruszek.
Jednym z ważniejszych składników warzyw jest błonnik, którego dostarczają m.in.: kapusta, kalafior, brokuły, brukselka, groch, fasola. Niektóre warzywa i owoce zawierają duże ilości pektyn – substancji ułatwiających trawienie i mających właściwości bakteriobójcze. Winogrona chronią przed nadciśnieniem i działają przeciwnowotworowo. Można się w nich rozkoszować, jedząc je także pod postacią wina, oleju, czy zawsze dostępnych rodzynek.
Zgodnie z piramidą żywieniową owoce i warzywa powinny być podstawą diety każdego z nas! Są niskokaloryczne, zawierają wodę i sycą. Jeśli taką dietę połączymy z aktywnością fizyczną, szybko odczujemy pozytywne efekty. Warzywa i owoce, szczególnie te sezonowe, to samo zdrowie! – przypominają lekarze.