Bezpieczne wakacje: jak zapewnić skórze właściwą ochronę nie tylko przed słońcem

Bezpieczne wakacje: jak zapewnić skórze właściwą ochronę nie tylko przed słońcem

Fot. pixabay.com

Lato to dla naszej skóry prawdziwe wyzwanie. Jak zapewnić jej odpowiednią pielęgnację i właściwą ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV? Co zrobić, aby to były bezpieczne wakacje?

Można już powiedzieć to głośno: zaczyna się lato. Słońce, błogie krajobrazy, zachwycające wycieczki i masa przygód, na które czekałyśmy cały rok. Kochamy lato! Niestety, nasza skóra (szczególnie ta wrażliwa), nie zawsze „podziela” ten entuzjazm. Morski wiatr, palące słońce i gwałtowne zmiany klimatu sprawiają, że wakacje to dla skóry prawdziwy survival. Jak zapewnić jej odpowiednią pielęgnację na biwaku, w wysokich górach lub w egzotycznych zakątkach świata?

Bezpieczne wakacje: ochronie przeciwsłoneczna

Skóra wrażliwa i słońce to nie jest duet idealny. Choć upragnione, złociste promienie biorą udział w syntezie witaminy D i mają wpływ na wydzielanie hormonu szczęścia (co jest bezcenne), wywierają też negatywny wpływ na skórę. Ekspozycja na słońce może powodować pojawianie się przebarwień, fotostarzenie, a nawet zmiany nowotworowe.

Czy oznacza to, że w pełni lata powinnyśmy bezwzględnie zrezygnować z kąpieli słonecznych i przebywania na powietrzu? Absolutnie nie, ale musimy się zaopatrzyć w produkty z SPF.

Latem stosowanie kosmetyków przeciwsłonecznych to absolutna konieczność nie tylko podczas plażowania. Wybierajmy produkty, które chronią nas przed promieniowaniem o różnych długościach fal, a zatem – nie tylko przed tym promieniowaniem, które może powodować oparzenie (UVB), ale także tym, które negatywnie wpływa na kolagen w strukturze naszej skóry i jest odpowiedzialne za fotostarzenie, alergie czy zmiany o charakterze nowotworowym (UVA). To niezwykle istotne.

Agnieszka Kowalska, Medical Advisor, ekspert marki SOLVERX®

Produkty przeciwsłoneczne powinny nie tylko chronić nas przed promieniowaniem, ale także dogłębnie nawilżać i wspierać mikrobiom (zawartość prebiotyków). Taką multifunkcjonalność znajdziemy m.in. w produktach z linii Sunny Skin SOLVERX®.

Jak wskazują eksperci, produkty z SPF należy aplikować co 2-3 godziny, a jeśli korzystamy z kąpieli w morzu lub basenie – powtarzać smarowanie po każdym wyjściu z wody.

Bezpieczne wakacje: higiena intymna

W wakacyjnej kosmetyczce nie może zabraknąć również sprawdzonego kosmetyku do higieny intymnej. Eksperci podkreślają, że w ferworze letnich podróży często i nim zapominamy, więc używamy żelu pod prysznic lub kupujemy przypadkowe produkty, które wpadną nam do ręki. Tymczasem jednym z kluczowych aspektów pielęgnacji tych najdelikatniejszych stref jest utrzymanie ich kwaśnego pH – 3,8-4,4 pH (w żelu pod prysznic pH zwykle jest neutralne i wynosi ok. 5,5 pH.

Bezpieczne wakacje: dogłębne nawilżenie

Do naturalnych procesów, w wyniku których skóra codziennie traci wodę, w wakacje zwykle dodajemy kąpiele w słonej wodzie, wiatr podczas górskich wycieczek, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach i zmianę diety (niekoniecznie na tę najzdrowszą). W konsekwencji skóra traci balans odpowiedniego nawodnienia, a my możemy odczuwać pieczenie, swędzenie lub nieprzyjemne ściągnięcie.

Eksperci podpowiadają, by do codziennej wakacyjnej pielęgnacji włączyć kosmetyki zawierające kwas hialuronowy i niacynamid. Kwas hialuronowy skutecznie regeneruje, działa antyoksydacyjnie, a także utrzymuje homeostazę przestrzeni pozakomórkowej. Produkty z tą substancją (szczególnie te z kwasem hialuronowym o zróżnicowanej wielkości cząsteczek) to prawdziwy wakacyjny game changer. Z kolei niacynamid, nazywanym też niacyną lub witaminą PP, świetnie łagodzi skórę, regeneruje ją, uszczelnia barierę hydrolipidową i działa przeciwzapalnie. To jedna z przyczyn, dla której polecany jest jako główny składnik po ekspozycji na słońce.

Bezpieczne wakacje: wygoda

Jeśli zastanawiasz się, co wybrać na wakacje: słoiki, pudełka, flakony, czy może plastikowe opakowania i spraye, to odpowiedź wydaje się prosta: zabierz tylko te produkty, w przypadku których ryzyko „przykrych niespodzianek” w walizce jest najmniejsze. Unikaj kruchych, szklanych słoiczków i opakowań, które trudno skutecznie domknąć. I doceń opakowania, które ułatwiają aplikację kosmetyku — kremy z pompką, pianki w sprayu, czy mgiełki.

Idealnym rozwiązaniem z pewnością będzie zapakowanie do wakacyjnej kosmetyczki produktów w wersji mini lub jak kto woli — travel size. Korzystając z niego, można zaoszczędzić sporo miejsca w walizce.

Czytaj też: Kosmetyki Perfecta Bubble Tea również w wersji mini

Pamiętaj! Bez względu na to, gdzie wyjeżdżasz lub spędzasz czas, korzystaj z niego
w pełni! Odpoczywaj, przewietrz głowę i zrób coś, na co zawsze miałaś ochotę, a nie miałaś czasu!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Jak odróżnić wiarygodne informacje od fake newsów w sieci

Internet jest głównym źródłem informacji i rozrywki dla młodzieży. Kształtuje je opinie i postawy. Dlatego tak ważne jest, aby młodzi ludzie potrafili odróżnić wiarygodne źródła informacji od fake newsów w sieci.