Chroń swoje dziecko przed smogiem!

Chroń swoje dziecko przed smogiem!

Fot. pixabay.com

Jak dowodzi raport UNICEF, dzieci w większym stopniu niż dorośli są narażone na szkodliwe skutki zanieczyszczonego powietrza. Dlaczego?

Według rankingu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Polska znajduje się w niechlubnej czołówce krajów Europy o największym stężeniu szkodliwych substancji w powietrzu. Tym bardziej alarmujący jest fakt, że przy występowaniu smogu lub w okresach wzrostu stężenia szkodliwych substancji w powietrzu, nasilenie objawów ze strony układu oddechowego pojawia się w pierwszej kolejności u dzieci oraz osób starszych.

Smog jest szczególnie groźny dla dzieci

Smog jest wyjątkowo niebezpieczny dla małych dzieci, ponieważ mają one jeszcze nie w pełni wykształcony układ oddechowy, który charakteryzuje większa w porównaniu z dorosłymi liczba oddechów na minutę. Tym samym, oddychając częściej, w ciągu minuty dzieci przyjmują do dróg oddechowych więcej toksycznych substancji.

Ze względu na nie w pełni rozwinięty układ odpornościowy, dzieci są również znacznie bardziej podatne na negatywne skutki zdrowotne wynikające z przedostających się do ich organizmu zanieczyszczeń. Im mniejsze dziecko, tym szkodliwy wpływ zanieczyszczeń na organizm jest większy. Już wdychanie przez kobietę w ciąży toksycznego powietrza może wiązać się z negatywnymi skutkami dla zdrowia malucha.

Rozwój płuc trwa u dzieci do 6.-8. roku życia. Każde narażenie na toksyczne związki zawarte w powietrzu we wczesnym dzieciństwie może spowodować upośledzony rozwój tkanki płucnej, który oddziałuje na funkcjonowanie układu oddechowego w późniejszym wieku. Jak wykazały badania, ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza u dzieci niekorzystnie wpływa na rozwój tkanki płucnej i może prowadzić do rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc w wieku dorosłym. Długotrwałe działanie toksycznych czynników przyczynia się do powstania raka płuc czy rozedmy płuc” – przestrzega dr hab. n. med. Wojciech Feleszko, pediatra, immunolog kliniczny i specjalista chorób płuc z Kliniki Pulmonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak chronić dziecko przed smogiem?

Jednym z najważniejszych sposobów ochrony przed szkodliwymi skutkami smogu jest umożliwienie dziecku oddychania przez nos, który stanowi naturalny filtr i pierwszą barierę dla zanieczyszczeń znajdujących się we wdychanym powietrzu. Kluczowe dla usprawnienia funkcji filtracyjnych nosa jest dbanie o jego drożność, a w szczególności regularne oczyszczanie, pozwalające na usuwanie wraz z wydzieliną zanieczyszczeń z wdychanego powietrza.

„Większe cząsteczki zanieczyszczeń powietrza, takie jak cząstki stałe, zawieszają się w śluzie, a dzięki rzęskom na nabłonku migawkowym, który znajduje się w nosie, są przesuwane do gardła, a tu połykane. Dzięki procesom filtracyjnym zachodzącym w nosie, zanieczyszczenia powietrza w mniejszym stopniu przedostają się do dolnych dróg oddechowych. Rodzice powinni zrobić wszystko, co możliwe, aby ograniczyć skutki wdychania negatywnych substancji przez dzieci. Szczególnie w okresie największego natężenia smogu, a więc w miesiącach jesienno-zimowych, należy pamiętać o dbaniu o czyste powietrze w otoczeniu dziecka oraz o odpowiedniej higienie nosa i jego regularnym oczyszczaniu, aby umożliwić dzieciom swobodne oddychanie powietrzem o dobrej jakości– dodaje dr Wojciech Feleszko.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie filtrów przeciwpyłowych w postaci masek lub, w przypadku pomieszczeń zamkniętych, specjalnych urządzeń.

Delikatna higiena i pielęgnacja nosa dziecka

Ogromną pomocą dla rodziców w regularnej higienie nosa niemowląt i dzieci jest dostosowany do potrzeb maluchów specjalny preparat – izotoniczny, fizjologiczny roztwór soli mineralnych, umożliwiający oczyszczanie nosa w sposób delikatny, a jednocześnie skuteczny.

Odpowiedzią na potrzebę regularnego oczyszczania nosa dziecka, również w ramach ochrony przed zanieczyszczeniem powietrza, jest m.in. roztwór soli mineralnych Disnemar Baby. Fizjologiczny, izotoniczny roztwór w postaci mgiełki pomaga oczyścić nos, usunąć wydzielinę i nagromadzone zanieczyszczenia, nawilżyć śluzówkę, a także zmniejszyć jej obrzęk, np. w czasie infekcji. Specjalnie zaprojektowany dozownik – nebulizator mikrodyfuzyjny, dostosowany do anatomii dzieci i niemowląt, posiadający pediatryczną końcówkę, umożliwia bezpieczną aplikację preparatu w formie przyjaznej dla dziecka delikatnej mgiełki. Dzięki swojej unikatowej formule, preparat umożliwia higienę nosa, która będzie kojarzyła się dziecku z codziennym nawykiem, a nie przykrym czy nieprzyjemnym przeżyciem.

Disnemar Baby może być aplikowany w każdej pozycji ciała dziecka – stojącej, leżącej czy siedzącej, dzięki czemu zarówno rodzic, jak i dziecko, poczują się bardziej komfortowo podczas codziennej higieny nosa. Można go stosować u dzieci i niemowląt już od 1. dnia życia.

 

Bibliografia:

[1] Raport UNICEF 2016, https://www.unicef.org/publications/files/UNICEF_Clear_the_Air_for_Children_30_Oct_2016.pdf

[2] Raport Światowej Organizacji Zdrowia 2016,  http://www.who.int/mediacentre/news/releases/2016/air-pollution-rising/en/

[3] M. Kowalska, Relationship between quality of ambient air and respiratory diseases in the Polish population, WIT Transactions on Ecology and the Environment, Air Pollution XXIV, 2016, vol 207:195-202 [artykuł]. https://www.witpress.com/books/978-1-78466-129-8

[4] A. Rurarz, W. Feleszko, Smog: nowe zagrożenie w chorobach układu oddechowego dla dzieci oraz metody unikania skutków – praktycznie. Terapia Rok XXV, NR 11 (358); 23-26

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Smog to nasz wróg. Jak z nim walczyć? [WYWIAD]

Smog może zwiększać ryzyko utraty ciąży

W czasie alarmu smogowego najlepiej zostać w domu

1 Comment

  1. Też myślę nad zakupem nebulizatora, ale nie bardzo wiem jak się do tego zabrać… jest sporo różnych rodzajów na rynku, widziałam sporo pochlebnych komentarzy o Air Pro – że niby można nawet w nocy dziecku robić inhalacje, ale właśnie – czym te wszystkie nebulizatory, inhalatory etc się od siebie różnią? to by należało wyjaśnić, w internecie wciąż niewiele wiadomosci :(((

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Pobierz aplikację Stretchme App i ćwicz w domu

Bezpieczne treningi w domu bez obecności trenera? Dzięki