Jest sposób na utratę włosów podczas chemioterapii

Jest sposób na utratę włosów podczas chemioterapii

- Zdrowie
Fot.: materiały prasowe

System Paxman, czyli urządzenie pompujące płyn schłodzony do temperatury -4 st. C  do silikonowego czepka zakładanego na głowę pacjenta poddawanego chemioterapii, może zredukować utratę włosów nawet o 90 proc.

Taki system zakupiło już osiem szpitali w Polsce. Ostatnim, który do nich dołączył, jest Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny w Warszawie. Jest on stosowany na Oddziale Onkologii Klinicznej i stosowany u pacjentów leczonych onkologicznie, poza chorymi na nowotwory krwi i ośrodkowego układu nerwowego. Można nim chłodzić skórę głowy jednocześnie u dwóch pacjentów. Płyn chłodzący pompowany jest ze specjalnego urządzenia do silikonowych czepków, które muszą dobrze przylegać do powierzchni głowy (zapewnia to neoprenowy pokrowiec). Chłodzenie zaczyna się już 30-45 minut przed podaniem cytostatyków, a kończy – w zależności od nowotworu i jakości włosów- 1,5-2 godziny po zakończeniu wlewu. Skuteczność systemu jest bardzo wysoka, w niektórych  przypadkach sięga 90 proc., co oznacza, że tylko 10 proc. włosów wypada podczas chemioterapii.

Nie trzeba nikogo przekonywać, jak trudnym problemem, szczególnie dla kobiet, jest utrata włosów w trakcie leczenia przeciwnowotworowego. Z tego powodu wycofują się z życia zawodowego i towarzyskiego, a brak kontaktów z innymi ludźmi obniża ich nastrój, prowadzi do depresji i w efekcie pogarsza wyniki leczenia raka. Badania dowodzą, że aż 8 proc kobiet rezygnuje z takiego leczenia ze względu na strach przed utratą włosów.

Czepek chłodzący, zapobiegający w znacznym stopniu wypadaniu włosów podczas chemioterapii, stwarza pacjentom możliwość mniej  stresującego przebiegu choroby. Utrata włosów podczas chemioterapii jest dla wielu pacjentów przykrą i dotychczas nieuniknioną konsekwencją. Dzięki działaniu czepka  może się to znacząco zmienić. Z pojawieniem się choroby, która często jest szokiem dla pacjentów, wiąże się wiele strat, a utrata włosów, choć  tylko czasowa, jest tym trudniejsza, im większą wagę przykłada się do wyglądu. Mogą jej towarzyszyć żal , smutek, wstyd czy nawet złość – na siebie, świat, chorobę. Dlatego też możliwość zachowania swoich włosów, pomimo przyjmowania chemii, może zniwelować nieprzyjemne odczucia i znacznie podnieść jakość życia podczas choroby. W efekcie może mieć  pozytywny wpływ na cały proces leczenia – mówi Anna Kurowicka, psycholog i psychoonkolog ze Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny w Warszawie.

Obecnie z systemu Paxman można skorzystać w ośmiu szpitalach. Są to:

 • Szpital Specjalistyczny im. św. Rodziny w Warszawie
 • Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
 • Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach
 • Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu
 • Szpitale Pomorskie sp. z o.o. w Gdyni
 • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu
 • Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu
 • Wielospecjalistyczny Szpital – Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu.

 

 

1 Comment

 1. Jeśli jest taka procedura to KAŻDA KOBIETA POWINNA MÓC Z TEGO KORZYSTAĆ !!
  NIE CHCĘ SŁUCHAĆ I CZYTAĆ, ŻE NAS NA TO NIE STAĆ !!
  SĄ pieniądze na Bizancjum instytucji publicznych i pensje dla Sadurskich (jej jedna pensja to taki czepek dla chorych) to na pomoc CHORYM MUSI BYĆ !!!

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Karmienie piersią to wyzwanie. Z czym jest najwięcej kłopotów?

Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla dziecka. Jednak