Choć wiele kobiet spotyka się z mężczyznami bez względu na ich wzrost, wciąż część z nich w ogóle nie dopuszcza do siebie możliwości związku z niższym od siebie partnerem. Niewysocy mężczyźni mierzą się często ze zjawiskiem heightismu – dyskryminacji ze względu na wzrost.
Termin “heightism” stworzył amerykański socjolog Saul Feldman. W pracy z 1971 roku opisał on problemy, z jakimi borykają się na co dzień niewysocy mężczyźni. Jednym z nich są zarobki. Badacze udowodnili, że wzrost jest silnie powiązany z dochodami mężczyzn. Z badań wynikało, że każdemu dodatkowemu centymetrowi towarzyszył wzrost płac o 1,8 proc.
Niski wzrost może spowodować u mężczyzn obniżenie poczucia własnej wartości i stać się dla nich ogromnym kompleksem. Na forach i w mediach społecznościowych nie brakuje wpisów, w których niewysocy panowie skarżą się na niesprawiedliwe traktowanie z powodu niskiego wzrostu. Wprawdzie atrakcyjność fizyczna jest kwestią względną, to jednak okazuje się, że u wielu kobiet niewysoki mężczyzna nie ma żadnych szans. Niektóre panie uważają nawet, że niski mężczyzna nie jest prawdziwym mężczyzną.
Ponad dwie dekady temu czasopismo “The Economist” podało, że 90 proc. prezesów ma ponadprzeciętny wzrost. 20 lat później w Chinach, o czym ponownie doniósł “The Economist”, wymagania dotyczące wzrostu są rutynowo określane na stanowiskach, które wydają się ich nie potrzebować.
Jak uzyskać dodatkowe centymetry i pokonać heightism?
W opinii dr. Tomasza Albrewczyńskiego, dyrektora medycznego Paley European Institute, niski wzrost już nie jest problemem. – Dzięki postępom w dziedzinie ortopedii możemy bez problemu uzyskać dodatkowe centymetry oraz wyrównać długość kończyn w stosunku do proporcji całego ciała. Coraz więcej pacjentów zaczęło zgłaszać się do naszego Instytutu celem wydłużenia kończyn nie ze względów zdrowotnych, lecz estetycznych. Za pomocą magnetycznych gwoździ Precice można uzyskać 13 dodatkowych centymetrów wzrostu. Wybór kości, które wydłużamy, zależy od ich długości, ponieważ proporcje muszą zostać zachowane. Na kościach udowych jest to maksymalnie 8 cm, a na kościach piszczelowych 5 cm. Ta metoda zapewni najszybszy powrót do pracy i jest najmniej inwazyjna – mówi dr Tomasz Albrewczyński.
Procedura Precice polega na wszczepieniu teleskopowego gwoździa śródszpikowego i umieszczeniu go wewnątrz kanału szpikowego kości. Gwóźdź posiada specjalną przekładnię z elektromagnetycznym silnikiem, który dzięki przykładanemu z zewnątrz polu magnetycznemu (sterownik ERC) powoduje powolne rozsuwanie mechanizmu gwoździa i wydłużenie kości.
Jak zapewniają ortopedzi z Paley European Institute, proces wydłużania jest prosty i bezbolesny. Pacjent w ogóle nie odczuwa tego, że kość rośnie, więc nie musi rezygnować z codziennych aktywności.
Sprawdź przed operacją, jakie doświadczenie mają lekarze
Dzięki nowoczesnej medycynie zdobycie kilku dodatkowych centymetrów wzrostu nie stanowi ju dzisiaj problemu. Warto jednak korzystać z wiedzy i doświadczenia tylko sprawdzonych klinik i zespołów medycznych, gdyż cały proces powinien być dobrze przemyślany. Bo choć zabieg wydłużania jest bezpieczny i niemal niewidoczny, to wciąż jest to interwencja chirurgiczna i wymaga czasu.
Co ważne, decyzja o wprowadzaniu zmian w naturalnym wyglądzie powinna być zawsze podyktowana wyłącznie własną opinią, a nie wpływem środowiska, które nas otacza.