Inteligentne zegarki i opaski. Które z nich nadają się dla seniorów?

Inteligentne zegarki i opaski. Które z nich nadają się dla seniorów?

Zmierzą ciśnienie krwi i rytm serca, sprawdzą jakość snu, przypomną o piciu wody. Czy popularne wśród osób młodych rozwiązania mobilne wspierające zdrowy styl życia to dobry pomysł na podarunek dla seniora? Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem inteligentnego zegarka lub opaski?

Oparte na rozwiązaniach telemedycznych innowacyjne gadżety wspierające zdrowy styl życia stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Inteligentne zegarki i opaski połączone ze smartfonami monitorują różne parametry życiowe, w tym rytm serca, ciśnienie tętnicze krwi, saturację krwi, a nawet długość i jakość snu. Aplikacje mobilne liczą liczbę przebytych kroków, przypominają o treningu i piciu wody, pomagają monitorować liczbę spożytych kalorii. Czy rozwiązania, z których chętnie korzystają młodzi, są dobre także dla seniorów?

– Mówiąc najogólniej: tak, ale warto wybierać je mądrze. Mądrze to znaczy tak, żeby zamiast korzyści nie przysporzyły osobom starszym niepotrzebnych powodów do niepokoju – mówi dr n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej z Oddziału Klinicznego Kardiologii Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, ekspertka kampanii edukacyjnej „Zrozumieć starość”.

Certyfikat i atest to podstawa

Rosnąca popularność inteligentnych zegarków i opasek spowodowała, że na rynku dostępnych jest obecnie wiele rozmaitych urządzeń z różnymi funkcjami i w różnych przedziałach cenowych. Które gadżety będą odpowiednie dla seniora?

– Zegarki i opaski, tak zwane urządzenia do noszenia (z ang. wearables), mogą być bardzo wartościowe, jeśli chodzi o wsparcie diagnostyki i opieki nad seniorami. Przykładowo, niektóre urządzenia mobilne mają możliwość rejestracji rytmu serca (aplikacja EKG), a to znacznie zwiększa szansę na wczesną diagnostykę migotania przedsionków – arytmii typowej dla wieku podeszłego, na którą cierpi nawet jedna piąta osób po 75. roku życia. Migotanie przedsionków może doprowadzić do udaru niedokrwiennego mózgu i niepełnosprawności, a nawet do śmierci, zatem wczesna diagnostyka i możliwość włączenia odpowiedniego leczenia na czas jest bardzo ważna w prewencji tego rodzaju zdarzeń – mówi dr Ewa Jędrzejczyk-Patej. – Aby jednak pomiary były prawidłowe, urządzenie mobilne powinno posiadać stosowane atesty i certyfikaty i mieć status wyrobu medycznego. Pomiary dokonywane przez niesprawdzone urządzenie, bez atestów, mogą nie być miarodajne i fałszować wyniki. To zaś oznacza, że istnieje możliwość, iż urządzenie albo przeoczy arytmię, albo będzie niepotrzebnie niepokoić pacjenta. Tak czy inaczej, nie spełni swojej funkcji – dodaje ekspertka.

Które technologie są przyjazne seniorom?

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając mobilne urządzenie dla seniorów?

– Na ich przyjazność użytkownikowi. Drobna czcionka w aplikacji, zbyt małe przyciski na obudowie zegarka czy maleńki wyświetlacz na opasce mogą być przyczyną stresu. Paradoksalnie, seniorzy, którzy chcieliby skorzystać z mobilnych rozwiązań, mogą się poczuć zagubieni zbyt wieloma możliwościami i trudnościami w obsłudze gadżetów – mówi dr Jędrzejczyk-Patej.

Z myślą o osobach starszych stworzono specjalne wersje różnych mobilnych urządzeń. Takie modele mają nieco inne funkcje niż te przeznaczone dla młodzieży i młodych dorosłych, są także nieco inaczej zaprojektowane.

– Oprócz standardowych funkcji wykonania i odbierania połączeń telefonicznych, urządzenia mobilne dla seniorów mogą pomóc zmierzyć temperaturę ciała, puls, rytm serca, ciśnienie tętnicze, saturację krwi czy też długość i jakość snu. Parametry zapisują się w historii urządzenia, są więc bardzo pomocne przy cyklicznych kontrolach u lekarza prowadzącego. Nowoczesne urządzenia przypomną seniorom także o wzięciu leków i pomogą w razie niebezpieczeństwa. Niektóre modele mają możliwość lokalizacji GPS urządzenia i wbudowane przyciski szybkiego wezwania pomocy. Specjalne czujniki mogą zaalarmować opiekuna seniora, kiedy urządzenie podopiecznego przez zbyt długi czas nie wykryje ruchu. To bardzo pomocne funkcje, ale warto szczegółowo omówić i przećwiczyć je z przyszłym użytkownikiem – radzi dr Ewa Jędrzejczyk-Patej.

Specjaliści podkreślają, że każde rozwiązanie telemedyczne będzie bardziej przyjazne seniorom, kiedy zostanie im szczegółowo objaśnione. Wtedy ewentualne opory przed korzystaniem z technologii mobilnych staną się dużo mniejsze, a gadżety mają szansę dobrze wspomagać osoby starsze w codziennym dbaniu o zdrowie oraz ich opiekunów w opiece nad mniej sprawnym czy niesamodzielnym seniorem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Światowy Dzień AIDS. Liczba zakażeń ciągle wzrasta, ale nie chcemy rozmawiać o HIV

1 grudnia to Światowy Dzień z AIDS. Według