Gdzie chować środki czystości, by nie sięgnęło po nie dziecko?

Gdzie chować środki czystości, by nie sięgnęło po nie dziecko?

Nie można pozbawić dziecka możliwości poznawania otoczenia w obawie, by nic mu się nie stało. Musimy jednak zrobić wszystko, by było bezpieczne.

Jednym z zagrożeń, które czyhają na maluchy, są środki chemiczne i detergenty czyszczące. Według ostatniego raportu Centers for Disease Control and Prevention (CDC) poziom zatruć detergentami we wszystkich grupach wiekowych wzrósł aż o 62,1 proc. W badaniu rozpoznano dwa źródła zatruć – środki czyszczące oraz płyny do dezynfekcji. Jak wynika ze statystyk, 35,7 proc. zgłoszonych zatruć wynikających ze spożycia środków czyszczących i aż 46,9 proc. zatruć na skutek spożycia płynów do dezynfekcji, dotyczyło małych dzieci. Padające w raporcie liczby pokazują, że zatrucia bardzo szkodliwymi detergentami nadal zdarzają się wśród dzieci bardzo często. Ich  bezpieczeństwo zależy zarówno od opiekunów, których obowiązkiem jest przechowywanie środków chemicznych poza zasięgiem maluchów, jak i producentów ogólnodostępnych detergentów mających wpływ na zabezpieczenia stosowane w opakowaniach.

Poza zasięgiem dzieci

Najważniejszą zasadą, której jako rodzic małych dzieci musisz przestrzegać, jest odpowiednie przechowywanie detergentów. Małe dziecko poznaje świat przede wszystkim poprzez dotyk, ale również poprzez smak. Łatwo dostępne substancje mogą stanowić duże zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia Twojej pociechy. Zadbaj więc o to, aby produkty do utrzymania czystości znajdowały się w takim miejscu, do którego dziecko się nie dostanie.

Najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie detergentów na wysokiej, zamykanej półce. To najbezpieczniejsze miejsce, do którego maluch nie sięgnie jeszcze przez długie lata. Jeśli nie masz takiej możliwości, schowaj detergenty w szafce znajdującej się niżej, ale upewnij się, że po jej zamknięciu Twoja pociecha jej nie tworzy. W tym celu przyda się zainstalowanie zamka, założenie kłódki lub specjalnych, profesjonalnych blokerów. Jest wiele sposobów, aby dziecko nie dostało się do ukrytych w szafce “skarbów”.

Nie trzymaj detergentów w tym samym miejscu, w którym znajdują się produkty spożywcze! Gdy leżą blisko siebie, łatwo o pomyłkę, której skutki mogą być fatalne.

Po każdym użyciu zamykaj opakowanie detergentu. Warto przechowywać środki czystości w oryginalnych opakowaniach, ponieważ ich producent zobowiązany jest do przestrzegania regulacji, dzięki którym opakowania dostosowane są do norm zapewniających szczelne i bezpieczne zamknięcie.

Bezpieczne opakowanie

Zachowanie bezpieczeństwa przez rodziców to sprawa oczywista. Jednak jest też druga kwestia, bardzo istotna w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa – rola producentów, importerów oraz dystrybutorów środków chemicznych przeznaczonych do powszechnego użytku. Regulacje wprowadzone przez Unię Europejską zobowiązują ich do przestrzegania ustalonych wymagań dotyczących konstrukcji i zabezpieczeń opakowań. Co to oznacza w praktyce?

Środki chemiczne, które zostają wprowadzone na rynek, muszą być odpowiednio zabezpieczone. Ich zamknięcie utrudniać ma otwarcie produktu przez dziecko, a jednocześnie nie powinno sprawiać problemów osobie dorosłej. Celem regulacji jest zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym.

Bycie rodzicem nie jest łatwym zadaniem. Aby umożliwić naszym pociechom bezpieczeństwo podczas poznawania świata, nieraz musimy się dobrze „nagimnastykować”. Pomimo tego, prawdopodobnie każdy rodzic potwierdzi, że uśmiech dziecka wynikający z (bezpiecznego) poznawania otaczającej rzeczywistości, rekompensuje wszystkie starania i trudności!

Źródło: Polska Izba Gospodarcza Czystości

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Poznaj nowość Vichy: krem Liftactiv B3 na noc

Noc, choć często nie docenia się jej roli w codziennej pielęgnacji, jest momentem, gdy nasza skóra odzyskuje blask i witalność. Naukowcy zajmujący się chronobiologią — nauką o rytmach dobowych, w jakich funkcjonuje człowiek, dowodzą, że to właśnie po zmierzchu skóra jest najbardziej aktywna i uruchamia szereg procesów służących jej odnowie i regeneracji.