Regeneracja okolic intymnych. Jak pozbyć się blizn, zrostów i rozstępów po ciąży i porodzie

Regeneracja okolic intymnych. Jak pozbyć się blizn, zrostów i rozstępów po ciąży i porodzie

Spory odsetek świeżo upieczonych mam po ciąży i porodzie ma rozstępy, nieestetyczne i powodujące dyskomfort blizny po cesarskim cięciu, bolesne zrosty po pęknięciu lub nacięciu krocza. Pomóc mogą zabiegi regeneracji okolic intymnych.

Korzystanie z zabiegów regeneracji okolic intymnych, które przywracają komfort i podnoszą jakość życia pacjentek doświadczonych po porodzie, przestaje być już postrzegane jako fanaberia, lecz naturalna potrzeba. Problemy doświadczane przez kobiety w trakcie porodu wystarczająco długo były tematem tabu. Coraz głośniej mówi się o tym, że “niechcianą pamiątką” po ciąży i porodzie mogą być nie tylko rozstępy, blizny, czy zrosty, ale także brak satysfakcji z życia seksualnego, bóle odczuwane w okolicach intymnych, czy problem nietrzymania moczu wskutek rozluźnienia mięśni dna miednicy.

Mamy skupione na dziecku często odsuwają te problemy na dalszy plan, żyjąc w archaicznym przeświadczeniu, że nic nie da się z tym zrobić, że tak musi być, bo taka jest rola kobiety i naturalna kolej rzeczy związanych z porodem. Tymczasem dzisiejsza medycyna dąży nie tylko do wyleczenia pacjenta, ale także do podniesienia komfortu jego życia po przebytej chorobie czy zabiegu, w możliwie najwyższym stopniu.

Regeneracja okolic intymnych – jakie zabiegi są skuteczne i bezpieczne?

Blizny po cesarskim cięciu, rozstępy na brzuchu i piersiach, dolegliwości wynikające z przewlekłych i trudno gojących się ran, a także zaburzenia napięcia mięśni – to wszystko można zmniejszyć poprzez zabiegi regenerujące okolice intymne. Stają się one coraz popularniejsze, bo sukcesywnie wzrasta świadomość społeczna i liczba kobiet, które mają odwagę przyznać się, że nie akceptują swoich okolic intymnych, nie lubią blizn czy rozstępów i nie odczuwają przyjemności ze współżycia.

Jest wiele różnego rodzaju zabiegów regenerujących okolice intymne, jednak ze względu na ich delikatność, nie wszystkie są bezpieczne lub komfortowe. Na szczęście rozwijająca się medycyna szuka rozwiązań najbardziej korzystnych dla pacjenta, takich, które pomogą mu najskuteczniej oraz najmniej inwazyjnie.

Jednym z nich jest podanie odpowiednich aktywnych składników w formie mezoterapii, bezpośrednio w miejsce potrzebujące regeneracji. Aby uniknąć traumatyzacji miejsca zabiegowego oraz reakcji alergicznych, preparaty powinny być z pewnego źródła, z możliwie jak najbardziej naturalnym składem. Dobrym rozwiązaniem jest tropokolagen – naturalnego pochodzenia kolagen, czyli białko odpowiedzialne za tworzenie biorusztowania tkanek. Mechanizm jego działania polega na wnikaniu we włókna kolagenowe na uszkodzonym obszarze i jego natychmiastowej regeneracji.

Tropokolagen stymuluje naturalne procesy biologiczne. Jego działanie w niczym nie przypomina działania syntetycznych stymulatorów. Prócz wysokiej skuteczności, charakteryzuje go również bardzo duże bezpieczeństwo stosowania, co ma ogromne znaczenie dla młodych mam. Kolagen występuje naturalnie w ludzkim organizmie i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego stosowania podczas karmienia piersią, o co najczęściej pytają młode mamy. W preparatach do iniekcji, których bazą jest tropokolagen, stosowany jest kolagen pochodzenia wieprzowego, gdyż wykazuje on największe podobieństwo biologiczne do ludzkiego. Dzięki temu charakteryzuje się bardzo niską immunogennością, czyli zdolnością do wywołania odpowiedzi odpornościowej organizmu oraz wysoką biodostępnością gwarantującą doskonałe wchłanianie do organizmu – tłumaczy lek. Dorota Bednarczyk-Kocwa, dyrektor naukowy Ambra Group.

Regeneracja okolic intymnych – jak pozbyć się rany po nacięciu krocza, rozstępów, bolesnych zrostów i blizny po „cesarce”?

W przypadku rany po cesarskim cięciu czy nacięciu krocza dochodzi do przerwania ciągłości naskórka, czego następstwem jest powstanie blizny. Niektóre rany goją się sprawnie, a blizna po nich jest niemal niewidoczna. Niestety ze względu na środowisko, rany w okolicach intymnych goją się zwykle trudno. Ze względu na ich umiejscowienie są także zagrożone uszkodzeniem, co prowadzi do powstawania nieregularnych, wypukłych, często bolesnych blizn.

Zastosowanie iniekcji preparatem na bazie tropokolagenu w miejsce pęknięcia krocza natychmiast pobudza fibroblasty do produkcji dojrzałego kolagenu. Powstają włókna kolagenowe tworzące biorusztowanie, na którym dochodzi do odbudowy struktury histologicznej skóry. Prowadzi to do przyspieszenia naturalnych procesów odnowy skóry i nie dopuszcza do zaburzeń, w efekcie których tworzą się nieestetyczne blizny.

