Bon edukacyjny na zdrowe serce i naczynia

Bon edukacyjny na zdrowe serce i naczynia

Fot. Maja Marklowska-Tomar

Indywidualny bon edukacyjny, uprawniający do skorzystania z profesjonalnych porad dotyczących zdrowego stylu życia, to jeden z elementów Programu Profilaktyki Chorób Serca i Naczyń oraz Diagnostyki Hipercholesterolemii Rodzinnej KORDIAN 2020.

Program będzie realizowany od marca br. w 40 placówkach podstawowej opieki zdrowotnej zlokalizowanych w dwóch województwach – mazowieckim i łódzkim (pełna lista na https://sercunaratunek.pl/dla-pacjentow/lista-poz/). Koordynatorem projektu jest Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie.

Celem Programu Profilaktyki Chorób Serca i Naczyń oraz Diagnostyki Hipercholesterolemii Rodzinnej jest wzrost świadomości oraz stopnia wykrywalności chorób sercowo-naczyniowych u osób aktywnych zawodowo, ze szczególnym uwzględnieniem identyfikacji pacjentów obciążonych genetycznie hipercholesterolemią rodziną.

[prof. Wojciech Drygas, Narodowy Instytut Kardiologii, kierownik projektu]

Kto może wziąć udział w programie?

Do udziału w programie zostaną zakwalifikowane osoby, które:

  • ukończyły 18 lat;
  • są aktywne zawodowo (dotyczy to również osób, które nabyły już uprawnienia emerytalne, ale nadal pracują);
  • mają podejrzenie podwyższonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (zwłaszcza z nadciśnieniem tętniczym, podwyższonym poziomem cholesterolu, palące papierosy);
  • nie leczyły się w ciągu ostatnich 5 lat z powodu chorób serca i nie korzystały z programu profilaktyki chorób układu krążenia Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pacjentów będą kwalifikować lekarze podstawowej opieki zdrowotnej i medycyny pracy z placówek wyłonionych w konkursie, z którymi Narodowy Instytut Kardiologii podpisał umowy na realizację programu.

Wiadomo już, że z KORDIAN-a skorzysta 4 tys. pacjentów, którzy zostaną objęci tzw. aktywną profilaktyką. Otrzymają indywidualny bon edukacyjny, w ramach którego będą im przysługiwać 24 darmowe porady z zakresu diety, edukacji zdrowotnej i aktywności fizycznej. Będą mogli uczestniczyć zarówno w grupowych warsztatach, jak i korzystać z porad indywidualnych dopasowanych do ich potrzeb. Ich edukacją zajmą się m.in. pielęgniarki, dietetycy i fizjoterapeuci, a także przedstawiciele innych zawodów medycznych.

Pacjenci wysokiego ryzyka, w szczególności z wysokim poziomem cholesterolu LDL (>190 mg/dl) zostaną skierowani do poradni kardiologicznej Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie, gdzie zostanie przeprowadzony dalszy skryning w celu rozpoznania hipercholesterolemii rodzinnej bądź wdrożone zostanie leczenie farmakologiczne oraz wykonane będą pogłębione badania biochemiczne i obrazowe.

[dr Anita Aranowska, Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie]

200 pacjentów poddanych zostanie badaniom genetycznym w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Program Profilaktyki Chorób Serca i Naczyń oraz Diagnostyki Hipercholesterolemii Rodzinne KORDIAN 2020 realizowany jest we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym i Fundacją My Pacjenci, która przygotowała materiały edukacyjne dla pacjentów oraz instruktażowe dla pracowników medycznych. Z myślą o pacjentach i ich rodzinach uruchomiono stronę internetową www.sercunaratunek.pl, na której można znaleźć bardzo dużo porad i informacji. 

Co to jest hipercholesterolemia rodzinna?

Hipercholesterolemia rodzinna (ang. familial hypercholesterolemia – FH) jest najczęstszą chorobą genetyczną na świecie, spowodowaną mutacjami trzech genów:

  • LDLR – odpowiada za 80-90 proc. przypadków tej choroby (do tej pory opisano ponad 1600 mutacji w tym genie);
  • apolipoproteiny B (apoB) – 10-12 proc. przypadków;
  • konwertazy proproteinowej subtylizyny/keksyny typu 9 – (PCSK9) – 2-4 proc.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?