Donosowe szczepionki mogą obniżyć ryzyko epidemii grypy

Donosowe szczepionki mogą obniżyć ryzyko epidemii grypy

Fot. pixabay.com

Nie trzeba już kłuć dziecka, żeby zaszczepić je przeciw grypie. W aptekach pojawiły się szczepionki w formie aerozolu donosowego.

Innowacyjna formuła szczepionki eliminuje niepotrzebny stres i strach przed ukłuciem igły. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy mają nadzieję, że przyczyni się ona do zwiększenia tzw. wyszczepialności wśród dzieci, która w Polsce jest na zatrważająco niskim poziomie – poniżej 1 proc.

Każdego roku na grypę choruje 20-30 proc. dzieci i 5-10 proc. dorosłych. Ze względu na częste przebywanie najmłodszych w dużych skupiskach ludzi, takich jak szkoły czy przedszkola, wirus grypy rozprzestrzenia się wśród nich błyskawicznie, np. poprzez kichnięcie czy podanie dłoni dziecku już zarażonemu. Ryzyko ciężkiego przebiegu grypy i wystąpienia groźnych powikłań pogrypowych jest najwyższe u najmłodszych dzieci, które nie ukończyły jeszcze pięciu lat.

Można zapobiec groźnym powikłaniom pogrypowym

Dzieci chorują na grypę trzy razy częściej niż dorośli i są szczególnie narażone na ciężki przebieg choroby oraz powikłania pogrypowe. Do najczęstszych wśród dzieci należą powikłania laryngologiczne (zapalenie ucha środkowego) oraz charakterystyczne dla wieku dziecięcego objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego: drgawki, zapalenie mózgu, encefalopatia (najczęściej u dzieci poniżej 10. roku życia).

Dzieci, uważane za rezerwuar wirusów grypy, pełnią rolę w transmisji wirusa grypy w środowisku. Są wektorami zakażenia wirusem zarówno wśród rówieśników, jak i rodziców, dziadków, rodzeństwa i reszty społeczeństwa. Ich zachorowanie sprzyja rozwojowi epidemii. Szacuje się, że zaszczepienie co piątego dziecka może zmniejszyć ryzyko wystąpienia grypy wśród reszty społeczeństwa o prawie 50 proc.

Szansę na zwiększenie wyszczepialności wśród najmłodszych daje wprowadzona 21 października na rynek apteczny szczepionka donosowa, która została opracowana z myślą o dzieciach i młodzieży w wieku 2-18 lat. Znajduje się ona w aktualnym Programie Szczepień Ochronnych ogłoszonym w październiku br. przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Jest szczepionką zalecaną, co oznacza, że trzeba za nią zapłacić – kosztuje ok. 80-90 zł.

Innowacyjna formuła aplikacji wpływa na większą akceptowalność takiej drogi podania przez rodziców i ich pociechy. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wskazują, że aż 70 proc. rodziców wybiera metodę szczepienia w formie aerozolu donosowego ze względu na strach dzieci przed igłą i bólem.

W Polsce występuje zatrważająco niski poziom wyszczepialności przeciw grypie wśród dzieci. Szczepienia są szczególnie ważne u najmłodszych między 6. a 59. miesiącem życia, u których dopiero kształtuje się układ odpornościowy. Dzieci boją się bólu, stresują się na widok igły. Donosowa forma podania eliminuje strach dzieci i związane z tym obawy rodziców. Jej wprowadzenie ma szansę zwiększyć odsetek zaszczepionych najmłodszych do nawet kilku-kilkunastu procent.

[prof. Teresa Jackowska, konsultant krajowa ds. pediatrii]

Bezpieczna i skuteczna metoda ochrony przed grypą

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w sezonie grypowym 2018-2019 zanotowano 1,9 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę wśród dzieci w wieku 0-14 lat. Szczepienia przeciw grypie są bezpieczną i najskuteczniejszą metodą zapobiegania zakażeniom grypy. Im większy procent zaszczepionych, tym mniejsze ryzyko zachorowania na grypę przez rodziców, dziadków i otoczenie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Perfecta Planet Essence: 4 nowe produkty do pielęgnacji ciała

Linia Perfecta Planet Essence powiększyła się o cztery nowe produkty do pielęgnacji ciała. Połączenie gruszki z karmelem, grejpfruta z kawą i ashwagandhy z szafranem ma być gwarancją zmysłowych doznań i obietnicą gładkiego ciała.