Bezpłatne badania w kierunku jaskry

Bezpłatne badania w kierunku jaskry

Fot. Pixabay.com

Od 8 do 14 marca w wybranych gabinetach okulistycznych w całym kraju bez skierowania można będzie bezpłatnie zbadać wzrok pod kątem jaskry.

Z badań mogą skorzystać osoby, które nie nie były u okulisty przez ostatnie 12 miesięcy i nie mają jeszcze zdiagnozowanej jaskry.

Akcja bezpłatnych badań organizowana jest już po raz czwarty przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne i jego Sekcję Jaskry przy współudziale Polskiego Związku Niewidomych. Odbywa się z okazji Światowego Tygodnia Jaskry. Do tej pory zaangażowało się w nią kilkadziesiąt placówek medycznych, a ich liczba wciąż rośnie. Aktualna lista ośrodków, w których można się będzie przebadać, dostępna jest na stronie www.tydzienjaskry.pl 

W poprzednich edycjach akcji “Polscy okuliści kontra jaskra” przebadano ponad 8 tysięcy pacjentów. Aż 40 procent z nich wymagało dalszej diagnostyki i zostali na nią skierowani.

Już po raz czwarty my, okuliści, wychodzimy naprzeciw naszemu społeczeństwu, umożliwiając wykonanie bezpłatnego badania okulistycznego w kierunku jaskry. Ubiegłoroczne akcje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony pacjentów, jak i lekarzy. Do tej pory przebadaliśmy około 8 tysięcy mieszkańców wszystkich województw.

[prof. Jacek Szaflik, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego]

W ramach akcji, podobnie jak w latach ubiegłych, wszyscy chętni, którzy zgłoszą się do wyznaczonych placówek okulistycznych, będą mieli wykonany pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, przejdą badanie dna oka oraz badanie grubości rogówki. W przypadku niepokojącego wyniku zostaną objęci opieką specjalistyczną.

Czym jest jaskra

Jaskra jest drugą (po zaćmie) najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych, jednak zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia dużo groźniejszą, ponieważ utrata wzroku jest w jej wypadku nieodwracalna. W Polsce choruje na nią co najmniej milion osób – to więcej niż liczba mieszkańców Krakowa, Łodzi czy Wrocławia. Jednak jedynie połowa chorych ma świadomość swojej choroby, pozostała część w konsekwencji powoli ślepnie. Można temu zapobiec tylko dzięki wczesnej diagnostyce i profilaktycznym badaniom wzroku. W przypadku tego schorzenia kluczowa jest wczesna diagnostyka i wdrożenie odpowiedniego leczenia, które zatrzyma postęp choroby i pozwoli pacjentom cieszyć się dobrym widzeniem.

W Polsce na jaskrę choruje ponad milion osób. Szacuje się, że tylko połowa z nich została zdiagnozowana. Powodem jest niska świadomość społeczna, bezobjawowy przebieg choroby i brak wyraźnych objawów, na przykład bólowych. Aż w 90 proc. przypadków jaskra przebiega bez widocznych dolegliwości, dlatego kluczowe stają się regularne badania wzroku. Około 70 proc. przypadków jaskry wykrywana jest zbyt późno, by uratować widzenie, nawet przy intensywnym leczeniu. Dzięki badaniom mamy szansę wykryć chorobę na jej wczesnym etapie i zapobiec jej nieodwracalnym konsekwencjom, w tym ślepocie.

[prof. Bożena Romanowska- Dixon, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Okulistycznego]

Komu może grozić jaskra

Prof. Jacek Szaflik, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, podkreśla, że w Polsce panuje przekonanie, iż jaskra to choroba, która dotyczy głównie osób w podeszłym wieku. Tymczasem może ona pojawić się na każdym etapie życia, nawet u dzieci i młodzieży.

Na zachorowanie na jaskrę zdecydowanie bardziej narażone są osoby, u których w rodzinie zdarzały się już wcześniej przypadki tej choroby. Do grupy szczególnego ryzyka należą też osoby powyżej 35. roku życia, z niskim ciśnieniem tętniczym, cierpiące na krótkowzroczność, migrenowe bóle głowy, czy chorujące na przewlekłe schorzenia, takie jak miażdżyca i cukrzyca. Ryzyko podwyższa się również wśród palaczy. We wszystkich przypadkach kluczowa jest wizyta u specjalisty, gdy tylko dostrzeże się pierwsze, niepokojące objawy.

Brak podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego nie wyklucza występowania jaskry. Nawet 50 proc. pacjentów z uszkodzeniem jaskrowym ma ciśnienie wewnątrzgałkowe utrzymujące się poniżej 22 mmHg, czyli w normie. Dlatego diagnozując pacjenta z podejrzeniem jaskry, należy zawsze badać dno oka i grubość rogówki. Badanie w kierunku jaskry należy wykonywać co dwa lata, a w przypadku osób z grupy podwyższonego ryzyka co 6-12 miesięcy.

[dr hab. Anna Kamińska, przewodnicząca Sekcji Jaskry Polskiego Towarzystwa Okulistycznego]

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?