FDA przestrzega przed lekami OTC na grypę

FDA przestrzega przed lekami OTC na grypę

Fot.: materiały prasowe

Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków ostrzega pacjentów przed zakupem nieprzebadanych i niezatwierdzonych preparatów, które rzekomo zapobiegają zachorowaniu na grypę lub z niej leczą.

“W tym sezonie grypa dotknęła miliony pacjentów w całym kraju i doprowadziła do rekordowej liczby hospitalizacji” – powiedział Scott Gottlieb, komisarz FDA. Dodał, że wiedząc, że grypa może być przyczyną śmierci, pozbawieni skrupułów ludzie próbują czerpać korzyści z niczego nie podejrzewających konsumentów, promując oszukańcze produkty, które nie zostały przebadane pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności.

Dlatego FDA radzi konsumentom, aby zachowali czujność i starali się unikać nielegalnych produktów przeciwgrypowych sprzedawanych w internecie lub w sklepach stacjonarnych. A osobom, które mają objawy wskazujące na grypę oraz należącym do grupy wysokiego ryzyka wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych radzi skontaktować się z lekarzem, który zdecyduje, czy powinny przyjąć lek przeciwwirusowy dostępny na receptę.

Nie ma legalnych produktów dostępnych bez recepty (OTC), które zapobiegają wystąpieniu grypy lub z niej leczą. W legalnej sprzedaży są jedynie produkty OTC, które obniżają gorączkę i łagodzą bóle mięśni oraz inne objawy typowe dla grypy – podkreślają eksperci z FDA.

Decydując się na zakup leku, warto zwrócić uwagę na jego działanie. Jeśli ktoś obiecuje, że jego produkt:

  • zmniejsza nasilenie objawów i długość trwania grypy;
  • w naturalny sposób wzmacnia odporność na grypę;
  • jest bezpieczną i skuteczną alternatywą dla szczepionki przeciw grypie;
  • zapobiega zachorowaniu na grypę;
  • zapewnia skuteczne leczenie grypy;
  • powoduje szybszy powrót do zdrowia po grypie;
  • wspiera naturalne mechanizmy obronne organizmu w walce z grypą;

to znaczy, że jest oszustem.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.