Jak zachęcić dziecko do picia wody?

Jak zachęcić dziecko do picia wody?

Fot. pixabay.com

Co zrobić, aby nasze dzieci regularnie piły wodę? Warto zastanowić się nad tym już teraz, ponieważ dzięki wodzie żyjemy i możemy prawidłowo funkcjonować. To samo dotyczy dzieci.

Organizm człowieka składa się w dużej części z wody. To ona reguluje temperaturę, umożliwia zachodzenie wielu procesów i reakcji, a ponadto transportuje składniki odżywcze do wszystkich zakątków organizmu.

O prawidłowe nawodnienie organizmu powinniśmy zadbać również dlatego, że woda umożliwia prawidłowe funkcjonowanie mózgu – wspiera funkcje poznawcze, myślenie i uczenie się, co jest niezwykle ważne zwłaszcza dla dzieci uczęszczających do szkoły. Warto poświęcić więc trochę czasu na przyzwyczajanie dziecka do picia wody, ponieważ w przyszłości ten zdrowy nawyk przełoży się na prawidłową kondycją psychofizyczną dziecka.

Osoby dorosłe powinny spożywać dziennie co najmniej 2 litry wody z różnych źródeł, jako część zrównoważonej diety i zdrowego stylu życia. Zapotrzebowanie dziecka na wodę jest nieco mniejsze, ale tak naprawdę im dziecko jest starsze czy bardziej aktywne, tym jego organizm potrzebuje więcej wody.

Jak zachęcić dziecko, żeby piło wodę, a nie sięgało po słodkie, do tego często gazowane napoje, które są niezdrowe?

Katarzyna Zadka, starszy specjalista ds. żywienia w Nestlé Polska

Dziennie dziecko powinno wypijać około półtora litra wody. Niestety, często okazuje się, że pije taką ilość, ale w postaci zupełnie innych, często słodzonych napojów, które nie nawadniają tak skutecznie, a jednocześnie dostarczają do organizmu dużo cukru. Taki problem zauważa nawet 40 proc. rodziców. Jeśli chcemy być dla dziecka inspiracją, również sięgajmy po wodę. Niech ona towarzyszy naszym posiłkom i wycieczkom rodzinnym. Kilka dni temu rozpoczął się nowy rok szkolny – pamiętajmy o tym, żeby w szkolnym plecaku, obok piórnika i książek, nie zabrakło butelki wody. Stawiajmy ją też na nocnej szafce, żeby była dostępna w czasie nocnych wybudzeń i rano po wstaniu, co pomoże dobrze rozpocząć dzień. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze dziecko będzie mogło po nią sięgnąć zawsze, kiedy tylko poczuje pragnienie, a tym samym dzień po dniu będzie uczyło się dokonywania właściwych wyborów – radzi Katarzyna Zadka, starszy specjalista ds. żywienia w Nestlé Polska.  

Źródło: eNewsroom

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny. Kto zdobył ją w tym roku?

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny trafi w tym