Bezpośrednią przyczyną śmierci 27-letniej kobiety w Łańcucie (Podkarpacie) nie był koronawirus, lecz sepsa – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
To już druga spośród sześciu nieżyjących osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2, której bezpośrednią przyczyną śmierci nie było ciężkie zapalenie płuc (COVID-19), wywoływane przez ten wirus. Informacje na temat tej pacjentki przekazali lekarze ze szpitala, w którym zmarła.
Do dzisiejszego popołudnia łączna liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosiła 376. Po południu, około godz. 16.20, resort zdrowia zauktualizował dane, informując o kolejnych 33 potwierdzonych laboratoryjnie przypadkach. Wśród nich 25 osób to mieszkańcy Mazowsza, trzech pacjentów jest z województwa kujawsko-pomorskiego, dwie osoby z Dolnego Śląska, jedna z Pomorza, jedna z Podlasie i jedna z Podkarpacia.
Od 4 marca, kiedy zatotowano pierwszy przypadek zakażenia, zmarło pięć osób. 27-latki, która zmarła dzisiaj w szpitalu w Łańcucie, nie uwzględniono w statystyce, ponieważ mimo że była zakażona koronawirusem, zmarła z innego powodu.
Do tej pory w Polsce zbadano ponad 13 tysięcy próbek, z czego 411 było pozytywnych. W ciagu ostatniej doby laboratoria wykonały ponad 1,8 tys. testów.
Środki ochrony osobistej dla ratowników medycznych i diagnostów laboratoryjnych
Z Agencji Rezerw Materiałowych przekazano do wojewodów 13,5 tys. masek ochronnych i 6 tys. kombinezonów z przeznaczeniem dla ratowników medycznych oraz 4 tys. kombinezonów, 5,5 tys. masek i 25 tys. rękawic dla wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych, w których działają laboratoria diagnostyczne wykonujace testy pod kątem obecności koronawirusa.
Szpitalom zakaźnym Agencja Rezerw Materiałowych przekazała 6,5 tys. opakowań chlorochiny (Arechin) – leku, który ma zarejestrowane wskazanie do wspierania leczenia COVID-19.
Lekarze, pielegniarki, diagności laboratoryjni, farmaceuci i fizjoterapeuci apelują: Nie zatajajcie prawdy!
Z apelem do nas, pacjentów, zwrócili się przedstawiciele pięciu samorządów medycznych. Poniżej treść ich apelu.Drodzy Pacjenci, dbamy o Wasze zdrowie najlepiej jak potrafimy. Jednak bez Waszej pomocy sami nie damy rady opanować koronawirusa (Covid-19). Prosimy Was o pomoc i racjonalne zachowanie w tej trudnej sytuacji.
1. Nie oszukujcie służb medycznych i nie zatajajcie informacji o stanie swojego zdrowia! Dziś skłamiecie, jutro nie będzie miał Wam kto udzielić profesjonalnej pomocy. My, lekarze, pielęgniarki, diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci, ratownicy i radiolodzy będziemy na kwarantannie lub będziemy sami zmagać się z infekcją. Stosujcie się do zaleceń. To nie jest trudne!
2. Posłuchajcie profesjonalistów medycznych i kontaktujcie się z nimi tylko wtedy, kiedy naprawdę jest to niezbędne. Wykorzystujcie teleporady, a osobisty kontakt ograniczcie do minimum – tylko do sytuacji, kiedy jest on konieczny. Ustalajcie jego przebieg z personelem medycznym.
3. Nie wykupujcie w aptekach leków w ilościach, które starczą na rok czy dwa. Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe nie chronią przed zakażeniem i nie należy ich przyjmować „na wszelki wypadek”.
4. Nie róbcie zapasów leków, które przyjmują osoby przewlekle chore. Jeśli ktoś jest przewlekle chory lub na stałe przyjmuje leki, to wystarczy, że utworzy zapas na najbliższe 3-6 miesięcy. Gromadząc leki na dłużej powodujemy, że może ich zabraknąć dla innych. Nie kupujcie leków na później, bo dziś może nie starczyć dla tych, którym ratują one życie!
5. Nie wymuszajcie na lekarzach wypisywania leków, o których przeczytaliście, że mogą pomóc w ciężkim przebiegu zakażenia koronawirusem. Nie wiecie nawet, czy w Waszym konkretnym przypadku będą potrzebne. A może zabraknąć tym chorym, którzy przyjmują je w głównych wskazaniach na inne choroby (np. RZS czy zakażenia HIV).