Jak zrozumieć osobę w podeszłym wieku?

Jak zrozumieć osobę w podeszłym wieku?

Fot.: materiały prasowe

Ponad 500 uczniów z pięciu mazowieckich szkół wzięło już udział w warsztatach, dzięki którym na własnej skórze mogli przekonać się, z jakimi problemami borykają się każdego dnia osoby starsze. Po wakacjach zajęcia odbędą się w kolejnych szkołach.

Doświadczenie starości uczestnikom warsztatów umożliwił specjalny kombinezon geriatryczny, który osłabia wzrok, słuch i mięśnie, zmniejsza zakres ruchu w stawach, ogranicza czucie i utrudnia wykonywanie zadań manualnych.

Poprzez edukację dzieci i młodzież można uwrażliwić na potrzeby osób starszych i wpłynąć na poprawę ich stosunku do seniorów.

Podczas kilkugodzinnych warsztatów uczniowie mogli zmierzyć się z wyzwaniami podeszłego wieku i zdać sobie sprawę z potrzeb seniorów. Wybrane osoby musiały wykonać w kombinezonie geriatrycznym powierzone im zadania, takie jak: wypełnienie druków, napisanie kilku zdań, przejście po schodach. Pozostali uczniowie bacznie obserwowali, jak z tymi zadaniami radzą sobie ich koleżanki i koledzy.

„Zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie spotkań w szkołach, ponieważ mamy świadomość, jak ważna jest edukacja najmłodszych w zakresie potrzeb i uczuć osób starszych. Z naszej perspektywy kluczowe jest to, aby młodzi ludzie wiedzieli, z jakimi problemami stykają się osoby starsze na co dzień. Żeby zamiast przejść obojętnie obok seniora, wyciągnęli do niego pomocną dłoń. A do tego potrzebne jest zrozumienie” – mówi Agnieszka Niedziela, dyrektor marketingu firmy Promedica24, współorganizatora kampanii Fundacji Zaczyn „Zrozumieć Starość”.

Te wyjątkowe zajęcia pozwoliły uświadomić młodym ludziom, że starość bywa smutna i samotna. W związku ze starzeniem się oraz brakiem wsparcia seniorzy często doświadczają bolesnej samotności. Jak wynika ze statystyk, obecnie 60 proc. osiemdziesięciolatków żyje samotnie, wielu z nich nie utrzymuje żadnych kontaktów z rodziną i sąsiadami. Mimo że mają dzieci czy wnuki, często bywają przez nich traktowani jak ciężar.

Starość spotyka się z niezrozumieniem, odrzuceniem oraz brakiem akceptacji ze strony ludzi młodych. Często wynika to z niewystarczającej wiedzy oraz niskiej empatii w stosunku do osób starszych.

Do tej pory warsztaty przeprowadzone zostały w pięciu szkołach na Mazowszu: Gimnazjum Miejskim nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim, XCIV Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Stanisława Maczka, Szkole Podstawowej nr 5 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Piasecznie, Zespole Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22 w Warszawie oraz Szkole Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II w Pruszkowie. Dla młodzieży ponadgimnazjalnej będą kontynuowane po wakacjach.

Organizatorzy kampanii „Zrozumieć Starość” planują również cykl warsztatów dla nieformalnych opiekunów osób starszych, wolontariuszy, pracowników domów opieki i pracowników społecznych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Long-COVID, czyli odległe skutki infekcji COVID-19 u dzieci

PIMS był do tej pory jedyną znaną konsekwencją