Bezpłatne badania na jaskrę od 12 do 18 marca. Gdzie można się zgłosić?

Bezpłatne badania na jaskrę od 12 do 18 marca. Gdzie można się zgłosić?

Fot. Pixabay.com

Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry, Polskie Towarzystwo Okulistyczne organizuje bezpłatne badania na jaskrę. Nie trzeba mieć na nie skierowania, ale obowiązuje telefoniczna rejestracja.

Bezpłatne badania na jaskrę organizowane są już kolejny raz w ramach akcji “Polscy okuliści kontra jaskra”, która ma celu podniesienie świadomości na temat tej groźnej choroby — jednej z najczęstszych przyczyn ślepoty. Mogą z nich skorzystać osoby, które w ostatnich 12 miesiącach nie były u okulisty i u których do tej pory nie rozpoznano jaskry.

W tym roku bezpłatne badania wykonywane będą w 60 gabinetach, które zgłosiły się do akcji (w 35 miastach zlokalizowanych w 14 województwach). Lista tych gabinetów znajduje się tutaj. Wystarczy skorzystać z załączonej mapki i wybrać swoje województwo lub wpisać w pole wyszukiwarki swoją miejscowość. Na wizytę trzeba się zarezerwować telefonicznie.

W zakres badań wchodzą:

  • Wywiad lekarski,
  • Badanie budowy dna oka,
  • Badanie grubości rogówki,
  • Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Czytaj także: 12-18 marca: bezpłatne badania okulistyczne w kierunku jaskry

Kto może zachorować na jaskrę?

W Polsce na jaskrę choruje około 800 tys. osób, ale tylko połowa została zdiagnozowana. Choroba charakteryzuje się postępującym uszkodzeniem nerwu wzrokowego, które prowadzi do utraty komórek nerwowych i ubytków w polu widzenia. W 90 proc. przypadków przebiega bez widocznych dolegliwości — w momencie, gdy pacjent zauważy, że gorzej widzi, jego nerw wzrokowy zwykle jest już uszkodzony w co najmniej 60 proc.

Na jaskrę może zachorować każdy, bez względu na wiek i płeć. I tylko wczesna diagnoza może pomóc ocalić wzrok. Dlatego tak ważne są regularne badania. Okuliści apelują, aby przynajmniej raz na dwa lata wykonywać pełne badanie okulistyczne. Osoby należące do grupy ryzyka powinny to robić raz w roku.

Do podstawowych czynników ryzyka zachorowania na jaskrę zalicza się między innymi:

  • Wiek powyżej 35. roku życia,
  • Podwyższony poziom ciśnienia w oku,
  • Krótkowzroczność,
  • Cienkie rogówki,
  • Zaburzenia gospodarki tłuszczowej,
  • Choroby serca i naczyń,
  • Zbyt niskie ciśnienie krwi, które może być również spowodowane zbyt intensywnym leczeniem nadciśnienia,
  • Obecność jaskry w rodzinie (zwiększa ryzyko nawet 8-krotnie),
  • Zaburzenia krążenia obwodowego,
  • Życie w ciągłym stresie,
  • Bóle głowy.

Dlaczego warto zbadać wzrok pod kątem jaskry?

Wykrycie jaskry we wczesnych stadiach zaawansowania jest bardzo ważne, ponieważ rozpoczęcie leczenia w odpowiednim czasie pozwala uniknąć całkowitej utraty wzroku.

– W 60 proc. przypadków jaskra jest rozpoznawana przypadkowo, podczas rutynowej kontroli okulistycznej — przypomina prof. Bożena Romanowska-Dixon, kierownik Oddziału Klinicznego Okulistyki i Onkologii Okulistycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. – U 70 proc. chorych jest zbyt późno rozpoznawana, żeby mogli zachować widzenie — dodaje.

Na bezpłatne badanie pod kątem jaskry warto się wybrać również dlatego, że do okulisty nadal wymagane jest skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, a w ramach akcji “Polscy okuliści kontra jaskra” nie jest ono potrzebne.

Spośród ponad 2 tys. pacjentów, którzy skorzystali z bezpłatnych badań podczas ubiegłorocznej edycji akcji, ponad 60 proc. wymagało dalszej diagnostyki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Przełomowe operacje w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach

Specjaliści ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach przeprowadzili (9 grudnia) trzy przełomowe operacje. Jako pierwsi na świecie wszczepili trzem pacjentom supernowoczesne implanty, przywracając im słuch.