Dzięki temu urządzeniu w jednym miejscu zbadasz wszystkie zmysły

Dzięki temu urządzeniu w jednym miejscu zbadasz wszystkie zmysły

Kapsuła Badań Zmysłów – innowacyjne, wielofunkcyjne urządzenie, umożliwiające diagnostykę najważniejszych zmysłów, zostało nagrodzone w XXIII edycji konkursu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Otrzymało tytuł Polskiego Produktu Przyszłości.

To unikalne w skali całego świata urządzenie, którego pomysłodawcą jest prof. Henryk Skarżyński, powstało w wyniku realizacji projektu zatytułowanego „Zintegrowany system narzędzi do diagnostyki i telerehabilitacji schorzeń narządów zmysłów (słuchu, wzroku, mowy, równowagi, powonienia, smaku)” o akronimie INNOSENSE. Został on dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju z programu strategicznego „Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych” – STRATEGMED. W ramach prac projektowych opracowano innowacyjne urządzenia, procedury badań, testy przesiewowe oraz diagnostyczne.

Opracowana Kapsuła Badań Zmysłów umożliwia samodzielne wykonywanie badań przesiewowych narządów zmysłów (słuchu, wzroku, równowagi, powonienia, smaku) oraz narządu mowy, niezbędnych w procesie komunikacji międzyludzkiej. Pozwala również na prowadzenie populacyjnych testów przesiewowych w różnych grupach wiekowych oraz zawodowych, a opracowany model badań przesiewowo-diagnostycznych w tym urządzeniu, wsparty wynikami badań ankietowych, pozwala na znaczne zwiększenie precyzji w wykrywaniu zaburzeń zmysłów, przy jednoczesnej minimalizacji czasu potrzebnego na wykonanie badań. Dzięki możliwości korzystania z telemedycyny, lekarze specjaliści mogą przeprowadzać konsultacje, zalecać wykonywanie innych badań oraz nadzorować procesy rehabilitacji.

Dziękując za nagrodę prof. Henryk Skarżyński przypomniał, że we współczesnym świecie komunikacja ma fundamentalne znaczenie dla pozyskiwania i przetwarzania informacji, ustanowienia i podtrzymania więzi międzyludzkich, a także zadeklarował gotowość do przeprowadzenia wspólnie z Ministerstwem Edukacji i Nauki programu badań przesiewowych #5zmysłów. – Liczymy na to, że uda się nam przebadać całą populację dzieci szkolnych. Na początek to 3,2 mln uczniów – powiedział prof. Henryk Skarżyński.

Konkurs organizowany jest w trzech kategoriach: produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki; produkt przyszłości przedsiębiorcy; wspólny produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy. O miano Polskich Produktów Przyszłości ubiegali się polscy przedsiębiorcy oraz instytucje szkolnictwa wyższego i nauki – osobno lub we współpracy. Do bieżącej edycji konkursu zgłoszono 219 produktów. To ponad dwukrotnie więcej niż w poprzedniej edycji, do której rodzimi innowatorzy zgłosili 96 produktów.

Organizatorami konkursu jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Patronatem objęły go Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Perfecta Planet Essence: 4 nowe produkty do pielęgnacji ciała

Linia Perfecta Planet Essence powiększyła się o cztery nowe produkty do pielęgnacji ciała. Połączenie gruszki z karmelem, grejpfruta z kawą i ashwagandhy z szafranem ma być gwarancją zmysłowych doznań i obietnicą gładkiego ciała.