Depresja to nie tylko obniżony nastrój

Depresja to nie tylko obniżony nastrój

Fot. Freeimages.com

„Weź się w garść!”, „Ogarnij się!”, „Zrób coś z sobą!”. Ileż to razy osoba dotknięta depresją słyszy takie „dobre rady” od swoich bliskich i przyjaciół. Tylko że to wcale jej nie pomaga, wręcz odwrotnie.

Na depresję cierpi w Polsce od 1,5 do 2,6 mln osób. Dwa razy częściej dotyka ona kobiet niż mężczyzn. Codziennie z jej powodu 17 osób odbiera sobie życie.

W Polsce, podobnie jak na całym świecie, depresja jest narastającym problemem. Pod względem czasowej niezdolności do pracy i niepełnosprawności zaburzenia psychiczne, w tym depresja, zajmują drugie miejsce, po chorobach układu krążenia – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Warszawie prof. Janusz Heitzman, psychiatra z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Problem depresji narasta, bo – jak podkreślają eksperci – stawiane są przed nami coraz większe wymagania, związane choćby z cyfryzacją i informatyzacją. Nie wytrzymujemy coraz większego tempa życia i „wyścigu szczurów”. Nie radzimy sobie z nadmiarem obowiązków. Czujemy się przemęczeni, niedospani, wypaleni, sfrustrowani. Nie znajdujemy w tym, co robimy, żadnego celu. Nic nas nie cieszy…

Depresja nie jest sztucznym tworem wymyślonym przez firmy farmaceutyczne, które chcą zarobić na lekach. To ciężka choroba, którą można i trzeba leczyć – mówili psychiatrzy.

Konferencja prasowa na temat depresji i towarzyszących jej bardzo często innych problemów zdrowotnych – bezsenności i zaburzeń lękowych. Fot. Maja Marklowska-Dzierżak 

Jeśli podejrzewasz, że ktoś z Twojego otoczenia ma depresję, zachęć go do wizyty u psychiatry, a jeszcze lepiej towarzysz mu w niej. W końcu obniżenie nastroju, zmniejszona energia, utrata zainteresowań, rezygnacja z kontaktów towarzyskich, to zmiany, których trudno nie zauważyć u kogoś, kogo się dobrze zna. Jeśli chcesz się upewnić, że Twoje podejrzenia dotyczące depresji są słuszne, skorzystaj z Antydepresyjnego Telefonu Forum Przeciw Depresji, czynnego w środy i czwartki w godz. 17.00-19.00. Pod nr. tel. 22 594 91 00 dyżurują psychiatrzy, którzy odpowiedzą na każde Twoje pytanie.

23 lutego obchodzony będzie Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Tego dnia wystartuje 11. edycja kampanii społeczno-edukacyjnej „Forum Przeciw Depresji”, której hasłem w tym roku będzie tytuł mojego wpisu, czyli: „Depresja to nie tylko obniżony nastrój”. Tego dnia Antydepresyjny Telefon będzie czynny w godz. 14.00-21.00. Można będzie również wziąć udział w czacie z psychiatrą lub psychologiem, wystarczy wejść na stronę www.forumprzeciwdepresji.pl.

28 lutego w godz. 16.00-19.00 planowany jest „Dzień otwarty”, w ramach którego w i-view przy ul. Mazowieckiej 9 w Warszawie odbędą się bezpłatne wykłady i konsultacje (z psychiatrą i psychologiem) dla pacjentów i ich rodzin.

O depresji pisałam również TUTAJ.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz też

Czy w diecie małych dzieci jest miejsce na strączki?

Specjaliści zachęcają do spożywania pokarmów roślinnych. To pierwsze