Dzieci z wrodzonymi wadami serca poza programem profilaktyki zakażeń wirusem RS

Dzieci z wrodzonymi wadami serca poza programem profilaktyki zakażeń wirusem RS

Mimo że dzieci z wrodzonymi wadami serca należą do grupy wysokiego ryzyka zakażenia wirusem syncytium nabłonka oddechowego (RSV), nie są objęte ministerialnym programem lekowym, polegającym na podawaniu specyficznych przeciwciał, które mogą je uchronić przed bardzo niebezpiecznymi dla ich zdrowia i życia zakażeniami układu oddechowego. 

Corocznie w Polsce rodzi się ponad 3,5 tysiąca dzieci z wrodzonymi wadami serca. Wiele z nich wymaga wieloetapowego leczenia operacyjnego, a pierwsza operacja kardiochirurgiczna jest przeprowadzana już w pierwszych dniach lub tygodniach życia – czytamy w piśmie Fundacji Serce Dziecka, która w imieniu skupionych wokół niej rodziców chorych dzieci oraz kardiologów i kardiochirurgów dziecięcych zwróciła się do ministra zdrowia z prośbą o ponowną analizę wykazu leków refundowanych i rozszerzenie programu profilaktyki zakażeń  o dzieci z wrodzonymi wadami serca. 

U tych dzieci, jak tłumaczą specjaliści, występują zaburzenia przepływu płucnego, z powodu których dochodzi do przekrwienia i obrzęku dróg oddechowych, zwiększenia produkcji wydzieliny i zwężenia dróg oddechowych.

Takie warunki sprzyjają rozwojowi zakażeń dróg oddechowych, bo są doskonałą pożywką dla wirusów i bakterii – tłumaczą kardiolodzy.

Jednym ze szczególnie niebezpiecznych patogenów jest właśnie wirus RS – przyczyna zapalenia oskrzelików lub płuc. Takie infekcje są bardzo groźne dla dzieci z wadami wrodzonymi serca, ponieważ w wielu przypadkach pociągają za sobą konieczność odroczenia operacji kardiochirurgicznej (przeprowadzenie jej w trakcie zakażenia zwiększa ryzyko powikłań pooperacyjnych).

Jedyną skuteczną metodą profilaktyki zakażeń wywołanych przez wirus RS u dzieci z grupy wysokiego ryzyka, do której należą dzieci z istotnymi hemodynamicznie wrodzonymi wadami serca, stanowi immunizacja bierna, polegająca na dostarczeniu dziecku specyficznych przeciwciał  skierowanych przeciwko wirusowi RS. Zgodnie z rekomendacjami, opracowanymi na podstawie badań klinicznych, dzieci z wrodzonymi wadami serca powinny być objęte taką profilaktyką przed ukończeniem 2. roku życia – przypominają autorzy listu do ministra Konstantego Radziwiłła.

Fundacja Serce Dziecka  obchodzi w tym roku 10-lecie działalności. Powstała jako grupa wsparcia dla dzieci z wrodzonymi wadami serca i ich rodziców. Do chwili obecnej pomogła ponad 5 tys. chorych dzieci, przeznaczając na ich leczenie, rehabilitację w domu i sprzęt potrzebny do tej rehabilitacji, opiekę w trakcie hospitalizacji oraz dojazdy rodziców z chorymi dziećmi do szpitala czy przychodni ponad 5 mln zł.

Kolejne 2 mln zł Fundacja wydała na zakup sprzętu medycznego i wyposażenie ośrodków kardiologii dziecięcej, które w polskiej rzeczywistości ledwo wiążą koniec z końcem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?