Ciągłe monitorowanie glikemii u kobiet w ciąży z cukrzycą. Dlaczego jest takie ważne?

Ciągłe monitorowanie glikemii u kobiet w ciąży z cukrzycą. Dlaczego jest takie ważne?

Stosowanie systemu ciągłego monitorowania glikemii u kobiet w ciąży z cukrzycą nie tylko pozwala skuteczniej kontrolować u nich tę chorobę, ale przyczynia się do zmniejszenia ilości powikłań u ich dzieci i wpływa korzystnie na ich rozwój — przekonują eksperci. I apelują, aby z refundacji takiego systemu mogły skorzystać również ciężarne, które nie wymagają insulinoterapii.

Cukrzyca ciążowa jest jednym z najczęstszych powikłań występujących w trakcie ciąży. Dane epidemiologiczne wskazują, że w ostatnim dziesięcioleciu częstość ciąż powikłanych cukrzycą wzrosła z 3,5 do nawet kilkunastu procent. Warto wspomnieć, że w około 1 proc. ciąż mamy do czynienia z przewlekle chorującymi na cukrzycę typu 1 lub 2 – mówi prof. Dorota Bomba-Opoń, członek zarządu Sekcji Cukrzycy i Chorób Metabolicznych oraz wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

Ciągłe monitorowanie glikemii zmniejsza ryzyko powikłań u noworodka

Zaburzenia glikemii u kobiety w ciąży wpływają na ryzyko wystąpienia powikłań u jej dziecka. Cukrzyca wpływa na rozwijający się płód i może prowadzić do wielu zaburzeń i wad rozwojowych, makrosomii, wcześniactwa, hipoglikemii noworodkowej. Z powodu cukrzycy może dojść do niedotlenienia płodu, a w przyszłości istnieje ryzyko pojawienia się u dziecka zespołu metabolicznego: cukrzycy, nadciśnienia tętniczego. Zwiększa się także ryzyko wystąpienia cukrzycy u matki po zakończeniu ciąży.

Wyniki badań wskazują, że duża  zmienność glikemii w ciągu dnia oraz podwyższone wartości glikemii w nocy i w godzinach porannych zwiększają ryzyko wystąpienia powikłań płodowych. Systemy ciągłego monitorowania glikemii pozwalają ocenić nie tylko chwilową wartość cukru, ale również tendencje zmian. Nieoceniona jest także możliwość zdiagnozowania hipoglikemii nocnych, co pozwala na odpowiednie dostosowanie dawki insuliny.

Przeczytaj także: Cukrzyca: jak kontrolować poziom glikemii bez użycia glukometru?

– Systemy ciągłego monitorowania glikemii to rewolucja. Dzięki nim posługujemy się dziś zupełnie innymi kryteriami wyrównania cukrzycy, przestajemy analizować pojedyncze wartości glikemii, najważniejsze jest to, jaką część doby kobieta przebywa w zakresie normoglikemii. Tylko systemy monitorowania glikemii dają nam taką możliwość. Badania ostatnich lat, również prowadzone w naszym ośrodku, pokazują, że pacjentki z cukrzycą ciążową, które stosowały systemy ciągłego monitorowania glikemii, miały lepsze wyrównanie cukrzycy, było też mniej powikłań u noworodków — mówi prof. Bomba-Opoń.

Ciągłe monitorowanie glikemii potrzebne wszystkim kobietom w ciąży

Od stycznia 2023 roku systemy ciągłego monitorowania glikemii są refundowane dla kobiet z cukrzycą w ciąży, które wymagają insulinoterapii, czyli dla ok. 1/3 wszystkich pacjentek z cukrzycą w ciąży. Eksperci stoją jednak na stanowisku, że zasadne jest rozszerzenie refundacje także na grupę kobiet w ciąży, które nie muszą przyjmować insuliny.

Przeczytaj także: Od 1 stycznia system ciągłego monitorowania glikemii będzie refundowany nie tylko dzieciom

Jako Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników bardzo się cieszymy, że od stycznia systemy ciągłego monitorowania glikemii są refundowane dla kobiet z cukrzycą wymagających insulinoterapii. Jednak wydaje się zasadne, aby dostęp do refundowanych nowoczesnych systemów monitorowania glikemii uzyskały również kobiety w ciąży, u których występuje ryzyko hiperglikemii na etapie, gdy insulina nie jest jeszcze wdrożona – podkreśla prof. Bomba-Opoń.

Jak podkreślają eksperci, systemy ciągłego monitorowania glikemii są nie tylko doskonałym narzędziem diagnostycznym, ale również edukacyjnym.

Wyniki badań wskazują, że kobiety z cukrzycą ciążową stosujące systemy ciągłego monitorowania glikemii lepiej realizowały zalecenia dietetyczne i osiągały lepsze wyrównanie poziomu glukozy w porównaniu z grupą leczoną na podstawie pomiarów dokonywanych glukometrem – przekonuje Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Źródło: materiały prasowe

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?