Co ma wspólnego lek na cukrzycę z rakiem skóry?

Co ma wspólnego lek na cukrzycę z rakiem skóry?

Fot. pixabay.com

Islandzcy badacze opublikowali w czasopiśmie “Journal of the American Academy of Dermatology” wyniki populacyjnego badania porównującego dane 6880 chorych na raki skóry (podstawnokomórkowe i/lub płaskonabłonkowe) z danymi 69 620 zdrowych osób, które stanowiły grupę kontrolną. W badaniu oceniono m.in. wpływ przyjmowania metforminy – jednego z najstarszych leków przeciwcukrzycowych – na ryzyko wystąpienia raka skóry.

W ostatnich latach, oprócz działania hipoglikemizującego, wykazano również przeciwnowotworowy efekt stosowania metforminy. W cytowanej pracy za osoby stosujące metforminę uznawano pacjentów, którzy zrealizowali minimum jedną receptę na ten lek co najmniej dwa lata przed rozpoznaniem nowotworu. Średnia dzienna dawka metforminy wyniosła dwa gramy.

Okazało się, że osoby przyjmujące metforminę miały o 29% mniejsze ryzyko zachorowania na raka podstawnokomórkowego skóry, przy czym efekt przeciwnowotworowy nie zależał ani od dawki, ani od wieku, ani od płci. Osoby poniżej 60. roku życia nie odnosiły korzyści z jej stosowania. Stosowanie metforminy nie wpływało na ryzyko wystąpienia płaskonabłonkowych raków skóry, choć odnotowano częstszą (o 40%) obecność zmian płaskonabłonkowych in situ u chorych przyjmujących 501-1500 mg metforminy dziennie.

Autorzy badania podkreślają konieczność przeprowadzenia prospektywnych badań z randomizacją, pozwalających wyjaśnić mechanizm wpływu metforminy na rozwój nowotworów skóry. 

Źródło: Polska Liga Walki z Rakiem, www.mdedge.com/dermatolog

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.