Hematologia? Czy to coś od chemii…?

Hematologia? Czy to coś od chemii…?

Na zdrowiu, jak powszechnie wiadomo, znają się w Polsce wszyscy. Tyle że w rzeczywistości stan tej wiedzy momentami bywa zatrważający. Tak właśnie oceniam wyniki sondy ulicznej na temat hematologii, przeprowadzonej w Warszawie wśród przypadkowo napotkanych przechodniów na ulicy.

Na pytanie, z czym kojarzy się Pani/Panu hematologia, potrafiły odpowiedzieć jedynie starsze osoby. Wiedziały, że ma coś wspólnego z badaniami i chorobami krwi. Dla młodych ma ona związek z: chemioterapią, nowotworami, leczeniem raka, chemią, pojawiła się nawet wypowiedź, że jest nauką o chemii. Niektóre osoby twierdziły, że to bardzo popularna nazwa, ale wyleciało im z głowy jej znaczenie albo że na pewno wiedziały, ale… zapomniały.

Można by podsumować, że wiedza ludzi młodych, zwłaszcza tych zagadniętych na warszawskich ulicach, jest odzwierciedleniem poziomu edukacji w szkołach. Nie jest to jednak cała prawda. Wystarczy zajrzeć do Internetu, żeby przekonać się, że podobny poziom prezentuje cała masa przeróżnych portali. Zdarza się również, i to wcale nierzadko, że równie ciekawe skojarzenia można przeczytać w prasie, gdzie szpalty coraz częściej zapełniają nie dziennikarze, ale press workerzy – osoby, które doskonale znają się na wszystkim i o wszystkim są w stanie napisać dziennie dziesiątki “artykułów”, przeklejając poszczególne akapity z różnych źródeł.

Wiele cierpkich słów należy się również lekarzom, którzy nie wiedzieć czemu (w obawie przed utratą autorytetu?) nie potrafią rozmawiać z pacjentami po ludzku, tłumacząc im w sposób prosty i zrozumiały trudne zagadnienia medyczne. Wolą używać hermetycznego języka naukowego, który jest nieprzyjazny, odrzucający i nie do zapamiętania.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?