Od 1 stycznia system FreeStyle Libre będzie refundowany nie tylko dzieciom

Od 1 stycznia system FreeStyle Libre będzie refundowany nie tylko dzieciom

Do końca tego roku system ciągłego monitorowania glikemii FreeStyle Libre będzie refundowany dzieciom z cukrzycą typu 1 lub 3. Od 1 stycznia 2023 r. grono pacjentów uprawnionych do refundacji poszerzy się o dorosłych diabetyków, ale nie wszystkich.

Do grupy chorych uprawnionych do refundacji systemu do ciągłego monitorowania glikemii FreeStyle Libre od 1 stycznia 2023 r. dołączą pacjenci stosujący co najmniej trzy iniekcje insuliny dziennie, kobiety w ciąży wymagające insulinoterapii oraz osoby ze znacznymi zaburzenia widzenia leczone insuliną.

Szersza refundacja technologii FreeStyle Libre to bardzo ważny krok, który pozytywnie wpłynie na samokontrolę cukrzycy i umożliwi lekarzowi prowadzącemu oraz innym specjalistom zaangażowanym w opiekę nad pacjentem szersze spojrzenie na wartości glikemii, a to pozwoli na lepszy dobór leczenia. Lepsza kontrola cukrzycy poprzez ciągłe monitorowanie prowadzi do mniejszej liczby powikłań i wyższej jakości życia. W końcu, dla ogromnej grupy osób cierpiących na cukrzycę, nie tylko typu 1, zapaliło się zielone światło – komentuje prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło jeszcze jedną korzystną dla pacjentów zmianę, wydłużając listę specjalistów, którzy będą mogli wystawić zlecenie na sensory FreeStyle Libre. Poza diabetologami takie uprawnienia będą mieli m.in. lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, kardiolodzy i ginekolodzy.

Przeczytaj też: Cukrzyca: jak kontrolować poziom glikemii bez użycia glukometru

System do ciągłego monitorowania glukozy to przełom w kontroli cukrzycy

Użytkownicy systemu do ciągłego monitorowania stężenia cukru podkreślają, że uwolnił ich od bolesnego nakłuwania opuszek palców za pomocą glukometru. Marcin Zbigniew Wojciech, artysta, u którego rozpoznano cukrzycę typu 1, nazywa go rewelacją. Zachwycona jest nim również Anna Woźniak-Szymańska, która z powodu cukrzycy, na którą choruje od 10. roku życia, straciła wzrok. – Odkąd z niego korzystam, bardzo rzadko zdarzają się mi stany niedocukrzenia, które po tylu latach choroby jak w moim przypadku nie dają wyraźnych symptomów – mówi. – Dzięki temu systemowi mogę sprawdzić nie tylko, czy mam hipoglikemię, ale też hiperglikemię – dodaje.

Jak podkreślają eksperci, dla chorych na cukrzycę stany niedocukrzenia są groźniejsze nawet od zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi, ponieważ – jak podkreśla prof. Leszek Czupryniak – zwiększają ryzyko chorób serca i naczyń, w tym m.in. zawału serca i udaru mózgu. – Z chorymi na cukrzycę jest podobnie jak z osobami, które mają skoki ciśnienia, które są groźniejsze niż wysokie ciśnienie – dodaje prof. Piotr Jankowski, kardiolog z I Kliniki Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie.

Prof. Małgorzata Myśliwiec, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, nazywa FreeStyle Libre genialnym urządzeniem i cieszy się, że od 1 stycznia przyszłego roku będzie refundowane również dorosłym pacjentom. – Nasi pacjenci, kończąc 18 lat, wpadali do czarnej dziury. Odbierano im tak fantastyczne narzędzie, które kontroluje cukrzycę. Bardzo nam zależało, aby mieli znów do niego dostęp – mówi o swoich pacjentach pediatrycznych prof. Małgorzata Myśliwiec.

12 grudnia na rynek wchodzi nowy, ulepszony system ciągłego monitorowania glukozy

Firma Abbott, producent systemu FreeStyle Libre, poinformowała, że od 12 grudnia br. na rynku będzie już dostępny jego następca – FreeStyle Libre 2. I to on będzie refundowany od 1 stycznia 2023 r.

System FreeStyle Libre 2 oferuje dodatkowe korzyści dla osób chorych na cukrzycę, dając im możliwość korzystania z alarmów. Jest to wielka zaleta dla osób z cukrzycą, szczególnie dzieci lub osób o podwyższonym ryzyku hipoglikemii – mówi Sylwia Borowska-Kurek, Country Manager Diabetes Care w firmie Abbott.

Jak podano w komunikacie prasowym, system FreeStyle Libre 2 dokonuje pomiarów stężenia glukozy w płynie śródtkankowym co 1 minutę. Dzięki połączeniu bluetooth umożliwia pacjentowi otrzymywanie na smartfon z zainstalowaną dedykowaną aplikacją alarmów dźwiękowych lub poprzez wibrację o zbyt niskim lub zbyt wysokim stężeniu glukozy. “System pozwala także ocenić kierunek i tempo zmian stężenia glukozy w ciągu najbliższego okresu, co znacząco ułatwia pacjentom zrozumienie zmian glikemii zachodzących pod wpływem stosowanego leczenia, aktywności lub posiłku, a przede wszystkim, na dostosowanie swojego postępowania tak, aby uniknąć nieprawidłowych wartości. Sensor pozwala także oceniać zmiany stężenia glukozy w przeszłości. Wszystkie te informacje dostępne są bez konieczności nakłuwania palca” – czytamy.

FreeStyle Libre  jest najczęściej używanym systemem ciągłego monitorowania glikemii na świecie. Pomaga milionom osób z cukrzycą mieszkającym w ponad 60 krajach w łatwy sposób kontrolować stężenie glukozy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.