Sześć chorób brudnych rąk. Sprawdź, jak ich uniknąć

Sześć chorób brudnych rąk. Sprawdź, jak ich uniknąć

Przenosimy je drogą pokarmową, a ich przyczyną jest brak dostatecznej higieny.

Sprawdź, które choroby nazywane są “chorobami brudnych rąk” oraz jak możesz ich uniknąć.

1. Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej.

Może się nim zarazić nawet noworodek, który dostanie do ssania nieumyty smoczek, który spadł na podłogę. Przed zachorowaniem na pewno nie uchroni go mama, biorąc wcześniej ten smoczek do ust. Jeśli dziecko będzie miało pecha, natrafi na wirusa, który wywoła u niego opryszczkowe zapalenie jamy ustnej.

 2. Wirusowe zapalenie wątroby typu A, czyli żółtaczka pokarmowa.

To typowa choroba brudnych rąk. Można się nią zarazić, jedząc nieumyte owoce i pijąc nieprzegotowaną wodę. Najlepszą ochroną przed zachorowaniem jest szczepienie,  możliwe już od 2. roku życia. Zaleca się je dzieciom w wieku przedszkolnym i szkolnym, wszystkim osobom wyjeżdżającym do krajów, gdzie ta choroba często występuje oraz ludziom pracującym przy produkcji i sprzedaży żywności.

 3. Bakteryjne zapalenie jamy ustnej.

Może objawiać się bólem, pieczeniem, swędzeniem, zaczerwienieniem, rozpulchnieniem, obrzękiem śluzówki. Czasami obecny jest osad na śluzówce, z jamy ustnej czuje się brzydki zapach.

4. Salmonella i shigella.

Zjedzenie niewłaściwie przechowywanych lodów lub ciastek z kremem może spowodować zakażenie tymi bakteriami. Podobny efekt może spowodować branie przez dziecko do buzi piasku z piaskownicy, w której przechadzają się koty.

 5. Owsiki.

To dość częsta choroba u dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola. Najprostszym sposobem zakażenia jest zabawa z innym dzieckiem, które jest nosicielem owsików, tymi samymi zabawkami.

6. Toksokaroza.

Chorobę tę wywołują kocie lub psie glisty. Ich jajami dziecko może się zarazić w piaskownicy albo kopiąc w ziemi, do której załatwiają się zwierzęta (np. na placu zabaw lub na podwórku). Larwy po przedostaniu się z jelit do naczyń wędrują z krwią i osiadają w różnych narządach (np. płucach, oku czy mózgu). Objawy choroby mogą być różne – od bólów brzucha, kaszlu i anemii, po zez i utratę wzroku.

 

Co zrobić, żeby ustrzec się zakażenia?

1. Myj ręce pod ciepłą, bieżącą wodą, używając do tego celu mydła, najlepiej z dozownikiem. Kiedy?

– po powrocie do domu,

– przed każdym posiłkiem,

– po wyjściu z toalety,

– po kontakcie ze zwierzętami,

– po kaszlu, kichaniu i czyszczeniu nosa,

– na wakacjach, w pracy, u znajomych, w restauracji…

3. Myj ręce bardzo dokładnie, pocieraj je jedna o drugą  przez co najmniej  15 sekund. Nie zapomnij o nadgarstkach, opuszkach palców, wierzchnich częściach dłoni i o kciuku, który  bardzo często jest pomijany podczas szybkiego mycia rąk.

4. Starannie opłucz ręce ciepłą, ale nie gorącą wodą.

5. Starannie wysusz ręce, korzystając z własnego ręcznika. Zmieniaj go co kilka dni, pierz w przynajmniej 60 stopniach Celsjusza i bardzo dokładnie wysusz w przewiewnym miejscu (latem wystaw go na słońce).

 

Fot. Freeimages.com

 

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?