5 kroków do zdrowego serca

5 kroków do zdrowego serca

Czy wiesz, że w ciągu godziny serce przetacza 350 litrów krwi? To najważniejszy narząd układu krążenia. Musisz o niego dbać każdego dnia. Nie wiesz jak?

 

1. Zmień nawyki żywieniowe!

Przeprowadź dokładną analizę tego, co jesz i spróbuj wyeliminować z Twojego menu wszystko, co niezdrowe. Na Twoim talerzu nie może zabraknąć produktów zbożowych z pełnego ziarna, warzyw i owoców, ryb, owoców morza, oliwek, nasion roślin strączkowych, orzechów, olejów roślinnych i produktów mlecznych. Pij wodę z wyciśniętym sokiem z cytryny, a do przyprawiania potraw zamiast soli używaj ziół.

W naszej diecie powinniśmy także wprowadzić ograniczenia spożycia cukru oraz mięsa, zwłaszcza tego przetworzonego i tłustego. Dużo korzystniejsze jest też zastąpienie masła margaryną produkowaną na bazie olejów roślinnych, która dzięki temu zawiera mniej niekorzystnych dla zdrowia nasyconych kwasów tłuszczowych – radzi dr n. med. Lucyna Pachocka, kierownik Ogólnopolskiego Centrum Dietetyki w Instytucie Żywności i Żywienia.

W dokonywaniu codziennych wyborów żywieniowych pomogą Ci zalecenia zawarte w nowej piramidzie żywienia opracowanej przez Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ). Pisałam o niej TUTAJ.

2. Ruszaj się, nie siedź na kanapie!

Wyrazem troski o kondycję serca i organizmu jest odpowiednia ilość ruchu (stanowi podstawę piramidy opracowanej przez IŻŻ). Zalecany jest każdy rodzaj aktywności fizycznej, który pomaga zwiększyć tętno, a jednocześnie w bezpieczny sposób obniżyć ciśnienie tętnicze krwi, czyli np. jazda na rowerze, gra w tenisa, pływanie, bieganie, ale również chodzenie i spacerowanie.

Aktywność fizyczna wzmacnia mięsień sercowy, dzięki czemu wydajniej pompuje on krew oraz rozprowadza tlen do komórek ciała. Dodatkowo wpływa na zachowanie szczupłej sylwetki, a tym samym chroni przed nadwagą, która stanowi jeden z najważniejszych czynników mających wpływ na rozwój nadciśnienia i wzrost stężenia cholesterolu. Poprawia również elastyczność naczyń krwionośnych, jednocześnie wspomagając organizm w walce z negatywnymi skutkami stresu. Trzeba jednak pamiętać, że wszelkie ćwiczenia poprzedzone powinny być odpowiednio przygotowaną rozgrzewką, a ich intensywność dopasowana do aktualnego stanu zdrowia.

3. Unikaj stresu jak tylko się da!

Bardzo ważne jest zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości wypoczynku. Relaks, pozytywne myślenie, odpowiednia ilość snu – wszystkie te czynniki mogą Ci pomóc  się wyciszyć i odzyskać równowagę w stresujących momentach.

Pamiętaj! Stres zaliczany jest do czynników sprzyjających rozwojowi choroby niedokrwiennej serca, a w efekcie prowadzących do zawału serca. Umiejętne opanowanie go może pomóc Ci w zachowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia.

4. Regularnie się badaj!

Nawet jeżeli wydaje Ci się, że cieszysz się dobrym zdrowiem, pamiętaj o regularnych badaniach kontrolnych. Mierz sobie ciśnienie i badaj stężenie cholesterolu we krwi. Poproś lekarza, aby dał Ci skierowanie na badanie EKG, które pomoże wykryć ewentualne nieprawidłowości w pracy mięśnia sercowego i szybkości jego bicia.

5. Rzuć palenie i ogranicz picie alkoholu!

Używki nie służą ani Twojemu sercu, ani naczyniom krwionośnym. Ich niekorzystny wpływ odbija się na całym organizmie.

Palenie papierosów sprzyja rozwojowi choroby wieńcowej, zespołu płucno-sercowego, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, chorób obwodowego układu naczyniowego, w tym również naczyń mózgowych. Jego szkodliwy wpływ odczuwany jest nie tylko przez układ krążenia, ale przez cały organizm.

Podobnie jest z alkoholem. Nadużywanie go może doprowadzić do rozwoju wielu schorzeń, w tym m.in. nadciśnienia tętniczego i niektórych zaburzeń rytmu serca.

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?