USG dla pań o “gęstych” piersiach

USG dla pań o “gęstych” piersiach

Fot. GE Healthcare

W pięciu polskich szpitalach wykonywane są już przesiewowe badania USG przy użyciu innowacyjnego aparatu stworzonego z myślą o paniach z gęstą tkanką piersiową.

To nowe urządzenie – zautomatyzowany system diagnostyki ultradźwiękowej piersi Invenia ABUS 2.0, w połączeniu z mammografią może poprawić wykrywalność inwazyjnych nowotworów piersi o 57 proc. w porównaniu z diagnostyką wyłącznie z użyciem mammografu). W Polsce posiada go pięć placówek: w Krakowie, Bytomiu, Opolu, Wrocławiu i Poznaniu. 

Invenia ABUS działa w oparciu o technologię ultradźwięków i wytwarza trójwymiarowy, wieloprzekrojowy obraz całej tkanki piersi. Uzyskiwany dzięki niemu obraz umożliwia dostrzeżenie guzów niewidocznych na zdjęciach mammograficznych u pacjentek z wysokim poziomem gęstości tkanki piersiowej.

Gęstość piersi to stosunek względnej ilości tkanki tłuszczowej w porównaniu do ilości tkanki gruczołowej (włóknistej) w piersi. Ta często występująca, dziedziczna cecha – dotyczy ponad 40 proc. kobiet, u których zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi. Zarówno gęsta tkanka, jak i nowotwór, wydają się białe na mammografach, więc szukanie guzów może przypominać szukanie pojedynczego płatka śniegu w śnieżycy.

Gęstość piersi została uwzględniona w modelach Tyrer-Cuzick oraz Breast Cancer Surveillance, które szacują prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi u kobiety w ciągu 10 lat i przez całe jej życie. Dodatkowe badania przesiewowe z automatycznym ultrasonografem piersi (ABUS) zmieniają leczenie raka piersi z reaktywnego na proaktywne, pomagając lekarzom w pracy, zaś pacjentkom w uniknięciu potencjalnie opóźnionej diagnozy.

Trójwymiarowe, wieloprzekrojowe obrazy pozwalają na dokładną, nieinwazyjną ocenę stadium nowotworu i zaplanowanie leczenia operacyjnego, dzięki wizualizacji całej tkanki piersi.

Wprowadzenie spersonalizowanej diagnostyki raka piersi ze wsparciem zaawansowanej technologii badań ultrasonograficznych pomaga nam we wcześniejszym wykryciu nowotworów, zapewnieniu lepszego leczenia oraz daje szansę na dłuższe życie naszym pacjentom. Nowa Invenia ABUS 2.0 została zaprojektowana z myślą o pracy radiologów, a także o doświadczeniach pacjentów. Celem jest skuteczniejsza diagnostyka, oparta na obrazach lepszej jakości. Podczas prac nad tworzeniem technologii braliśmy pod uwagę opinie użytkowników, aby finalny produkt sprostał ich oczekiwaniom.

[Luke Delaney, GE Healthcare]

Aparat Invenia ABUS 2.0 powstał z myślą o dopasowaniu badań przesiewowych do ciała pacjentki. Jest wyposażony w 15-centymetrową głowicę, która dostosowuje się do kształtu piersi w celu poprawy komfortu badań, zarówno dla pacjentki, jak i dla operatorów.  Zastosowane w nim oprogramowanie graficzne zwiększa spójność wyników badań oraz wysoką jednorodność i rozdzielczość obrazowania. Protokoły skanowania, możliwość dostosowania głębokości skanowania oraz poziomów kompresji sprawia, że diagnostyka może być w pełni dostosowana do danej pacjentki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?