Czy możliwa jest zdalna diagnostyka zębów?

Czy możliwa jest zdalna diagnostyka zębów?

Fot. materiały prasowe

LUX MED Stomatologia wprowadziła do swojej oferty, na razie na zasadzie pilotażu, technologię DenToGo, umożliwiającą zdalną ocenę stanu zdrowia i higieny jamy ustnej.

Ocena na odległość odbywa się przy pomocy smartfona wyposażonego w aparat z dedykowaną aplikacją sprzężoną z chmurą danych i działającym w niej algorytmem sztucznej inteligencji.

Pacjent może samodzielnie i w dogodnym dla siebie miejscu i czasie wykonać skan swojego uzębienia. Przesłane za pośrednictwem aplikacji dane są następnie poddawane analizie w chmurze i przekazywane do lekarza, który dokonuje specjalistycznej oceny i wystawia odpowiednie zalecenia.

Nowa technologia, jak informuje LUX MED Stomatologia, znajdzie w pierwszej kolejności zastosowanie w badaniach przesiewowych, profilaktyce stomatologicznej, a także w ortodoncji i wczesnym wykrywaniu chorób dziąseł, czyli w periodontologii.

Daniel Petryczkiewicz, szef projektu rozwoju stomatologii w Grupie LUX MED, chwali się, że firma pilotażowo wprowadza rozwiązanie, którego model działania na trwałe zmieni to, jak postrzegana jest opieka stomatologiczna. Według niego przełomowość tej metody polega m.in. na odczarowaniu tkwiącego w pacjentach lęku przed fotelem dentystycznym.

Aby dokonać wstępnej diagnozy stanu zdrowia jamy ustnej, pacjentka lub pacjent w ogóle nie będą musieli fizycznie siadać na fotelu dentystycznym, a u wielu z nich już samo to jest źródłem stresu.

[Daniel Petryczkiewicz, szef projektu rozwoju stomatologii w Grupie LUX MED]

Anna Rulkiewicz, prezes Grupy LUX MED, podkreśla, że kierowana przez nią firma działa w zgodzie ze strategią Connected Health, której celem jest dostarczanie opieki zdrowotnej pacjentowi niezależnie od miejsca i czasu. “Chcemy angażować pacjentów w proces leczenia i wychodzić poza stacjonarne placówki wszędzie tam, gdzie jest to możliwe” – dodaje.

Grupa LUX MED buduje obecnie największą w Polsce sieć oferującą usługi dentystyczne. Do dyspozycji jej pacjentów już teraz jest ponad 200 foteli stomatologicznych.

1 Comments

  1. Hmmm, ciekawe rozwiązanie i pewnie w ciągu najbliższych kilku lat wejdzie do gabinetów. Jednak na razie wolę korzystać z usług dentysty, do którego chodzę w ramach medipakietu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.