Lekarze rodzinni: Jeszcze za wcześnie na fajerwerki!

Lekarze rodzinni: Jeszcze za wcześnie na fajerwerki!

Fot. pixabay.com

Mniej nowych potwierdzonych zakażeń, mniej pacjentów pod respiratorami, więcej osób zaszczepionych! Optymistyczne dane docierają z rządowych raportów. Jeśli nadal utrzyma się tendencja spadkowa, to już w maju dojdzie do poluzowania obostrzeń.

– Rozumiemy, że czekają na to miliony Polaków, ale jeszcze za wcześnie na fajerwerki! Apelujemy o odpowiedzialność za siebie i innych, szczególnie teraz, w majówkę. COVID-19 nie ma wolnego! Bądźmy ostrożni! – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. 

Zapowiedziane na maj łagodniejsze zasady bezpieczeństwa – pod warunkiem utrzymującego się niskiego wskaźnika zakażeń – to pierwszy krok do normalności. Jako pierwsze otwarte zostaną salony fryzjerskie i kosmetyczne w tych województwach, gdzie dotąd były zamknięte. Przy odpowiednim obłożeniu (50 osób) będzie można uprawiać sport w obiektach na świeżym powietrzu, a przy maksymalnie 50 proc. obłożenia w obiektach zamkniętych i na basenach.

Jak już informowaliśmy tutaj, od 4 maja otwarte zostaną galerie sztuki i muzea (limit 1 osoba na 15 mkw., w ścisłym reżimie sanitarnym). Działalność wznowią także sklepy budowlane, meblowe, galerie handlowe (limit 1 osoba na 15 mkw., działalność w ścisłym reżimie sanitarnym). Zmniejszy się także dystans w kościołach  (limit 1 osoba na 15 mkw., rekomendacja odprawiania ceremonii na świeżym powietrzu), a do szkół stopniowo wracać będą uczniowie (najpierw klasy 1-3 szkół podstawowych).

8 maja otwarte zostaną hotele (maksymalnie 50 proc. obłożenia obiektu, zamknięte restauracje oraz strefa welness & spa),  a od 15 maja – jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 – możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu (bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych). Otwarte zostaną ogródki restauracyjne (działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik), kina i teatry na świeżym powietrzu (maksymalnie 50 proc. obłożenia, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym).

Przy zachowaniu limitu osób i ścisłego reżimu sanitarnego znów będzie można organizować m.in. wesela i komunie, a od 29 maja otwarte zostaną restauracje (maksymalne obłożenie 50 proc. lokalu, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – zachowany  bezpieczny dystans między stolikami, limit osób na stolik), kina, teatry (maksymalne obłożenie 50 proc. placówki, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym), obiekty sportowe dostępne będą dla wszystkich (maksymalne obłożenie do 50 proc. z widownią), ruszą siłownie, kluby fitness, solaria (limit 1 osoba na 15mkw., działalność w ścisłym reżimie sanitarnym), a w szkołach podstawowych i średnich do nauki stacjonarnej powrócą uczniowie.

– Wszystko to brzmi bardzo optymistycznie, obawiamy się jednak, że wiele osób zachłyśnie się źle rozumianą wolnością i zapomni, że COVID-19 ciągle zbiera krwawe żniwo. Absolutnie nie wolno lekceważyć podstawowych zasad bezpieczeństwa. Nie kumulujmy się w dużych grupach, zasłaniajmy nos i usta, zachowujmy dystans, dezynfekujmy ręce. Majówka sprzyja spotkaniom i wyjazdom, ale pamiętajmy – nasza beztroska i lekkomyślność może doprowadzić do wzrostu zachorowań, a co za tym idzie – do kolejnego lockdownu. Apelujemy też do wszystkich, aby zgłaszali się na szczepienia przeciwko  COVID-19. Już 50 procent zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ostrożność i szczepienia to jedyna dostępna metoda walki z koronawirusem! – przypominają lekarze PPOZ. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.