Zbadaj wzrok pod kątem jaskry. Bezpłatnie

Zbadaj wzrok pod kątem jaskry. Bezpłatnie

Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry od 7 do 13 marca w 74 gabinetach okulistycznych w 40 miastach Polski zlokalizowanych w 15 województwach będzie można za darmo zbadać wzrok w kierunku jaskry. Nie trzeba mieć ze sobą skierowania od lekarza pierwszego kontaktu.

Z badań mogą skorzystać osoby, które nie były u okulisty przez ostatnie 12 miesięcy i nie mają zdiagnozowanej jaskry. Lista placówek biorących udział w akcji dostępna jest na stronach http://www.tydzienjaskry.pl oraz http://www.pto.com.pl

Polscy okuliści kontra jaskra

Bezpłatne badania odbywają się co roku w ramach projektu “Polscy okuliści kontra jaskra” zainicjowanego przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne, a realizowanego wspólnie z Sekcją Jaskry PTO i Polskim Związkiem Niewidomych. W poprzednich edycjach przebadano w sumie ponad 10,5 tys. osób, z czego aż 40 proc. lekarze skierowali do dalszej diagnostyki.

– W Polsce na jaskrę choruje około 800 tysięcy osób – to więcej niż liczba mieszkańców Krakowa, Łodzi czy Wrocławia. Jedynie połowa z nich ma świadomość swojej choroby, pozostała część nie zdaje sobie z tego sprawy, a w konsekwencji powoli traci wzrok. Tej sytuacji można zapobiec tylko dzięki wczesnej diagnostyce i profilaktycznym badaniom wzroku. Z tego właśnie powodu, już po raz piąty, wychodzimy naprzeciw ogromnej potrzebie społecznej, umożliwiając Polakom wykonanie bezpłatnego badania okulistycznego w kierunku jaskry – mówi prof. Jacek P. Szaflik, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

W ramach akcji wszyscy chętni, którzy zgłoszą się do wyznaczonych placówek okulistycznych, będą mieli wykonany pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie dna oka oraz badanie grubości rogówki. W przypadku wyniku pozytywnego, każdy z pacjentów zostanie objęty opieką specjalistyczną.

– Jaskra nie śpi! W jej przypadku nie możemy mówić o profilaktyce, a jedynie o wczesnej diagnostyce. Dlatego udostępnianie pacjentom bezpłatnych badań w kierunku wczesnego wykrycia jaskry to bardzo ważny krok w walce z tą podstępną chorobą – podkreśla prof. Jacek Szaflik.

Ty również możesz zachorować na jaskrę

Jaskra jest drugą po zaćmie najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych, jednak zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dużo groźniejszą, ponieważ utrata wzroku jest w jej przypadku nieodwracalna. Dlatego kluczowa jest wczesna diagnostyka i wdrożenie odpowiedniego leczenia, które zatrzyma postęp choroby i pozwoli pacjentom cieszyć się dobrym widzeniem.

Spośród około 800 tysięcy osób mających jaskrę w Polsce tylko połowa została zdiagnozowana. Powodem jest niska świadomość społeczna, bezobjawowy przebieg choroby i brak wyraźnych objawów, np. bólowych. Aż w 90 proc. przypadków jaskra przebiega bez widocznych dolegliwości, dlatego kluczowe stają się regularne badania wzroku. Około 70 proc. przypadków jaskry wykrywana jest zbyt późno, by uratować widzenie, nawet przy intensywnym leczeniu. Dzięki badaniom mamy szansę wykryć chorobę na jej wczesnym etapie i zapobiec jej nieodwracalnym konsekwencjom, w tym ślepocie tłumaczy prof. Bożena Romanowska-Dixon, kierownik Oddziału Klinicznego Okulistyki i Onkologii Okulistycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

– Chociaż jaskra to choroba, która dotyczy głównie osób w podeszłym wieku, to może pojawić się na każdym etapie życia – nawet u dzieci i młodzieży. Na zachorowanie zdecydowanie bardziej narażone są osoby, u których w rodzinie zdarzały się już wcześniej przypadki tej choroby. Do grupy szczególnego ryzyka należą też osoby powyżej 35. roku życia, szczególnie z niskim ciśnieniem tętniczym, cierpiące na krótkowzroczność, migrenowe bóle głowy czy chorujące na przewlekłe schorzenia, takie jak miażdżyca i cukrzyca. Ryzyko podwyższa się również wśród palaczy. We wszystkich przypadkach kluczowa jest wizyta u specjalisty, gdy tylko dostrzeże się pierwsze, niepokojące objawy – przypomina prof. Szaflik.

Dr hab. Anna Kamińska, przewodnicząca Sekcji Jaskry Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, dodaje, że brak podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego wcale nie wyklucza występowania jaskry. – Część pacjentów z potwierdzonym uszkodzeniem jaskrowym nerwu wzrokowego ma prawidłowe ciśnienie wewnątrzgałkowe, poniżej 21 mmHg. Dlatego każdy pacjent zgłaszający się do okulisty z jakiegokolwiek powodu powinien mieć wykonane badanie ostrości wzroku, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego i badanie dna oka. Te badania nie są dla niego obciążające – mówi.

Na wizytę kontrolną do gabinetu okulistycznego należy zgłaszać się raz na 2-3 lata. Osoby z grupy podwyższonego ryzyka powinny kontrolować wzrok co 6-12 miesięcy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Radioterapia adaptacyjna — nowa jakość w leczeniu promieniami

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, w którym chorzy na nowotwory są od tygodnia leczeni przy użyciu nowej, bardzo precyzyjnej metody naświetlania – radioterapii adaptacyjnej. Do tej pory skorzystało z niej dwoje pacjentów, ale kolejni są już przygotowywani do zabiegów.