Ciąża zmienia metabolizm i gospodarkę hormonalną, a po porodzie zmienia się wygląd ciała. Jak sobie pomóc, żeby nie zwariować?
Młode mamy po porodzie bardzo często pozostają same ze swoimi intymnymi i wstydliwymi problemami. W czasie ciąży masa ich ciała zwiększa się średnio o około 25 proc. i bardzo trudno jest szybko pozbyć się tej nadwyżki. Blizny i rozstępy na ciele, obwisła skóra na brzuchu, wiotczejące piersi wskutek karmienia – atrakcyjnej dotąd kobiecie trudno się z tymi zmianami pogodzić. Wzbiera w nich poczucie rosnącego niezadowolenia, osamotnienia i niezrozumienia ze strony bliskich.
Każdego dnia spotykam się z kobietami, które właśnie urodziły. Zaraz po tym, kiedy zobaczę zdjęcie uśmiechniętego dziecka, poznaję również problemy i zmartwienia, które towarzyszą matkom po porodach. Często skarżą się na przedłużony proces gojenia ran i blizn powstałych po cięciu cesarskim, po pęknięciu lub nacięciu krocza. Wiele kobiet nie może pogodzić się z wyglądem swojego ciała, często problemem jest dla nich zmniejszone odczuwanie satysfakcji podczas stosunku seksualnego, wynikające zarówno z obciążenia psychicznego w nowej roli, jak i ze zmian w budowie stref intymnych. Zależy mi na tym, aby uświadomić kobietom, że wcale nie muszą tego znosić. Ginekologia i medycyna estetyczna mogą im pomóc i nie ma nic złego w skorzystaniu z tej pomocy.
[dr Marta Mączka, ginekolog z Centrum Medycznego Kobieta i Matka]Seks po porodzie nie powinien być tematem tabu
Seks po ciąży jest tematem zwykle przemilczanym. W mediach podkreśla się głównie zalety okresu ciąży i macierzyństwa. Tymczasem kobiece ciało po porodzie nie zawsze “dochodzi do siebie” w okresie połogu, który trwa sześć tygodni. U wielu kobiet może to trwać nawet wiele miesięcy.
U wielu pań pojawiają się zaburzenia strukturalne, prowadzące do zespołu rozluźnienia pochwy, albo do obniżenia ścian pochwy bądź obniżenia czy wypadania macicy. Inne problemy to: brak odpowiedniego nawilżenia okolic intymnych, nietrzymanie moczu lub blizny pochwy i krocza. Problemy te stanowią dyskomfort psychiczny, estetyczny oraz funkcjonalny. Mogą zmniejszać stopień satysfakcji podczas współżycia seksualnego lub całkowicie je eliminować, generować skłonność do infekcji narządów rodnych, utrudniać lub uniemożliwiać uprawianie wielu sportów.
[dr Marta Mączka, ginekolog z Centrum Medycznego Kobieta i Matka]
Na szczęście współczesna medycyna ma sposób na takie problemy. Można sobie z nimi poradzić dzięki zabiegom laserowym, które wykonuje się m.in. w celu obkurczenia pochwy, przebudowy tkanek okolic intymnej i odzyskania prawidłowego nawilżania pochwy. Co ważne, takie zabiegi nie wyłączają kobiet z normalnego życia i przynoszą bardzo szybkie efekty.
Jak pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej i rozstępów?
Utarło się, nie wiedzieć czemu, przekonanie, że troska o wygląd po ciąży to przejaw próżności i samolubstwa. Społeczeństwo oczekuje od kobiety, że skupi się ona przede wszystkim na wychowywaniu dziecka, a nie na sobie. Nic bardziej mylnego! Trzeba zrozumieć, że ciało po ciąży naprawdę mocno się zmienia i naturalnym jest, że kobietom trudno się z tym pogodzić. Mają pełne prawo szukać efektywnego rozwiązania problemu dodatkowych depozytów tkanki tłuszczowej czy rozstępów.
Nadmiar tkanki tłuszczowej można zredukować za pomocą odpowiedniej diety, aktywności fizycznej i estetycznych zabiegów modelujących sylwetkę. A z rozstępami można walczyć, wykorzystując do tego celu zabiegi mezoterapii, peelingi i laser frakcyjny CO2, który działa poprzez kontrolowane, fragmentaryczne i wybiórcze poparzenie tkanek. Wiązka laserowa działa powierzchniowo – częściowo odparowując naskórek, a także głęboko – stymulując komórki do produkcji kolagenu i elastyny, które nadają tkankom jędrności i elastyczności.
Kto może Ci pomóc po porodzie?
Wszystkie problemy związane z dolegliwościami poporodowymi należy w pierwszej kolejności skonsultować ze swoim lekarzem ginekologiem, który pokieruje dalszymi działaniami medycznymi. W przypadku fizycznych dolegliwości i uszkodzeń zazwyczaj pomoże lekarz specjalizujący się w ginekologii estetycznej i medycynie estetycznej. Niekiedy niezbędna będzie również pomoc psychologa lub seksuologa.