Jak rozstać się w zgodzie z pracownikiem

Jak rozstać się w zgodzie z pracownikiem

Zwolnienia to jeden z najtrudniejszych momentów w firmie – nie tylko dla zwalnianych pracowników, ale również dla pracodawcy.

Jak uniknąć kardynalnych błędów w komunikacji i nie narazić się na hejt zwalnianych w mediach społecznościowych, radzi Katarzyna Richter, międzynarodowy specjalista w zakresie HR i psychologii międzykulturowej.

Niezadowoleni i byli pracownicy są głównym źródłem informacji o firmie dostępnych w Internecie. Często przyczyną takich zachowań jest sposób, w jaki przekazano im informacje o utracie pracy, a nie sytuacja, która doprowadziła do zwolnienia. To właśnie brak właściwej komunikacji pomiędzy pracownikiem a pracodawcą psuje opinię o firmie.

Zasady komunikowania zmian w firmie

Właściwe  komunikowanie zmian w strukturze firmy, np. restrukturyzacji, zwolnień grupowych, czy zakończenia współpracy z poszczególnymi pracownikami, jest niezwykle istotne dla zachowania poprawnego wizerunku firmy oraz pozytywnych relacji z podwładnymi. Jest kilka działań, które w takich sytuacjach warto podjąć, aby uniknąć negatywnych publikacji o organizacji w sieci.

Bardzo ważne jest przekazanie wiadomości pracownikom najszybciej, jak to możliwe. Złym rozwiązaniem jest także informowanie o trudnych sytuacjach za pośrednictwem służbowego maila, czy w komunikacie prasowym wystosowanym za pośrednictwem mediów.

[Katarzyna Richter, specjalista HR]

Osiem zasad właściwej komunikacji

Jak powinna przebiegać właściwa komunikacja pomiędzy pracodawcą a pracownikami w przypadku wprowadzania zmian, czy zwolnień w firmie?

  1. Przygotuj plan spotkania i trzymaj się sztywno harmonogramu.
  2. Porozmawiaj osobiście z pracownikami i przedstaw im zmiany.
  3. Podczas spotkania przypomnij pracownikom, że przekazywane informacje są poufne i udostępnione wyłącznie w celu umożliwienia otwartej i konstruktywnej dyskusji.
  4. Przekaż pracownikom szczegółowe informacje o tym, co dzieje się w firmie, zachowując przy tym transparentność i uczciwość. Podaj niezbędne informacje finansowe, jeśli to one są przyczyną zmiany.
  5. Wysłuchaj pracowników. Nie oznacza to, że musisz postępować zgodnie z ich sugestiami, ale może to spowodować, że do rozmowy zostaną dołączone inne pomysły. To sprawdza się szczególnie w dużych organizacjach, w których kadra zarządzająca może nie znać opinii pracowników.
  6. Zapewnij wewnętrzne forum do dyskusji oraz przestrzeń do rozładowania gniewu i frustracji.
  7. Przedstaw harmonogram działań, które zostaną podjęte przez zarząd firmy oraz pracowników.
  8. Traktuj pracowników z szacunkiem, nawet jeśli wiesz, że niebawem zostaną zwolnieni.

A jak wy zostaliście potraktowani przez pracodawcę, kiedy okazało się, że nie ma już dla was miejsca w zespole. Czekamy na Wasze komentarze pod tekstem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Wrocław. Drag queens o profilaktyce HIV/AIDS

W najbliższą sobotę (30 marca) w klubie Surowiec przy ul. Ruskiej 46A we Wrocławiu wystąpią polskie drag queens: Zicola, Aurora i Ciotka Aktywistka. Oprócz zapewnienia publiczności świetnej zabawy, ich występy mają na celu zwrócenie uwagi na profilaktykę HIV/AIDS.