Tropokolagen nie tylko przyspiesza gojenie rany, ale przede wszystkim czuwa nad prawidłowym przebiegiem tego procesu, czego skutkiem jest zmniejszenie ryzyka powstania nieprawidłowego zbliznowacenia. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z istniejącą już blizną, działanie tropokolagenu wprowadzonego pod skórę dokładnie w miejsce problemu jest identyczne – aktywowana jest produkcja kolagenu, co w efekcie przyczynia się do przywrócenia skórze jej naturalnej prawidłowej elastyczności, poprawienia wyglądu oraz zmniejszenie dyskomfortu. Tropokolagen najlepiej podać już w trakcie rekonstrukcji blizny po cesarskim cięciu, bądź bezpośrednio po porodzie, ponieważ błyskawiczne działanie, zdecydowanie przyśpiesza regenerację skóry – tłumaczy Dorota Bednarczyk-Kocwa.

O ile rozstępy są najczęściej defektem typowo estetycznym, o tyle blizna po nacięciu może wiązać się z bólem, dyskomfortem oraz problemami w życiu seksualnym. Dlatego zdecydowanie nie warto bagatelizować tych objawów.

Jak przywrócić elastyczność mięśniom dna miednicy?

Mięśnie dna miednicy odpowiadają za zamykanie cewki moczowej i odbytu podczas każdego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Podczas ciąży i połogu narażone są na działanie hormonów rozluźniających tkankę łączną, czy rozciągnięcie struktur krocza podczas porodu. Istnieją specjalne zestawy ćwiczeń dla tej grupy mięśni, które z lepszym lub gorszym skutkiem pomagają kobietom przywrócić im pełną elastyczność.

Wiele młodych mam boryka się z problemem nietrzymania moczu po porodzie oraz brakiem przyjemności podczas stosunków z partnerem. Jest to wynik zaburzeń w strukturze i prawidłowym napięciu mięśni dna miednicy. Mięsień zbudowany jest z tkanki łącznej, w której strukturach przebiegają naczynia krwionośne odpowiedzialne za transport tlenu i substancji odżywczych, a także nerwy gwarantujące prawidłowe czucie i zdolności ruchowe mięśnia. Podobnie jak w przypadku skóry, w tkance łącznej mięśniowej również najważniejszą rolę odgrywa kolagen.

– Podczas iniekcji dostarczany jest on bezpośrednio do miejsca uszkodzenia tkanki, gdzie stymuluje fibroblasty do syntezy nowego kolagenu. Powoduje to natychmiastowy efekt w postaci regeneracji tkanki łącznej z zachowaniem jej naturalnych właściwości mechanicznych. Mięśnie dna miednicy odzyskują prawidłowe napięcie, mięśniówka ścian pochwy staje się elastyczna i wzmocniona, przywrócone zostaje nawilżenie błony śluzowej pochwy. Dzięki temu okolice intymne stają się mniej narażone na infekcje, a życie seksualne znów jest satysfakcjonujące – przekonuje Dorota Bednarczyk-Kocwa.

Olbrzymim atutem tropokolagenu jest brak przeciwwskazań do zabiegu. Jako substancja naturalna, która swoim składem jest w 96 proc. zbliżona do tkanek ludzkich, nie wchodzi w interakcję z lekami i może być stosowana jednocześnie z innymi procedurami zabiegowymi. Nie ma także przeciwwskazań do wykonywania zabiegów podczas karmienia piersią. Umożliwia to podjęcie stosunkowo szybkiej terapii ukierunkowanej na indywidualny problem pacjentki i poprawiającej jakość jej życia.

Regeneracja okolic intymnych – jak przebiega zabieg z użyciem tropokolagenu?

Liczba i częstotliwość zabiegów zależy od potrzeb i ustalana jest indywidualnie z lekarzem. W zależności od problemu, dobierany jest odpowiedni preparat, w którym działanie tropokolagenu wsparte jest substancjami pomocniczymi, takimi jak witaminy, bioflawonoidy, minerały i inne mikroskładniki pochodzące z ekstraktów roślinnych. O iniekcje na bazie tropokolagenu, w zależności od rodzaju problemu, należy pytać w gabinecie ginekologicznym lub w gabinetach medycyny estetycznej. Sam zabieg polega na wykonaniu kilku iniekcji w miejsce wymagające regeneracji. Jest błyskawiczny i nie wymaga wcześniejszego przygotowania ani rekonwalescencji pozabiegowej. Stymulując procesy naprawcze i remodelujące, tropokolagen przynosi spektakularne i długofalowe efekty.

Macierzyństwo nie musi wiązać się z utratą poczucia kobiecości, niezadowoleniem z wyglądu swojego ciała czy nieodczuwaniem przyjemności ze współżycia.

Przeczytaj także:

Kto może rozwiązać Twoje problemy po porodzie?

Jak zwiększyć satysfakcję ze współżycia

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Tym pacjentom pomoc psychologiczna jest potrzebna na każdym etapie choroby

Choroba hematoonkologiczna bardzo często spada na pacjenta i jego rodzinę niespodziewanie. I choć na przestrzeni ostatnich lat postęp medycyny jest ogromny, to na każdym etapie leczenia — od podejrzenia choroby, poprzez pobyt w szpitalu, a także po zakończeniu leczenia, pacjentowi potrzebna jest pomoc psychologiczna.