Kompleksowe badania dla ozdrowieńców. Gdzie można je wykonać?

Kompleksowe badania dla ozdrowieńców. Gdzie można je wykonać?

Krakowski Szpital na Klinach uruchamia program badań “Twoje Zdrowie po COVID-19” przeznaczony dla ozdrowieńców. W ramach tego programu oferuje celowaną diagnostykę laboratoryjną i obrazową.

Już ponad 2,5 miliona Polaków przeszło infekcję COVID-19. Duża część z nich doświadcza utrzymujących się przez jakiś czas powikłań, często bardzo poważnych. Badania dowodzą, że przebycie zakażenia koronawirusem może mieć negatywny wpływ na układy: nerwowy, oddechowy, krążenia czy wydalniczy, a także na ogólne samopoczucie i zdrowie psychiczne.

Niezależnie od tego, czy COVID-19 przebiega łagodnie, czy też towarzyszą mu silne dolegliwości, jedna na dwadzieścia osób doświadczy tzw. zespołu długiego COVID-u. Charakteryzują go m.in. zmęczenie, uczucie duszności, utrzymujący się kaszel, bóle stawów, zawroty głowy, kołatanie serca, problemy żołądkowo-jelitowe czy  objawy neurologiczne, takie jak zmiany poznawcze lub „mgła mózgowa”, parestezje i dysautonomia.

W celu zbadania, kto jest najbardziej narażony na skutki powikłań, brytyjscy naukowcy przeanalizowali dane z aplikacji COVID Symptom Study, mającej 4 miliony użytkowników w Wielkiej Brytanii. Wyniki wyraźnie wskazały, że długi COVID najbardziej grozi osobom starszym, kobietom, a także osobom ozdrowiałym, które w pierwszym tygodniu choroby doświadczyły pięciu lub więcej typowych dla tego wirusa objawów. Natomiast z badania opublikowanego w “Journal of the American Medical Association” wynika, że spośród 143 pacjentów opuszczających po chorobie szpital w Rzymie aż 87% miało co najmniej jeden objaw utrzymujący się nawet do dwóch miesięcy po zakończeniu hospitalizacji.

Skontroluj swoje zdrowie!

Z myślą o takich osobach krakowski Szpital na Klinach opracował program “Twoje Zdrowie po COVID-19”, którego głównym celem jest określenie parametrów funkcjonowania najbardziej narażonych układów i narządów oraz stopnia ewentualnego ich uszkodzenia przez SARS-CoV-2, jak i zarekomendowanie podjęcia niezbędnych działań zapobiegawczych, czy nawet leczenia.

Przejście zakażenia koronawirusem nie powinno uśpić czujności pacjenta, ponieważ jak wiemy COVID-19 jest chorobą wieloukładową i wielonarządową. Dlatego tak ważne jest poddanie się gruntownemu badaniu po przebytej chorobie, które umożliwia nie tylko analizę stanu zdrowia ozdrowieńców ale również pozwala na identyfikację i diagnostykę ewentualnych powikłań zakażenia koronawirusem. Współcześnie coraz częściej mówi się o holistycznym podejściu do zdrowia, w którym zwraca się uwagę na leczenie nie jedenego narządu czy choroby, ale całego organizmu. Dlatego też Program Oceny Stanu Zdrowia po COVID-19 został opracowany w taki sposób aby poddać kontroli najbardziej narażone narządy i układy, które mogły „ucierpieć” w walce z koronawirusem. Taka konstrukcja programu z pewnością pozwala nam lekarzom w razie konieczności wytypować obszary do pogłębienia diagnostyki, jak również wdrożyć odpowiednią profilaktykę lub leczenie – tłumaczy prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalista chorób zakaźnych i jeden z głównych konsultantów medycznych programu w krakowskim Szpitalu na Klinach.

Do kogo skierowany jest program “Twoje zdrowie po COVID-19”?

Program “Twoje Zdrowie po COVID-1” pozwala na wczesne wychwycenie niekorzystnych zmian wywołanych przez koronawirusa, które mogą w przyszłości przekształcić się w poważne problemy zdrowotne.

Realizacja programu dedykowana jest osobom, które przebyły infekcję koronawirusem, w szczególności jeśli w dalszym ciągu obserwują u siebie takie objawy, jak: zmęczenie, bóle stawowo-mięśniowe, bóle w klatce piersiowej, utrzymujący się kaszel, czy objawy neurologiczne. Aby rozpoznać wczesne i poważne w skutkach powikłania po COVID-19, wykonanie badań zalecane jest już po miesiącu po przechorowaniu. Kompleksowe badania diagnostyczne rekomendowane są także u osób, które przeszły COVID-19 – nawet wtedy, gdy nie odczuwają żadnych dolegliwości. Realizacja programu to forma sprawdzenia, w jakiej kondycji jest nasz organizm po chorobie – przekonuje prof. Jarosław Fedorowski, specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii, a także jeden z głównych konsultantów medycznych programu “Twoje Zdrowie po COVID-19”.

Wszyscy zainteresowani przystąpieniem do programu mogą się rejestrować pod numerem telefonu +48 785 054 460 lub mailowo: magdalena.okarmus@neohospital.pl

Uwaga! Program nie jest finansowany ze środków publicznych, za komplet badań trzeba zapłacić 12 tys. zł!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?