20 marca – Międzynarodowy Dzień Szczęścia

20 marca – Międzynarodowy Dzień Szczęścia

Szczęście w połowie zależy od naszych genów, w 10 proc. od czynników zewnętrznych, a w 40 proc. od nas samych.

20 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szczęścia. To dobry moment, aby się zatrzymać i zadać sobie pytanie, czym jest dla mnie szczęście. 

Szczęście nie jest chwilowym, krótkim momentem hedonistycznej przyjemności.
To konkretny stan rozumiany jako pełnia i akt woli. I choć istnieją jego pewne uniwersalne aspekty, to jednak każdy z nas rozumie je trochę inaczej.

Piotr Bucki

„Ludzie szukają szczęścia tam, gdzie go nie ma i gdzie go nie znajdą. Tymczasem istnieją naukowo sprawdzone sposoby, jak pracować nad dobrostanem rozumianym jako pełne, dobre życie. Cywilizacja sugeruje nam: Będziesz szczęśliwy, jeśli… (np. osiągniesz sukces). Nauka dowodzi, że jest odwrotnie. Najpierw szczęście, potem reszta” – mówi Piotr Bucki, autor zestawu fiszek „Jak znaleźć szczęście?”.

Według niego 40-procentowy wpływ na to, czy jesteśmy szczęśliwi, to wbrew pozorom wcale nie tak mało. „Jest szereg małych nawyków, które regularnie powtarzane, potrafią wpłynąć na nasz poziom szczęścia. Trzeba tylko zrobić ten pierwszy krok – określić, czym jest dla nas szczęście, a następnie ustalić plan, jak je chcemy osiągnąć” – mówi Piotr Bucki.

Największym wrogiem szczęścia jest ślepa pogoń za nim. Aby być w pełni szczęśliwym, nie powinniśmy nieustannie porównywać się z innymi, zrównywać szczęścia z chwilowymi przyjemnościami, które są jedynie jednym z jego wielu elementów. Powinniśmy stworzyć własną definicję szczęścia.

Opracuj plan i działaj

Szczęście to cała gama czynności i zachowań, które regularnie powtarzane, stają się nawykiem. A każdy dobry nawyk przybliża nas do poczucia pełni szczęścia, którego szukamy na każdej płaszczyźnie naszego życia, zarówno w życiu prywatnym, jak i w miejscu pracy.

Poziom szczęścia Polaków w pracy zbadała agencja pracy Jobhouse i ku zdziwieniu wielu, wyniki jasno pokazały, że poza aspektem finansowym niezwykle ważne są dla ludzi relacje i możliwość realizacji pasji.

Natalia Bogdan

„Jestem głęboko przekonana, że osoba, która jest szczęśliwa w pracy, ma także większe szanse na zadowolenie z życia prywatnego. Te dwie płaszczyzny bardzo się przenikają i mają na siebie wpływ. Przygotowaliśmy badanie „Szczęście w pracy Polaków”, by skłonić pracowników do zastanowienia się, czy aktualne miejsce pracy daje im poczucie spełnienia i satysfakcji, czy jest wręcz źródłem frustracji „mówi Natalia Bogdan, właścicielka firmy rekrutacyjnej Jobhouse.

Jak dodaje, badanie wykazało, że Polacy są umiarkowanie szczęśliwi w pracy (w skali od 1 do 10 swój poziom szczęścia określili na 6,3). Czynnikami, które wymienili jako wpływające na ich ocenę, są: dobre wynagrodzenie, współpracownicy, na których można liczyć, oferowane możliwości rozwoju, zachowanie równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym oraz czas dojazdu do pracy.

Jak znaleźć szczęście?

Ustalając własną definicję szczęścia, zarówno w sferze kariery zawodowej, jak i życia rodzinnego, warto opracować plan poszczególnych kroków, przybliżających nas do głębokiego poczucia szczęścia. Mogą nam w tym pomóc fiszki „Jak znaleźć szczęście?”. Na 38 kartach znajdziemy  codzienne zadania lub przemyślenia, które zmotywują nas do wprowadzenia w życie realnych zmian. Same karty są na tyle małe, że można je zmieścić do torebki czy kieszeni i nie znajdować wymówek w postaci braku czasu. Przejście przez cały cykl zawartych w nich ćwiczeń to systematyczna praca nad sobą, która buduje w nas dobre nawyki.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Krótkowzroczność zaczyna się już w dzieciństwie. Czym się objawia?

Początek roku szkolnego to właściwy moment na zbadanie