Czy roboty zastąpią w przyszłości człowieka?

Czy roboty zastąpią w przyszłości człowieka?

Włącznik światła reagujący na mrugnięcie oka, zmiana pozycji łóżka zależna od mimiki twarzy czy regulacja temperatury w pomieszczeniu przy pomocy emocji. Eksperci przekonują, że już niedługo najnowsza technologia odciąży opiekunów i personel medyczny w opiece nad osobami starszymi i obłożnie chorymi.

Na Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej w Zabrzu powstał Leonardo Lab – pierwszy w Polsce inteligentny dom do badań nad rozwiązaniami wpierającymi opiekę medyczną. Jest to nowoczesne laboratorium, w którym naukowcy tworzą systemy mające na celu wsparcie ochrony zdrowia w walce z chorobami. Na zaledwie 40 mkw. testowane są nowoczesne systemy stworzone z myślą o osobach starszych lub wymagających specjalistycznej, całodobowej opieki medycznej.

Żyjemy w czasach, kiedy technologia w zasadzie już umożliwia absolutnie wszystko. Myślę, że w najbliższej przyszłości – za rok, za dwa, za pięć – procesy związane z opieką medyczną i rehabilitacją zostaną całkowicie zautomatyzowane. Elementy, które są powtarzalne, trudne i ciężkie zostaną przejęte przez robotymówi o projekcie inteligentnego domu do badań jeden z jego twórców – Artur Pollak, prezes Apa Group.

Leonardo Lab działa dzięki systemowi automatyki budynkowej NAZCA, autorskiemu projektowi Apa Group. W ramach tego systemu obiekt zostanie w pełni opomiarowany, dzięki czemu będzie możliwość monitorowania i wpływu na mieszankę powietrza poprzez czujniki stężenia pyłów, CO2, wilgotności czy temperatur.

W Leonardo Lab mamy kilkaset różnych czujników. Za pomocą emocji możemy sterować światłem, zmienić temperaturę. Pacjent może na przykład mrugnąć lewym okiem i zapali się światło, albo mrugnąć prawym okiem i otworzy się okno. Testujemy różnego rodzaju interfejsy, mamy automatyczne łóżko, które dostosowuje swój poziom do robota, który opiekuje się chorą osobą – wyjaśnia Artur Pollak.

Eksperci podkreślają, że roboty nie zastąpią w pełni człowieka, jednak znacząco odciążą opiekunów osób starszych i chorych. W inteligentnym domu przyszłości osobę starszą bądź niepełnosprawną z dysfunkcjami otoczą urządzenia, które zadbają o bezpieczeństwo pod nieobecność osób trzecich lub odpowiedniego personelu medycznego.

Kamery będą śledziły wszystko, co się dzieje w otoczeniu i będą rozpoznawały emocje osoby. Jeżeli będzie ona odczuwała ból, co może być informacją o dynamicznie postępującej chorobie, takiej jak zawał, zator, czy udar, wtedy urządzenia poinformują odpowiednie służby medyczne, które zareagują i zajmą się ratowaniem życia pacjenta tłumaczy prof. dr hab. inż. Marek Gzik, dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej.

Inteligentny dom to nie tylko miejsce, które niesie nadzieję dla osób wymagających specjalistycznej opieki i ich bliskich. Ten projekt to także szansa dla studentów, młodych inżynierów oraz pracowników Politechniki Śląskiej do poszukiwania i testowania nowych rozwiązań w zakresie nowoczesnej rehabilitacji. Wybrane pomysły będą mogły w przyszłości znaleźć zastosowanie nie tylko w prywatnych szpitalach, ale także w domach opieki, hospicjach i publicznych szpitalach.

Źródło: newsrm.tv

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Pobierz aplikację Stretchme App i ćwicz w domu

Bezpieczne treningi w domu bez obecności trenera? Dzięki