E-book dla chorych na cukrzycę z zaburzeniami odżywiania

E-book dla chorych na cukrzycę z zaburzeniami odżywiania

Fot. Pixabay.com

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków wydało e-book dla chorych na cukrzycę z zaburzeniami odżywiania.

Chodzi konkretnie o diabulimię — zaburzenie odżywiania polegające na intencjonalnej modyfikacji zarówno dawki insuliny, jak i ilości jedzenia, w celu zmniejszenia masy ciała. Jest ono bardzo groźne, ponieważ chorzy z cukrzycą typu 1 mają niewyrównany poziom cukru we krwi, który może prowadzić do niebezpiecznych powikłań, w tym m.in. nadmiernej utraty wagi, problemów z koncentracją, zmęczenia, problemów ze strony układu pokarmowego (nudności, biegunka), ale również groźnej hiperglikemii (wysoki poziom cukry we krwi). 

Diabulimia dotyczy 15–35 proc. młodych pacjentów z cukrzycą typu 1 i zaburzeniami odżywienia, które wynikają z nieprawidłowego obrazu własnego ciała, zaburzenia poczucia własnej wartości, niskiej samooceny. Częściej spotykana jest u kobiet, ponieważ to głównie one przywiązują większą wagę do wyglądu zewnętrznego.

Mimo że diabulimia nie jest ani nowym, ani marginalnym problemem, świadomość na jej temat nadal jest daleko niewystarczająca. Z okazji obchodzonego 14 listopada Światowego Dnia Cukrzycy, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków wydało o niej e-book, mając nadzieję, że dzięki niemu temat diabulimii stanie się bardziej obecny w świadomości nie tylko pacjentów i ich rodzin, ale całego środowiska diabetologicznego.

– Diabulimia to nie wyimaginowany problem, ale realne zagrożenie dla osób chorujących na cukrzycę, w szczególności dla nastolatek i młodych kobiet. To zaburzenie, które wyniszcza fizycznie i psychicznie. Trudne do zdiagnozowania i leczenia. Ten e-book to zapis naszych doświadczeń, wielu lat zmagań z diabulimią. Powstał ku przestrodze, ale też w celu zwiększenia świadomości problemu oraz dodania odwagi tym, którzy znają ten temat z autopsji, ale boją się do niego przyznać i rozpocząć leczenie. Jeśli nasza historia pomoże choć jednej osobie w walce z zaburzeniami odżywiania w cukrzycy, będzie to dla nas sukces i nagroda za pracę nad tym e-bookiem – mówią Małgorzata Marszałek i Aleksandra Remplakowska-Jarlaczyk, autorki e-booka “Diabulimia, czyli o cukrzycy i zaburzeniach odżywiania”.

E-book można pobrać bezpłatnie TUTAJ.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Upał może być bardzo groźny dla serca i naczyń

W trakcie upału serce pracuje intensywniej niż zwykle. Jednak u osób z chorobą wieńcową, po zawale, z wadami zastawkowymi lub nieleczonym nadciśnieniem tętniczym może nie sprostać dodatkowym obciążeniom.