Innowacyjne rozwiązania w dializoterapii

Innowacyjne rozwiązania w dializoterapii

Fot.: materiały prasowe

Pacjenci z przewlekłą niewydolnością nerek w Polsce mogą korzystać już z nowych możliwości leczenia nerkozastępczego.

Innowacyjne rozwiązania w dializoterapii są szczególnie istotne dla osób starszych, w znaczący sposób przyczyniając się do poprawy ich jakości życia i komfortu.

Telemedycyna na usługach chorych

“W przypadku dializy otrzewnowej, osoby ze schyłkową niewydolnością nerek mogą samodzielnie dializować się w domu oraz dodatkowo być pod stałą kontrolą lekarską online. Umożliwia to przełomowa technologia telemedyczna z użyciem cyklera Claria, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i wygodę pacjentów. Monitorowanie online pozwala lekarzowi na bieżąco śledzić proces dializy pacjenta oraz wykryć nawet niewielkie różnice w jej przebiegu. Pacjent natomiast ma komfort przebywania w domu, bez konieczności odwiedzania placówek ochrony zdrowia” –  tłumaczy prof. Beata Naumnik, kierownik I Kliniki Nefrologii i Transplantologii z Ośrodkiem Dializ USK.

Dodaje, że ta telemedyczna technologia zapewnia lepszą współpracę z pacjentem oraz dostosowanie rytmu dializ do jego codziennych obowiązków. Jest dobrym rozwiązaniem również dla osób starszych, dla których dojazdy do  stacji dializ mogą być utrudnione ze względu na postępującą chorobę.

Prof. Michał Nowicki, prezes Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, wskazuje jeszcze na inne nowoczesne rozwiązanie, dotyczące hemodializy. Jest to tzw. rozszerzona hemodializa (HDx) – metoda, dzięki której krew filtrowana jest w stopniu zbliżonym do pracy ludzkiej nerki.

“Nowa technologia przy użyciu dializatora Theranova to rozwiązanie przeznaczone też dla seniorów ze schyłkową chorobą nerek. Jakość filtracji, którą zapewnia metoda HDx, polegająca na podniesieniu parametrów oczyszczania krwi z tzw. dużych średnich cząstek, może przyczyniać się do poprawy jakości życia i samopoczucia pacjentów w tej grupie wiekowej. Obecnie trwają liczne badania oceniające długoterminowe korzyści zastosowania tej metody, mamy też plany prowadzenia takich badań w Polsce w ramach działalności naukowo-badawczej Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego”– mówi prof. Michał Nowicki.

Choroby nerek wyzwaniem dla lekarzy

Przewlekła choroba nerek została uznana za chorobę cywilizacyjną i poważny problem społeczny w starzejącej się populacji. Pacjentów z chorobami nerek jest więcej niż chorych na cukrzycę, a największe problemy diagnostyczne stwarza, zdaniem specjalistów, właśnie przewlekła choroba nerek. Jest ona zwykle rozpoznawana z dużym opóźnieniem, u pacjentów w podeszłym już wieku, często w sytuacji, kiedy wymagają już oni wdrożenia leczenia nerkozastępczego.

W dobie starzejącej się populacji przewlekła choroba nerek staje się ogromnym wyzwaniem dla lekarzy. Dlatego też poświęcono jej oraz potrzebie wdrażania innowacyjnych rozwiązań w leczeniu pacjentów ze schyłkową chorobą nerek tegoroczną XXIV konferencję naukowo-szkoleniową Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego.

Przewlekła choroba nerek może rozwinąć się u każdego, jednak ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Głównie dotyczy ona osób po 60. roku życia. Im wcześniej wykryta jest choroba nerek i jej przyczyna, tym większa szansa na jej zahamowanie i uniknięcie nieodwracalnych zmian. Jeśli jednak tak się nie zdarzy, pacjenta można utrzymywać przy życiu tylko dzięki dializom”– tłumaczy prof. Nowicki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

7-8 października w Warszawie: piknik rodzinny “Odważ się być zdrowym”

Fundacja Instytutu Matki i Dziecka już od 9