Z myślą o rodzicach dzieci w wieku 1-3 lat Instytut Matki i Dziecka opracował poradnik żywienia, który jest dostępny za darmo w wersji elektronicznej.
W „Poradniku żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia” można znaleźć kompleksową wiedzę na temat organizacji posiłków, doboru produktów w diecie, ich wartości odżywczej, a także sposobu przygotowywania potraw. Przykładowe jadłospisy z pewnością ułatwią rodzicom przygotowanie posiłków zgodnie z zasadami prawidłowego żywienia małego dziecka.
Czego można się dowiedzieć z poradnika?
Poradnik pełen jest informacji o szkodliwości niektórych produktów (np. cukru, soli, tłuszczów trans, barwników, sztucznych aromatów i konserwantów) oraz praktycznych wskazówek, jak ograniczać w diecie ich nadmierne spożycie. Umieszczono w nim listę produktów, które warto wyeliminować z diety dziecka – chodzi przede wszystkim o żywność wysoko przetworzoną. Można go pobrać bezpłatnie ze stron www.1000dni.pl oraz www.imid.med.pl (jest w zakładce “Do pobrania”). Na stronie www.1000dni.pl można znaleźć również porady na temat właściwego żywienia dziecka od poczęcia do około 3. roku życia.
„Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia” powstał w odpowiedzi na liczne pytania rodziców. Mam nadzieję, że jego lektura będzie dla Państwa cenną pomocą w dokonywaniu pozornie prostych, jednak niezwykle istotnych wyborów żywieniowych – pisze we wstępie do poradnika dr n. med. Tomasz Maciejewski, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka.
– Mam nadzieję, że ten poradnik przyczyni się do poprawy żywienia małych dzieci, bo jak wiadomo, wiek od 1. do 3. roku życia jest ważnym etapem programowania żywieniowego w ciągu 1000 pierwszych dni życia dziecka – mówi Karolina Łukaszewicz, ekspert programu edukacyjnego „1000 pierwszych dni dla zdrowia”.
Jakie są najnowsze zalecenia dotyczące diety małego dziecka?
Oto najważniejsze zasady, którymi należy się kierować, przygotowując posiłki dla dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia.
- Tłuszcze powinny dostarczać 35-40% całkowitej energii, tak aby zabezpieczać wydatek energetyczny dziecka, jego wzrost i rozwój. Bardzo ważna jest podaż odpowiedniej jakości tłuszczu, w tym źródeł nienasyconych kwasów tłuszczowych (oleje roślinne: olej rzepakowy, oliwa z oliwek), a zwłaszcza długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (ryby morskie).
- Udział energii z węglowodanów w ogólnej puli energetycznej powinien wynosić 45-65%. Należy ograniczać tzw. cukry dodane (stosowane w produkcji żywności i przygotowywaniu potraw) do poniżej 10% energii ogółem. Zaleca się podawać produkty, które są źródłem węglowodanów złożonych, takie jak pełnoziarniste pieczywo, kasze, makaron i produkty z mąki z pełnego przemiału. Takie produkty dostarczają odpowiedniej ilości błonnika, który reguluje pracę przewodu pokarmowego.
- Zapotrzebowanie dziecka w wieku 13.-36. miesiąca życia na witaminę D wynosi od 15 µg (600 j.m.) do 25 µg (1000 j.m.) w zależności od masy ciała i podaży witaminy D w diecie, na żelazo – 7 mg, a na jod – 90 µg. Te składniki są najczęściej w niedoborze w diecie małych dzieci.
- Głównym źródłem płynów powinna być woda dobrej jakości. Dzieci nie powinny pić słodzonych i gazowanych napojów. Mimo że soki z owoców i warzyw są źródłem różnych składników pokarmowych, ich nadmiar nie jest wskazany w żywieniu dzieci. Dziennie nie powinno się podawać dziecku więcej niż jedną porcję soku – 100-120 ml (ok ½ szklanki).
– Zdaję sobie sprawę, że nie jest łatwo w praktyce dostosować dietę małego dziecka do jego specyficznych potrzeb i zaleceń ekspertów. Poradnik jest praktycznym narzędziem, które w zrozumiały i przejrzysty sposób dostarcza wiedzy na temat aktualnych zaleceń dotyczących żywienia dzieci po pierwszym roku życia rodzicom. Zawiera dodatkowe ułatwienie w postaci inspirujących jadłospisów – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Halina Weker z Zakładu Żywienia Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Warto zaufać ekspertom
W dobie łatwego dostępu do informacji liczba źródeł, z których można czerpać wiedzę na temat diety małego dziecka jest większa niż kiedykolwiek. Generalnie jest to pozytywne zjawisko, jednak zdarza się, że prowadzi do chaosu informacyjnego, a nierzadko do utrwalania błędów żywieniowych, które – zwłaszcza w okresie 1000 pierwszych dni życia – niosą za sobą poważne zdrowotne następstwa. Dlatego warto zaufać ekspertom i zapoznać się z najnowszym poradnikiem, w którym można znaleźć przykładowe jadłospisy oraz pomocne wskazówki, przedstawiające w przystępny i praktyczny sposób aktualne zalecenia związane z żywieniem dzieci w wieku od 1. do 3. roku życia.