Kwasy omega-3 nie pomagają w zespole suchego oka

Kwasy omega-3 nie pomagają w zespole suchego oka

Fot. National Eye Institute

Przyjmowane doustnie suplementy kwasów tłuszczowych omega-3 działają podobnie jak placebo w łagodzeniu objawów zespołu suchego oka.

Do takiego wniosku doszli naukowcy z niezależnej grupy badawczej Dry Eye Assessment and Management (DREAM), którzy przeprowadzili wieloośrodkowe badanie obejmujące 535 pacjentów ze zdiagnozowanym zespołem suchego oka w stopniu od umiarkowanego do ciężkiego. Wyniki tego badania opublikowano 13 kwietnia w czasopiśmie naukowym NEJM.

349 chorych przydzielono losowo do grupy otrzymującej codziennie 3 gramy kwasów tłuszczowych omega-3 pochodzących z ryb dostępnych w postaci pięciu kapsułek. Każda dawka zawierała 2000 mg kwasu eikozapentaenowego (EPA) i 1000 mg kwasu dokozaheksaenowego (DHA) i była  najwyższą dawką omega-3, jaka była kiedykolwiek testowana w leczeniu zespołu suchego oka. Pozostałe 186 osób przydzielono do grupy placebo, która otrzymywała codziennie 5 gramów (około 1 łyżeczki) oliwy z oliwek w identycznych jak kwasy omega-3 kapsułkach. Co ważne, na czas badania wszyscy uczestnicy mogli kontynuować dotychczasową terapię zalecaną w zespole suchego oka (sztuczne łzy, przeciwzapalne krople do oczu wydawane na receptę).

Po 12 miesiącach średnia ocena objawów dla osób w obu grupach znacznie się poprawiła, nie było jednak znaczącej różnicy w stopniu poprawy między obiema grupami. W 100-punktowej skali służącej do oceny objawów suchego oka, średnie zmniejszenie objawów oceniono na 13,9 pkt w grupie omega-3 i 12,5 pkt w grupie placebo. Ogółem 61 proc. osób z grupy omega-3 i 54 proc. osób z grupy kontrolnej osiągnęło co najmniej 10-punktową poprawę wyniku w zakresie objawów, ale różnica między grupami nie była statystycznie istotna.

Nie było również znaczących różnic między grupami pod względem poprawy oznak suchości oka. Objawy suchego oka zostały ocenione przez klinicystę za pomocą standardowych testów, które mierzą ilość i jakość łez oraz integralność rogówki i spojówki.

“To obejmujące 27 ośrodków, dobrze kontrolowane badanie, przeprowadzone przez niezależną grupę badawczą Dry Eye Assessment and Management dostarcza najbardziej wiarygodnych dowodów na temat suplementacji omega-3 w chorobach suchego oka” – powiedziała Maryann Redford, szefowa ds. badań klinicznych w National Eye Institute (NEI). – Pokazuje ono, że suplementy omega-3 nie są lepsze od placebo dla pacjentów cierpiących na zespół suchego oka” – dodała.

“Wyniki badań podkreślają również trudność w ocenie, czy leczenie naprawdę pomaga konkretnemu pacjentowi z suchym okiem” – powiedział kierownik ośrodka koordynującego badanie, Maureen G. Maguire, Ph.D., z Wydziału Okulistyki w Perelman School of Medicine na University of Pennsylvania w Filadelfii. “Ponad połowa osób przyjmujących placebo odnotowała znaczną poprawę objawów podczas całorocznego badania.”

“Wyniki badania DREAM nie wspierają stosowania suplementów omega-3 u pacjentów z umiarkowaną do ciężkiej chorobą suchego oka” – podsumowuje dr Penny A. Asbell, kierownik Katedry Okulistyki w Icahn School of Medicine w Nowym Jorku.

Do tej pory, pomimo niewystarczających dowodów na skuteczność kwasów omega-3, lekarze i ich pacjenci byli skłonni sięgać po zawierające je suplementy diety i stosować je uzupełniająco w leczeniu różnych stanów zapalnych oczu, w tym zespołu suchego oka. Jak widać, takie postępowanie nie ma medycznego uzasadnienia.

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

Suplementy diety nie leczą

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?