5 prostych ćwiczeń poprawiających sprawność dla seniorów

5 prostych ćwiczeń poprawiających sprawność dla seniorów

W każdym wieku warto zadbać o zdrowie i kondycję. Tym razem we współpracy z profesjonalistami ze Studia StretchMe przygotowaliśmy 5 ćwiczeń poprawiających sprawność dla seniorów.

– Ruch to najlepsza droga do utrzymania i zachowania sprawności fizycznej. Niezmiennie zachęcam, choćby do krótkiej codziennej aktywności. Jestem przekonana, że wprowadzenie poniższych ćwiczeń do codziennej rutyny seniorów, pozytywnie wpłynie na ich zdrowie i samopoczucie – wyjaśnia Monika Stasiak, założycielka Studia StretchMe.

Koci grzbiet

Wejdź do pozycji klęku podpartego. Sprawdź, czy twoje nadgarstki są pod ramionami, a kolana pod biodrami. Zaokrąglij plecy do “kociego grzbietu”, odcinek piersiowy kręgosłupa staraj się jak najmocniej wypchnąć ku górze. Schowaj głowę miedzy barki. Następnie rozluźnij kręgosłup, opuść klatkę i brzuch, głowę delikatnie wyciągnij ku górze. Powtórz ćwiczenie płynnie 6 razy.

Pozycja mostu

Połóż się na podłodze i zegnij nogi pod kątem prostym. Ręce ułóż wzdłuż ciała. Zaciśnij pośladki i powoli unoś biodra do góry. Wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund. Następnie opuszczaj pośladki w kierunku podłoża, najlepiej schodząc kręg po kręgu. Ćwiczenie wykonaj 8 razy.

Przysiady z krzesłem

Usiądź na krześle i się wyprostuj. Następnie, bez pośpiechu, wstawaj i siadaj na krześle. Ćwiczenie powtórz 10-15 razy.

Skłon do prostej nogi

Usiądź wygodnie i przygotuj sobie pasek (może być sznurek lub ręcznik). Wyprostuj jedną nogę w kolanie, drugą ugnij i stopę przyciągnij do uda. Zahacz pasek o stopę i przyciągnij się do niego jak daleko to możliwe, ale bez zaokrąglania pleców (możesz usiąść wyżej np. na poduszce, wtedy będzie łatwiej zachować proste plecy). Utrzymaj pozycję przez 5 sekund i powtórz 10 razy na każdą nogę.

Skręty tułowia w pozycji siedzącej

Usiądź z wyprostowanymi nogami, a następnie zegnij jedno kolano. Przełóż stopę przez prostą nogę i umieść ją jak najbliżej bioder. Przytul kolano do klatki piersiowej. Następnie sięgnij prawą ręką za siebie i dotknij podłogi. Lewy łokieć połóż po zewnętrznej stronie prawego kolana i lekko naciśnij je, aż poczujesz, rozciąganie w pośladku. Chwilę przytrzymaj pozycję i spokojnie oddychaj. Powtórz na druga stronę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Żel z sokiem z aloesu — wielofunkcyjny kosmetyk nie tylko na lato

Intensywnie nawilża, odżywia, koi, regeneruje i chroni przed fotostarzeniem. Można go stosować na włosy, twarz i ciało. Tak wszechstronne działanie zawdzięcza składowi, w którym 90 proc. stanowi sok z aloesu.