Badaj się i lecz! Nie czekaj na koniec pandemii!

Badaj się i lecz! Nie czekaj na koniec pandemii!

“Badaj się i lecz!” to hasło kampanii, której celem jest uświadomienie Polakom, że kontynuacja terapii chorób przewlekłych, jak również wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia są niezwykle istotne, również podczas pandemii COVID-19.

Choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory, czy choroby płuc nie będą czekać na ustąpienie pandemii. Dlatego, w przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów lub wyczerpania zapasu leków, nie zwlekaj z teleporadą lub wizytą u lekarza. Wczesna diagnostyka i kontynuacja leczenia są kluczowe dla poprawy stanu zdrowia.

Strach przed koronawirusem

W obawie przez zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, część pacjentów unika lekarzy, przychodni i szpitali. Pandemia wywołała też pewne trudności w dostaniu się do lekarza i przyniosła nową formę kontaktu, jaką jest teleporada. Szczególnie starszym pacjentom trudno jest odnaleźć się w tej rzeczywistości. Dlatego w przypadku zaostrzenia objawów choroby lub pojawienia się niepokojących dolegliwości, pacjenci wolą czasem przeczekać je w domu, niż szukać pomocy lekarskiej. Tymczasem objawy te mogą świadczyć np. o początkach cukrzycy, zawale serca, udarze mózgu czy poważnych chorobach płuc, które nieleczone lub niewłaściwie kontrolowane mogą być równie groźne – o ile nie groźniejsze – jak skutki zakażenia koronawirusem.

Eksperci wskazują, że w ostatnich miesiącach wyraźnie spadła liczba nowych rozpoznań i hospitalizacji z powodu niewydolności serca, zawału serca, udaru mózgu, czy innych chorób, w tym również nowotworów. Jak podkreślają, konsekwencje opóźnienia diagnostyki lub przerwania leczenia chorób przewlekłych mogą być bardzo poważne. Dlatego apelują do pacjentów, aby korzystali z konsultacji lekarskich.

– Apeluję do osób, które obserwują u siebie niepokojące objawy, o kontakt z lekarzem rodzinnym. Choroby cywilizacyjne, m.in. cukrzyca, nowotwory, choroby układu krążenia, nie czekają na koniec pandemii, wymagają diagnozy, a schorzenia już rozpoznane – kontroli i leczenia. My, lekarze rodzinni, jesteśmy dla was, zapraszamy do korzystania z teleporad oraz wizyt osobistych w placówkach ochrony zdrowia – mówi dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej i krajowa konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej.

 – W przypadku wystąpienia nagłego pogorszenia stanu zdrowia, należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. Nie obawiajmy się kontaktu z lekarzem i przy jakichkolwiek problemach zdrowotnych badajmy się i leczmy. Pamiętajmy, że z powodu choroby COVID-19 umiera w Polsce około 10 osób dziennie, podczas gdy z powodu udaru mózgu 80 osób, a z powodu chorób sercowo-naczyniowych aż 500 osób dziennie. Dlatego tak ważne jest to, byśmy badali się i leczyli, skutecznie korzystając ze wszystkich osiągnięć medycyny. Otwórzmy się też na nowe narzędzia, takie jak teleporada, czy e-recepta. One naprawdę ułatwiają nam życie – mówi dr n. med. Jakub Gierczyński, ekspert ochrony zdrowia z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Przygotuj się do rozmowy telefonicznej

Do telekonsultacji warto się wcześniej przygotować, tak aby była ona jak najbardziej efektywna. Wypisz wszystkie objawy, dolegliwości, potrzeby (np. dotyczące kontynuacji leczenia i otrzymania e-recepty na konkretne leki) oraz wątpliwości i pytania do lekarza. Placówki ochrony zdrowia są zobligowane do zachowania odpowiedniego rygoru sanitarnego, dlatego jeśli konieczna jest wizyta w placówce, nie lekceważ tego zalecenia.

W ramach kampanii “Badaj się i lecz!” planowana jest m.in. emisja spotów telewizyjnych i radiowych, artykuły prasowe i internetowe publikowane
w mediach ogólnopolskich i regionalnych, podcasty i live’y z ekspertami na stronach www i profilach partnerów kampanii oraz aktywności w mediach społecznościowych. Warto szukać informacji wpisując #BadajSieiLecz.

Kampanię “Badaj się i lecz!” stworzyła koalicja wielu organizacji pacjenckich: Polskie Towarzystwo Wspierania Chorych na IPF, Fundacja Udaru Mózgu, Stowarzyszenie „Udarowcy. Liczy się wsparcie”, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej SED, Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc “Oddech”, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. Honorowym patronatem objęły ją: Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, Polskie Towarzystwo Chorób Płuc i Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Partnerem wspierającym jest Boehringer Ingelheim.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Poznaj nowość Vichy: krem Liftactiv B3 na noc

Noc, choć często nie docenia się jej roli w codziennej pielęgnacji, jest momentem, gdy nasza skóra odzyskuje blask i witalność. Naukowcy zajmujący się chronobiologią — nauką o rytmach dobowych, w jakich funkcjonuje człowiek, dowodzą, że to właśnie po zmierzchu skóra jest najbardziej aktywna i uruchamia szereg procesów służących jej odnowie i regeneracji.