Jak przygotować się do teleporady?

Jak przygotować się do teleporady?

Teleporada ma na celu wstępną ocenę stanu zdrowia pacjenta. Od jej przebiegu zależy dalsze postępowanie. Dlatego ważne jest, by dobrze się do niej przygotować.

Ten rodzaj porady może być szczególnie przydatny w przypadku pacjentów z chorobami przewlekłymi, których lekarz już zna. Ale jest też ważnym elementem postępowania w procesie diagnozy nowych chorób. Dlatego wszelkie niepokojące objawy trzeba koniecznie skonsultować z lekarzem. Można to zrobić, korzystając właśnie z teleporady.

Choroba sama nie minie, nie odkładaj wizyty na później

Nie wiadomo, jak długo przyjdzie nam żyć z koronawirusem. Liczba osób zakażonych wzrasta z każdym dniem, coraz więcej pacjentów wymaga opieki szpitalnej. Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia, musimy przestrzegać prostej zasady nazwanej w skrócie DDM – dezynfekcja, dystans, maseczka. Nie należy rezygnować z kontaktu z lekarzem w obawie przed zakażeniem koronawirusem, szczególnie jeśli cierpimy na chorobę przewlekłą. Wirus SARS-CoV-2 jest groźny, ale nie wolno nam bagatelizować objawów innych chorób – badajmy się i je leczmy, bo same nie miną!

– Dla pacjentów, którzy obawiają się o swoje zdrowie i spotykają się z utrudnionym kontaktem z opieką zdrowotną, powstała nowa forma kontaktu z lekarzem, jaką jest teleporada. Udzielona w sposób prawidłowy, jest korzystnym narzędziem dla pacjenta, zwłaszcza chorego przewlekle, który może skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym wyniki badań, omówić niepokojące objawy lub ustalić termin wizyty osobistej, jeżeli zachodzi taka konieczność. Ważne jest, żeby do tej formy kontaktu zarówno pacjent, jak i lekarz dobrze się przygotowali – podkreśla dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

Przygotuj się do rozmowy z lekarzem

Przed rozmową z lekarzem zapisz sobie na kartce:

  • wszystkie niepokojące objawy – czy, jakie, kiedy, z jakim nasileniem oraz w jakich okolicznościach występują,
  • wszystkie przyjmowane leki – jakie i w jakich dawkach są przyjmowane przewlekle, czy były jakieś leki przyjmowane doraźnie, zapotrzebowanie na lekarstwa, które się skończyły (na jakie, w jakiej dawce).

W trakcie teleporady lekarz może zapytać cię o numer PESEL, ostatnie wyniki badań, pomiar temperatury ciała czy ciśnienia tętniczego – przygotuj sobie również te informacje.

Podczas rozmowy z lekarzem rzeczowo i wyczerpująco odpowiadaj na jego pytania, nie pomijając żadnych faktów, ani szczegółów – nawet jeżeli wydają ci się z pozoru błahe, mogą mieć znaczenie przy postawieniu diagnozy.

W trakcie teleporady lekarz może poprosić cię o samobadanie – wykonaj je pod kierunkiem lekarza i zgodnie z jego wskazówkami.

Podczas teleporady możesz poprosić o obecność osoby bliskiej, która np. pomoże ci zapisać zalecenia lekarza. Na podstawie teleporady i informacji, które przekażesz lekarzowi, może on wystawić e-receptę, skierowanie na dalsze badania diagnostyczne, zapotrzebowanie na wyroby medyczne albo e-zwolnienie, które będzie skierowane bezpośrednio do ZUS.

Jeżeli lekarz uzna, że nie będzie w stanie ci pomóc w trakcie wizyty na odległość, może poprosić cię o zgłoszenie się na tradycyjną wizytę w placówce ochrony zdrowia. Nie obawiaj się jej – personel medyczny
dba o bezpieczeństwo pacjentów.

– Proszę się nie obawiać wizyt w placówkach ochrony zdrowia. Personel medyczny pracuje w środkach ochrony osobistej, miejsce kontaktu jest dezynfekowane, a pacjenci są proszeni o wizyty w maseczkach i o dezynfekowanie dłoni. Staramy się zapewnić jak największe bezpieczeństwo. Jeśli występują jakieś objawy, które niepokoją pacjenta, jakieś sytuacje, których wcześniej nie było i należałoby je skonsultować, proszę odwiedzać gabinety swoich lekarzy rodzinnych czy lekarzy POZ. Pandemia nie skończy się ani jutro, ani za tydzień. Będziemy musieli z nią żyć jeszcze przez jakiś czas, dlatego nie warto zwlekać z leczeniem. Musimy zrobić wszystko, żeby choroby przewlekłe były diagnozowane i leczone, niezależnie od tego, jak długo jeszcze będzie trwała pandemia. My, lekarze rodzinni, staramy się zapewnić jak najlepszą opiekę wszystkim pacjentom – dodaje dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas.

Dlaczego pacjenci nie zgłaszają się do lekarza?  

Jak wynika z sond ulicznych, przeprowadzonych w ramach kampanii „Badaj Się i Lecz” w sześciu miastach Polski, część pacjentów unika wizyt
w placówkach ochrony zdrowia ze strachu przed zakażeniem koronawirusem, narzekają na trudności w dostaniu się do lekarza, na długie terminy oczekiwania na badania i wizyty, a teleporady zwykle uważają za niewystarczające narzędzie kontaktu z lekarzem. Dlatego ważne jest, by uświadamiać pacjentom, jakie są konsekwencje późnego rozpoznania choroby przewlekłej, przerwy w leczeniu czy braku kontroli lekarskiej. Choroby serca, płuc, cukrzycę czy nowotwory trzeba w porę diagnozować, leczyć i monitorować, a teleporada to dobre narzędzie do wstępnej oceny stanu zdrowia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Masaż antycellulitowy można wykonywać w domu. Co jest do tego potrzebne?

Masaż antycellulitowy to jedna z lepszych metod zapobiegania "pomarańczowej skórce". Jest skuteczny w rozbijaniu złogów tłuszczowych i wygładzaniu ciała. Przy użyciu olejków ujędrniających Yasumi możesz go wykonywać w domu.