12-18 marca: bezpłatne badania okulistyczne w kierunku jaskry

12-18 marca: bezpłatne badania okulistyczne w kierunku jaskry

Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry Polskie Towarzystwo Okulistyczne i Polski Związek Niewidomych organizują dla pacjentów kolejną edycję akcji “Polscy okuliści kontra jaskra” i zapraszają do włączenia się do niej gabinety i kliniki okulistyczne.

To już siódma edycja akcji bezpłatnych badań w kierunku jaskry odbywających się pod hasłem “Polscy okuliści kontra jaskra”. Jako Polskie Towarzystwo Okulistyczne stoimy bezsprzecznie na stanowisku, że umożliwienie pacjentom wykonania bezpłatnych badań w kierunku wczesnego wykrycia jaskry to bardzo ważny krok w walce z tą podstępną chorobą. W poprzednich edycjach przebadanych zostało ponad 13 tysięcy pacjentów. Aż 40 procent z nich zostało skierowanych do dalszej diagnostyki – mówi prof. Bożena Romanowska-Dixon, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Wczesne wykrycie jaskry ratuje wzrok

Akcja “Polscy okuliści kontra jaskra” to inicjatywa Polskiego Towarzystwa Okulistycznego i lekarzy okulistów z całej Polski, mająca na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat jaskry oraz zwiększenie jej wykrywalności we wczesnych stadiach zaawansowania, a tym samym uratowanie wzroku pacjentów, którzy są nieświadomi swojej choroby.

–  Jaskra to choroba, która stanowi w naszym kraju nadal bardzo poważny problem. Szacuje się, że cierpi na nią nawet 800 tysięcy Polaków, z czego ponad połowa wciąż nie została zdiagnozowana, a tym samym nie ma świadomości, że powoli traci wzrok. Bardzo cieszy nas więc to, że akcja “Polscy okuliści kontra jaskra” od lat wzbudza tak duże zainteresowanie zarówno wśród gabinetów okulistycznych, jak i społeczeństwa – mówi prof. Bożena Romanowska-Dixon.

Zgłoszenia klinik i gabinetów on-line do 3 marca

Aby zgłosić się do programu, należy do 3 marca wypełnić wniosek dostępny na stronie www.tydzienjaskry.pl/rejestracja-gabinetu. Wówczas na wskazany w formularzu adres e-mail przesłane zostanie potwierdzenie udziału w programie, które następnie należy wydrukować, podpisać, zeskanować i odesłać na adres: tydzienjaskry@pto.com.pl.

Każdy z gabinetów, który przystąpi do akcji, po zadeklarowaniu liczby bezpłatnych badań oferowanych pacjentom otrzyma pakiet startowy, w skład którego wchodzą: plakaty informacyjne i ulotki edukacyjne dla pacjentów oraz kwestionariusze badania przesiewowego. Zgłoszenia podmiotu leczniczego może dokonać zarówno lekarz, jak i pracownik administracyjny.

W ramach inicjatywy gabinety okulistyczne, które wyrażą chęć udziału w tegorocznych obchodach, będą przeprowadzać badania, w których zakres wchodzą:

  • Wywiad lekarski,
  • Badanie budowy dna oka,
  • Badanie grubości rogówki,
  • Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Liczby mówią same za siebie i są najlepszym dowodem na zasadność realizacji tej akcji. Tylko
w ubiegłym roku przyłączyło się do niej 65 gabinetów z 36 miast i 15 województw. Placówki zaoferowały ponad 2060 miejsc dostępnych dla pacjentów. Mamy nadzieję, że w tym roku w inicjatywę zaangażuje się jeszcze więcej podmiotów, do czego bardzo serdecznie zachęcamy!
podsumowuje prof. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego

Wykaz gabinetów i klinik, w których będzie można wykonać za darmo badania okulistyczne w kierunku jaskry, dostępny będzie na stronie www.tydzienjaskry.pl

Źródło: materiały prasowe

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Radioterapia adaptacyjna — nowa jakość w leczeniu promieniami

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, w którym chorzy na nowotwory są od tygodnia leczeni przy użyciu nowej, bardzo precyzyjnej metody naświetlania – radioterapii adaptacyjnej. Do tej pory skorzystało z niej dwoje pacjentów, ale kolejni są już przygotowywani do zabiegów.