Bezpłatna mammodiagnostyka dla mieszkanek Warszawy

Bezpłatna mammodiagnostyka dla mieszkanek Warszawy

- Aktualności
Fot. materiały prasowe

Warszawskie Centrum Profilaktyki i Rehabilitacji zaprasza 21 listopada  wszystkie zainteresowane panie na bezpłatne badanie piersi metodą mammodiagnostyki.

Akcja bezpłatnych badań piersi za pomocą tej innowacyjnej, nieinwazyjnej metody fizykalnego badania piersi odbędzie się w godzinach 10.00-18.00 w Gabinetach Lekarskich „Łucka”  przy ul. Łuckiej 18 lok. 1801/1802 (wejście naprzeciwko Platinum Towers – wieża B). Konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna pod numerem (22) 654 24 64 lub (22) 654 24 62.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u Polek – stanowi aż 20 proc. wszystkich zachorowań na raka i jest drugą, po raku płuc, przyczyną zgonów kobiet z powodu chorób nowotworowych. Powszechnie stosowanym profilaktycznym badaniem przesiewowym jest mammografia, jednak ma ona swoje ograniczenia i skutki uboczne. W Polsce wprowadzono jeszcze jedną, nową metodę badań profilaktycznych, przeznaczoną do powszechnego stosowania – mammodiagnostykę. Specjaliści kształceni w tej dziedzinie są w stanie wykryć nawet kilkumilimetrowe zmiany, o czym będą się mogły przekonać już jutro (21 listopada) mieszkanki Warszawy.

Według ekspertów 7 proc. nowotworów można wykryć wyłącznie poprzez badanie fizykalne, a nie za pomocą urządzeń typu USG czy mammografu. Niestety według sondażu przeprowadzonego przez Fundację Centrum Innowacji i Rozwoju we współpracy z MB Kantar 53 proc. respondentek twierdzi, że lekarz ginekolog z własnej inicjatywy nigdy nie badał ich piersi, a tylko co trzecia pacjentka była informowana o samobadaniu.

Nowa metoda – klinicznego fizykalnego badania piersi w ramach profilaktyki nowotworowej – jest pierwszą tego typu w Polsce. Pozwala wykryć zmiany nowotworowe w bardzo wczesnym, całkowicie wyleczalnym stadium. Mammodiagności są w stanie rozpoznać już kilkumilimetrowe zmiany, podczas gdy lekarz czy samobadająca się kobieta guzy powyżej 1 cm średnicy. Badanie palpacyjne, bo o nim mowa, wykonywane jest według ustandaryzowanego schematu postępowania i dotyczy nie tylko gruczołów piersiowych, ale również dołów pachowych, pod- i nadobojczykowych. Wykonuje je specjalnie wyszkolony przez interdyscyplinarny zespół ekspertów, w tym lekarzy klinicystów, niewidomy lub słabowidzący masażysta bądź fizjoterapeuta. Trwa około 30 minut, a jego nieodzownym elementem jest wywiad. Badanie kończy zapis diagnozy w formie elektronicznej, a ta opiniowana jest przez lekarza.

W diagnostyce raka piersi liczy się czas. Im szybciej guz złośliwy zostanie wykryty, tym większe szanse na wdrożenie odpowiedniej terapii i wyleczenie. Fundacja Centrum Innowacji i Rozwoju uruchomiła Gabinety Specjalistyczne Centrum Profilaktyki i Rehabilitacji, w ramach którego będą działać gabinety wczesnej diagnostyki chorób piersi.

Specjaliści podkreślają, że najskuteczniejszą metodą wykrywania raka piersi we wczesnym stadium jest diagnostyka palpacyjna, czyli samobadanie. Zdarza się, że mammografia nie wykryje guza, który jest wyczuwalny w badaniu palpacyjnym. Aby badanie samokontrolne było skuteczne, istotne jest odpowiednie przygotowanie. Rak piersi atakuje coraz młodsze kobiety, w wieku około 40 lat, i jest coraz bardziej agresywny. Tymczasem dla kobiet poniżej 50. roku życia brak jest rozwiązań systemowych z zakresu wykonywania badań przesiewowych. W Polsce mammografia jako badanie przesiewowe jest wykonywana co dwa lata u kobiet między 50. a 69. rokiem życia.

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Jak skutecznie wykryć arytmię serca

Niektóre zaburzenia rytmu serca są wyraźnie odczuwalne, ale