Fundacja Rak’n’Roll szuka chętnych do programu iPoRaku

Fundacja Rak’n’Roll szuka chętnych do programu iPoRaku

Do wzięcia udziału w programie iPoRaku zapraszane są osoby, które po wyczerpującym leczeniu przeciwnowotworowym wróciły do zdrowia, ale wymagają wsparcia psychologicznego, by móc znów cieszyć się życiem.

Uczestnicy projektu (poszukiwane są osoby z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Katowic, Poznania i Gdańska) zostaną zaproszeni do udziału w:

  • grupowym warsztacie z psychoonkologiem, zatytułowanym „Blaski i cienie życia po chorobie nowotworowej”,
  • psychoterapii prowadzonej metodą EMDR (ang. eye movement desensitization and reprocessing), skutecznej w leczeniu zespołu stresu pourazowego i depresji,
  • warsztacie predyspozycji osobistych Discovery Insights,
  • indywidualnych konsultacjach zawodowych, mających na celu ustalenie ścieżki kariery,
  • warsztatach wizerunkowych i pięknościowych,
  • konsultacjach dietetycznych,
  • zajęciach sportowych.

Zakres wsparcia obejmuje pomoc psychoonkologa i psychoterapeuty, bo jak wynika z oficjalnych danych, u 25 proc. osób, które po zakończonym leczeniu przeciwnowotworowym dowiadują się, że doszło u nich do remisji, czyli zahamowaniu postępów choroby, w ciągu sześciu miesięcy od tego momentu rozpoznawany jest zespół stresu pourazowego (PTSD) i/lub depresja.

Co daje program iPoRaku

Wyzwania codziennego życia po chorobie, po wielu miesiącach trudnego i wyczerpującego leczenia onkologicznego, ograniczeniach fizycznych, emocjonalnej słabości, życia w stresie i ogólnej bezsilności, z oszpeconą urodą, nadszarpniętym poczuciem kobiecości i własnego wizerunku okazały się być bardzo trudne do podjęcia, mimo szczęśliwego powrotu do zdrowia – przyznaje Anastazja, uczestniczka pierwszej, pilotażowej edycji programu iPoRaku, w której wzięło udział 15 kobiet.

Najcenniejsze okazały się dla niej grupowe spotkania z psychoonkologiem.

Bliskość i ogromne poczucie zrozumienia dodawały mi odwagi i siły w budowaniu nowego życia – po chorobie. Dzięki tym spotkaniom zaprzyjaźniłam się również z innymi uczestniczkami projektu, z których każda ma swoją historię i jest inna, ale połączył nas kawałek wspólnego doświadczenia i odczuwania onkologicznej rzeczywistości, co było nieocenione. Te znajomości są dla mnie skarbem na przyszłość, bo wiem, że znajdę w nich wsparcie, zrozumienie, wzmocnienie i radość – wspomina Anastazja.

Dobrze wspomina też warsztaty predyspozycji osobistych, które – jak twierdzi – zmotywowały ją, dodały jej pozytywnej energii w kształtowaniu i rozwijaniu drogi zawodowej, wzmocniły jej potencjał i nauczyły budowania dobrych relacji w pracy.

Z kolei warsztaty pięknościowe i wizerunkowe były balsamem dla mojej nadszarpniętej kobiecej urody i zachwianego poczucia własnego piękna. Dzięki nim mogłam na nowo poczuć się atrakcyjna, a co za tym idzie, pewna siebie. Nauczyłam się też o tę atrakcyjność dbać – podkreśla Anastazja.

Jak zgłosić się do programu?

Program iPoRaku jest dla osób, które zakończyły leczenie onkologiczne od sześciu miesięcy do maksimum pięciu lat temu. Aby zgłosić się do niego, wystarczy opisać swoją historię i wysłać ją mailem do koordynatorki projektu Marty Szklarczuk (e-mail: marta.szklarczuk@raknroll.pl).

Program finansowany jest z grantów i darowizn otrzymywanych przez Fundację Rak’n’Roll. Jego realizację można wesprzeć, wpłacając datki na konto iPoRaku: Fundacja Rak’n’Roll, mBank 29 1140 2017 0000 4502 1309 2459.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?