Czy wiesz, czego potrzebuje twoje dziecko?

Czy wiesz, czego potrzebuje twoje dziecko?

- Aktualności, Psychologia
Fot. pixabay.com

Pierwszy dotyk, zapach, czułe słowo. Już od momentu narodzin między dzieckiem a matką buduje się silna więź. Mały człowiek potrzebuje bliskości, uwagi, poczucia bezpieczeństwa. Kochany przez rodziców chętnie odwzajemnia ich miłość.

Z okazji Dnia Dziecka wszystkim dzieciom życzymy jak najlepszych kontaktów z rodzicami, a rodzicom, żeby potrafili stworzyć ciepły dom, z którego kiedyś wyfruną ich dorosłe, szczęśliwe dzieci – za naszym pośrednictwem składa życzenia Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Dla każdego dziecka rodzice są najważniejszym drogowskazem przez życie. To przy nich stawia pierwsze kroki, uczy się pierwszego słowa. Naśladuje ich. Według znanego psychiatry Johna Bowlby’ego, twórcy teorii przywiązania, relacja z matką jest dla dziecka wzorcowa. To od matki uczy się stylu życia, podejścia i szacunku do innych ludzi, a także poczucia własnej wartości.

Przytulaj, słuchaj i nie krzycz!

Dla małego dziecka bardzo ważne są gesty. Uśmiech, przytulanie, kołysanie, uspokajanie, kiedy płacze. Potem wieczorne czytanie bajek, kołysanka do snu. Radosne śmiechy, wspólne spacery, wakacje, wyjazdy. Pierwszy szum morza, górska wyprawa. Potem dojrzewanie, młodzieńcze problemy, pierwsza miłość…

Dziecko w każdym wieku najbardziej potrzebuje uwagi ze strony rodzica. Gdy jest mu źle, i gdy jest mu dobrze. Czułe i cierpliwe podejście kształtuje w nim poczucie bezpieczeństwa, ufność w stosunku do otaczającego go świata. Przemoc, agresja, obojętność ze strony najbliższych powodują, że dziecko wyrasta w poczuciu bycia gorszym i niewartym miłości. A to w późniejszym czasie może zaważyć na jego relacjach z innymi ludźmi w postaci zamknięcia w sobie, lęków, depresji, nałogów, nieprzystosowania społecznego, nieumiejętności budowania trwałych związków – przestrzega Bożena Janicka.

Mądra miłość to również stawianie granic

Z okazji przypadającego dzisiaj (1 czerwca) Dnia Dziecka lekarze PPOZ życzą wszystkim dzieciom morza mądrej miłości płynącej od rodziców.

Miłość to nie tzw. bezstresowe wychowanie! Każde dziecko powinno wiedzieć, co mu wolno, a czego nie. Czym jest dobro, a czym zło. Jak nie wyrządzać krzywdy innym, jak ufać ludziom i jak radzić sobie z problemami. Rodzice muszą umieć także wymagać. Być autorytetem dla swoich dzieci. Mądrze kochając, budują najbardziej bezpieczną przystań, z której ich dzieci wypłyną na podbój własnego bezpiecznego i dobrego świata! Tego życzymy małym i dużym! – mówią lekarze PPOZ.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Mleczno-miodowa kuracja dla włosów matowych

Matowym włosom możesz przywróć blask dzięki nowym na