Idzie jesień – pora pozbyć się przebarwień i naczynek

Idzie jesień – pora pozbyć się przebarwień i naczynek

Fot. Maja Marklowska-Tomar

Brązowawe plamy o różnej wielkości i nieregularnym kształcie nie tylko przeszkadzają, ale też postarzają. Jesień to najlepszy moment na pozbycie się ich.

To także idealny czas na poddanie się zabiegowi zamykania rozszerzonych naczynek, ponieważ po takim zabiegu trzeba unikać ekspozycji skóry na słońce oraz nagłych zmian temperatury.

Zoom na przebarwienia

Najczęściej spotykaną formą przebarwień są piegi, ostuda, plamy wątrobowe starcze oraz przebarwienia pozapalne, np. potrądzikowe, posłoneczne. Przebarwienia często obejmują czoło, okolice ust, a niekiedy prawie całą twarz, dekolt, dłonie. To zwykle efekt nadmiernej ekspozycji na słońce, zwłaszcza w połączeniu z przyjmowaniem pigułek antykoncepcejnych czy hormonalnej terapii zastępczej w okresie menopauzy.

Na przebarwienia często polecane są domowe sposoby, takie jak maseczka z soku z cytryny, balsam ze świeżego ogórka lub tonik z pokrzywy. Nie są to jednak na tyle skuteczne sposoby, by pomóc usunąć głębokie, liczne przebarwienia.

W gabinecie kosmetycznym można skorzystać m.in. z peelingu kawitacyjnego, który usuwa płytkie przebarwienia, bądź z mikrodermabrazji, która poprzez złuszczanie mechaniczne działa nieco intensywniej. Najlepiej sprawdzają się jednak peelingi chemiczne (glikolowy, azelainowy) lub zabiegi z użyciem lasera wykonywane w gabinecie lekarskim.

Istnieje wiele metod usuwania przebarwień na twarzy i na innych częściach ciała. Najskuteczniejszą są zabiegi laserowe, w szczególności te wykorzystujące lasery pikosekundowe. Nowoczesny sprzęt sprawia, że są to zabiegi absolutnie bezpieczne i prawie bezbolesne. Obecnie osoby poddające się zabiegowi wracają do normalnej aktywności już po dwóch lub trzech dniach od wizyty w klinice –  mówi dr Adam Gumkowski z AGklinik.

Pajączki na skórze

Nogi mogą szpecić dwa rodzaje rozszerzonych naczynek. Pierwsze to pajączki, których nazwa wzięła się stąd, że kształtem przypominają pajęcze odnóża. Zazwyczaj mają kolor niebieskosiny lub brunatnoczerwony i nie są wyczuwalne pod palcami. Drugie to tzw. siateczka podskórna, która może pojawić się zarówno na łydkach, jak i na udach.

Rozszerzone naczynka same w sobie nie są groźne – ich pojawienie się na nogach w połączeniu z żylakami kończyn dolnych sygnalizuje jednak, że za jakiś czas może dojść do przewlekłej niewydolności żylnej.

Powstawanie rozszerzonych naczyń na twarzy to efekt niekorzystnego działania czynników zewnętrznych oraz wrodzonych predyspozycji. Początkowo na skórze powstaje rumień, który nasila się pod wpływem emocji, a następnie pojawiają się drobne, rozszerzone naczynka, które na pewno nie przydają urody.

Bardzo ważne jest szybkie rozpoczęcie kuracji, ponieważ jej zaniechanie może pociągnąć za sobą przykre konsekwencje zdrowotne, m.in. powstanie trądziku różowatego.

Zabieg zamykania naczynek laserem naczyniowym jest bardzo precyzyjny. Inteligentna wiązka lasera działa wewnątrz naczyń krwionośnych. Nie uszkadzając naskórka, wnika do naczynia, a energia wiązki jest pochłaniana przez czerwony barwnik krwinek – hemoglobinę. Dochodzi do wzrostu temperatury i podgrzane ciałka krwi ulegają zniszczeniu. Jest to naturalna, nieodwracalna reakcja białek na podniesienie temperatury. Naczynie krwionośne zostaje zamknięte, a w ciągu trzech-czterech tygodni ulega wchłonięciu i staje się niewidoczne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.